Zihinsel Güç

zihinsel guc 5ff8a33decd6f

Hayatımızın akışı içinde, binbir renkte yaşanmışlıklar var. Çoğumuz kendi yaşamını düşünerekten, ‘’Bir anlatsam hayatım roman olur’’ der. Peki renkler hep gök mavisi, papatya beyazı mıdır? Elbet hayır. İnişler, çıkışlar, sevinçler, üzüntüler, başarılar, başarısızlıklar hepsi hayatımızın parçaları.
Kişisel başarısızlıklara uğradığınızda, hatta bezen yaşam sizi yere serdiğinde, kendinizi toparlama ve koşullara uyum sağlamada kafi hıza haiz misiniz? Yoksa kendinizi bu zorluklarla başa çıkma kabiliyetinize fazla güvenemiyor musunuz?
O halde ne yapacağız, zihinsel gücümüzü, direncimizi geliştirmek için uğraşı vereceğiz, çaba gösterip çalışacağız. O şekilde derhal pes etmek yok! Araştır, sor soruştur, mevcud ergonomik stratejileri öğren. Disiplin ve sıkı bir emek verme ile geliştirebileceğini gör. 
Yaşam koşullarının gücümüzü, dayanıklılığımızı beklenmedik zamanlarda bizi denetim edeceği, hepimizin malumudur. Çalıştığın işi yitirme, güzel giden bir birlikteliğin nihayete ermesi, yürek yarası yaşaman, vesveseli bir kafa yapısı, mükemmeliyetçi olmanın yansımalar ve daha niceleri.
Ne yapacağız, kendimize mi küseceğiz, şansım yok ki mi diyeceğiz, yoksa ‘’He he heyt dünya çekilin ben geliyorum, titre karşımda’’ deyip, başını yukarı kaldırıp gene tekrardan kendini daha iyi koşullara mı kavuşturacaksın? Elbet, kesinlikle cevabın evet olacaktır.
Yaşam her şeyi ile yaşamaya kıymet, umutla, geri dönüş gücünle daha güzeline kavuşacaksın. Yeter ki sen iste!
Ek olarak zihin enerjisini, dayanıklılığını oluşturmak ve geliştirmek, yaşamın getireceği zorluklarıyla etkili bir halde başa çıkmak için lüzumlu bulunduğunu hissediyorsan kendini motive ederek kuvvet vererek tavsiye edilen teknikleri de öğrenmeyi denemelisin. Hissediyorsan, kendi iç dünyanda gerek görüyorsan uzmanından da yardım alabilirsin.
Zihinsel olarak iyi mi kuvvetli olunur ki?
Zihinsel güç, bir ferdin stres faktörleri, baskılar ve zorluklarla etkili bir halde başa çıkma ve kendilerini içinde bulundukları koşullar ne olursa olsun, ellerinden gelenin en iyisini yapma kapasitesidir.
Haiz olduğumuz optimal zihin sağlığı, sevdiğimiz ve pozitif özgüvene haiz olduğumuz bir yaşam yaşamamıza destek verir. Fazlaca güzel toplumsal bağlar ilişkiler kurmamızı sağlar. Bununla birlikte risk alma, cesaretli olma, yeni şeyler tecrübe etme ve yaşamın bizlere getirebileceği zor durumlarla başa çıkma becerimize de destek verir. Ve sizi yaşamın arkasında tutan fena alışkanlıklardan da vazgeçmeyi ihtiva eder.
Zihinsel güç, dünyadaki en büyük potansiyeline ulaşmanın anahtarıdır. Düşüncelerinizi iyi mi düzenleyeceğinizi, duygularınızı iyi mi yöneteceğinizi ve verimli aksiyonlara geçmeyi bilmektir.
Ya olursa ya eğer eğer eğer olmazsa senaryoları, yararsız düşünceleri tekrardan şekillendirme ve utanç, korku, kaygı benzer şekilde rahatsız edici duygularla başa çıkmanıza da destek olabilir zihin gücünüz. Ve biliniz ki zihinsel gücünüz, akıl sağlığınız, pozitif yönde adımlar atmanıza, zorlukların üstesinden gelmenize ve korkularınızla yüzleşmenize destek olabilir.
Zihinsel gücünüzü arttırmanız mümkün, bunun da anahtarı, tıpkı fizyolojik olarak kendinizi kaslarınızı kuvvetlendirir benzer şekilde, zihinsel kaslarınızı çalıştırmak ve ergonomik yapmayı istikrarlı bir halde sürdürmektir.
Mevzunun uzmanlarına gore 5 ana temada toplamak mümkün zihinsel gücü arttırma tekniklerini; 

