Yurt Dışından Dönüşte Vergiden Muaf Eşya Getirme Şartları

Makalede Neler Var

Yurt Dışı Elektronik Eşya Kimler Getirir ve Kimler GetiremezYurt Dışından Cep Telefonu ve Bilgisayar Getirme ŞartlarıYurt Dışından Getirilen Telefonların Harçları Nereye ÖdenirYurt Dışından Kargo İle Telefon ve Elektronik Eşya GetirmekYurt Dışın Hangi Elektronik Eşyaları GetirebilirYurt Dışından Getirilen Elektronik Cihazlar İçin Ödeme Yapmak Lüzumlu MiYolcu Beraberi Eşya Muafiyeti NedirYurt Dışından Getirilen Elektronik Eşyanın Kıymeti {Nasıl} BelirlenirYurt Dışından Sigara Getirme Limiti ve ŞartlarıYurt Dışından Ne Kadar Sigara GetirebilirimYurt Dışından Elektronik Sigara Getirmek Yasak MıYurt Dışından İçki, Alkol Getirme HakkıYurt Dışından Kaç Litre İçki Getirebilirim 2022Yurt Dışından Kozmetik Ürün Getirme LimitiYurt Dışından Besin Ürünleri Ne Kadar GetirebilirimYurt Dışından İlaçlarımı Getirebilirmiyim1500 Euro Aşan Durumlarda {Nasıl} Vergi UygulanırYurtdışından Online Alışveriş Yapanlar Artık Ne Kadar Vergi ÖdeyecekYurt Dışından Gelirken Yanımızda Neler GetirebilirizYurt Dışından Getirilen Telefon İçin Ücret Ödemem Gerekiyor mu?Yurt Dışından Ne Kadar Eşya Getirebilirim?
Yurt Dışından Dönüşte Vergiden Muaf Eşya Getirme Şartları; Son değişimlerle beraber yurt dışından getirilen eşyalarda problem yaşamak istemeyen kişiler için meydana getirilen değişimler hakkında bilgiler derledik. Yurt dışından elektronik eşya getirme ile ilgili bir oldukca kişinin problem yaşamış olduğu bilinmektedir. Meydana getirilen yasal değişim ve harçlar bir oldukca kişinin gümrük kapılarında ülkeye girişte problem yaşamasına niçin olmaktadır. Yurt dışından Türkiye’ye gelişte hangi elektronik eşyalara vergi verilmeyeceği hangi eşyalara ise vergi verileceği tam olarak bilinmemektedir.
Yurt dışından ülkemize tatile geldiğinizde yada kısa süreli yurt dışı çıkışlarından sonrasında Türkiye’ye geri dönüşte yanınızda getirebileceğiniz elektronik eşyalar 2 şekilde vergiden muaf olarak yanınızda getirilebilir.

Yurt dışından elektronik eşya, elektronik sigara, cep telefonu, sigara ve içki için vergiden muafiyet olması için bilmenizde fayda olan ilk mühim husus ise;
Yolcu Beraberi Eşya: Yolcu ile birlikte gelen ticari miktarı ve ticari içerik olamayan eşyalardır. Son meydana getirilen yasal düzenlemeye nazaran bir yolcu 430 Euro kadar olan eşyalar için vergi vermez.

Yolcu Muafiyeti Olan Eşya: Yurt dışından gelen ticari olmayan kişisel kullanıma mahsus hediyelik eşyalardır.
Sizlere bu yazımızda Yurt dışından elektronik eşya getirme, Yurt dışından elektronik sigara getirme, Yurt haricinde telefon, içki ve sigara getirme ile ilgili detaylı informasyon vermeye çalışacağım.

Mühim Bilgilendirme: Son meydana getirilen Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ile birlikte yurt dışından elektronik eşya getirmek isteyenlere Bandrol tutarı alınmasına karar verildi. Bu karar nazaran yurt dışından cep telefonu getirdiğinizde 618,60 krş olarak ödediğiniz IMEI kayıt tutarı artık 6091 TL olarak eğitim edilecektir. Ek olarak Yurt dışından telefon getiren kişinin geçişlik ile sim kart bilgiler aynı olmak zorunda. Telefon kaydını meydana getiren şahıs ile kullanan kişinin değişik olması telefonun çalışmamasına niçin olacak.
Cep Telefonu IMEI Sorgulama ve Öğrenme Kodu

Yurt Dışı Elektronik Eşya Kimler Getirir ve Kimler Getiremez
Yurt haricinde bulunan Türk vatandaşları ve Yabancı Turistler yolcu olarak kabul edilir ve vergiden muaf sayılırlar. Yolcu taşımacılığı meydana getiren kişiler ve yolcu nakil hizmetlileri yolcu olarak sayılmazlar.

İlgili Makaleler

Netflix Üyelik Tutarı Ne Kadar?

1 hafta ilkin

Parasız VPN Programları

1 hafta ilkin

Numaradan İsim Sorgulama {Nasıl} Yapılır? Numaradan İsim Bulma

2 hafta ilkin

The Sims 4 Hileleri ( Güncel Hileler )

2 hafta ilkin

Yurt Dışından Cep Telefonu ve Bilgisayar Getirme Şartları
Yurt dışından telefon ve bilgisayar şeklinde elektronik eşya getirmek isteyenlerin ilk bilmesi ihtiyaç duyulan hususlardan biri ise 2023 yılı itibari ile değişen gümrük yasasına nazaran artık ülkemize getirdiğiniz tüm telefonlar için 6.091 TL ücret ödenecektir. Bu ücret  IMEI kayıt tutarı olarak adlandırılmaktadır. Ek olarak bandrol tutarı ek olarak istenecektir.

Yüksek telefon tutarları yüzünden bir oldukca şahıs tarafınca tercih edilen yurt dışından telefon getirmek yüksek harç bedelinden dolayı artık mantıklı değil. Ek olarak telefon getiren kişinin pasaporttaki kimlik detayları sisteme tanımlanacak ve Sim kart sahibi ile geçişlik sahibi aynı şahıs olacaktır. Telefon sahibi ile sim kart sahibi değişik ise telefon çalışmayacaktır. Bir kıymet meydana getirilen değişikliğe nazaran geçişlik ile telefon kaydı süre 3 yıla çıkarıldı.
Aynı şekilde yurt dışından bilgisayar yada laptop getiriyorsanız bunu yanınızda olması kişisel kullanım için olacaksa her hangi bir ücret yada vergi ödemesi olmayacaktır. Sadece kutusunda armağan olarak gelecekse alınacak vergi ise doğrusu Bandrol tutarı ise;

Cep Telefonu 20 Avro
Bilgisayar ve Tablet 1o Avro
Öteki Elektronik Cihazlar 18 Avro
Oto Televizyonu 8 Avro
148 Ekran TV 80 Avro

Yukarıda saydığımız ürünleri ülkemize yanınızda getirdiğinizde vereceğiniz vergilerdir. Eğer kargo ile getirilmesi durumunda daha yüksek vergiler ve ücretler ile ödemek zorunda kalabilirsiniz.
Yurt Dışından Getirilen Telefonların Harçları Nereye Ödenir
Yurt dışından getirdiğiniz telefonlar için  IMEI kayıt tutarı için ödeyeceğiniz para vergi dairesi ya da anlaşmaları bankalara yatırılır. E-Devler üstünden kayıt hakkınız sorgulayabilir yada kayıt hakkınız var ise direk buradan kayıt yapabilirsiniz. 120 Gün içinde yurtdışından gelen telefonlar kayıt edilmediğinde telefon kapanır.
2022 senesinde yürürlüğe giren yasaya nazaran e-devlet üstünde kayıt yapıldıktan sonrasında telefon harç tutarı yatırılması gereklidir. Ek olarak vergi dairesi, Anlaşmalı bankalar ve kredi kartı ile telefon kayıt ücretini yatırabilirsiniz.
Yurt Dışından Kargo İle Telefon ve Elektronik Eşya Getirmek
Fazlaca sık sorulan sorulardan biri ise kargo ve PTT ile telefon yada elektronik eşya getirme sorudur. Daha önceleri yasal boşluktan dolayı kargo ile sipariş verilen telefon, bilgisayar yada elektronik cihazlar için her hangi bir karşılık alınmıyordu.
2022 gümrük vergisi limiti halihazırda 22 euro olarak belirtilmiştir. 22 Euro limiti aşan ürünlerde ciddi rakamlar ödemeniz mümkün. Hem vergi hemde ürünün gerçek kıymeti belirlenerek sizden ücret talep edilir.
Kargo ile yurtdışından verilen siparişlerde alınacak vergi ise;

Ürünler, AB üyesi bir ülkeden geliyorsa %18
Ürünler, AB üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsa %20 oranında

Ek olarak Gümrük vergisi, Katma Kıymet Vergisi, İlave Gümrük Vergisi, Hususi Tüketim Vergisi dahil bir oldukca vergi kalemi sizden eğitim edilebilir.
Eğer Yurt dışından bir şahıs ülkeye gelmeden 1 ay ilkin yada ülkeye girdikten sonraki 3 ay içinde posta ile doğrusu kargo ile gönderilen kişisel eşyalarına herhangi bir vergi uygulanmaz. Kişinin bir tek ülkeye girdiğini kanıtlaması yeterlidir.
 
Yurt Dışın Hangi Elektronik Eşyaları