Pozitif düşünme
Anksiyete (Kaygı) kontrolü

Kaygı, tehlikeli durumlarda, “vücuda meydan okumaya hazır olması gerektirme ettiğini haber veren” sinyaldir. Anksiyete bozukluğu ise kaygı duygusunun bir çekince yokken kendini göstermesi, uzun süre devam etmesi ve oldukça kuvvetli hissedilmesidir

Görselleştirme (Visualization)

Belli bir görüntüyü düşündüğünde onunla ilgili bilgiyi çağırmak. Pozitif düşüncenin meditasyon uygulaması. Bir futbol müsabakasını teknik direktörün maçtan ilkin kafasında görselleştirerek oynaması. Ya da bir futbolcunun maçtan ilkin zihinsel olarak dört gol attığını hayal etmesi. İstediğin görselliği zihninde yaratmaktır.

Hedef belirleme
Dikkat kontrolü

Dikkat kontrolü, bir ferdin neye dikkat edeceğini ve neyi göz ardı edeceğini seçtiği kapasitesidir. Daha genel bir tabirle, dikkat kontrolü, bir ferdin konsantre olma becerisi olarak tanım edilebilir. 
Farkındaysanız mevzu oldukça derin, zihinsel gücü arttırma teknikleri bilimsel olarak tamamen uzmanlık alanımın ötesinde olmakla birlikte zihinsel gücün insana oldukça daha iyi, rahat ve sıhhatli yaşam sürdürteceğini vurgulamam yanlış olmayacaktır.
Bir öykü dolaşır durur, ufak küçük bir ihtimal bilirsiniz, olsun bir kere daha okumak anımsamak iyi gelebilir; 
Değnekten At
İki çocuklu bir aile hafta sonunu piknik yaparak geçirmeye karar verirler. Piknik yerine vardıklarında anne yemeği hazırlarken, çocuklar babalarıyla beraber yürüyüşe çıkar. Uzun bir yürüyüşten sonrasında oldukça yorulan ufak çocuk yalvarırcasına bakan gözlerle, ‘Babacığım oldukça yoruldum. Lütfen beni kucağında taşır mısın?’ der. Baba; ‘Ben de yorgunum oğlum” der demez çocuk ağlamaya adım atar.
Baba tek kelime etmeden ağaçtan bir dal keser. Dalı bıçakla biçimlendirip, çocuğa zarar vermeyecek halde yontar. Sonrasında dalı oğluna verir. ‘Al oğlum, sana güzel bir at’ der. Çocuk sevinçle dal parçasından yontulmuş ata biner ve sıçrayarak, ata vurarak annesinin yanına doğru gitmeye adım atar. Babasını ve ablasını geride bırakmıştır bile…
Baba gülerek kızına: ‘İşte yaşam budur kızım. Kimi zaman zihnen ya da bedenen kendini oldukça bitkin hissedeceksin. İşte o süre kendine değnekten bir at bul ve luk ile yoluna devam et. Bu at, bir dost, bir şarkı, bir çiçek, bir şiir ya da bir çocuğun tebessümü olabilir.’ Değnekten atınız asla tamamlanmamış olmasın.
                                             ***
Ruh, gövde ve zihinsel sağlığınız, gücünüz için kaygı ve vesveselerden uzak, sıhhatli ve akılcı beslenerek, hareketli ve renkli bir yaşam tercih ederek, olabildiğince gezin, dolaşın, sanatın her dalına ilgi duyun, sevginizi esirgemeyin. Biliniz ki her şeyi herkesi denetim edemezsiniz, herkesi memnun etmeye uğraşma, edemezsin, beni iyi bilsinler, sevsinler, boşa kürek çekme, geçmişe takılma, risk al yaşına gore ve pes etme. 
Renkli ve güzel bir yaşam dileği ile

Fetih edilmesi Denizmen
27.11.2020
Heybeliada

Kaynakça;
– How to Become Mentally Strong: 14 Strategies for Building Resilience (positivepsychology.com)
– Developing mental toughness, With Peter Clough | Emerald Works
– Confidence and Perseverance: Amy Morin Talks ‘Mentally Strong People’ (verywellmind.com)
 – The importance of mental toughness with Doug Strycharczyk | The Institute of Leadership & Mgt (institutelm.com)
– 8 Successful People Who Use The Power Of Visualization (mindbodygreen.com)
– Sıhhatli bir zihin için neleri “yapmamalıyız”? | KİGEM (kigem.com)
– Anonim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir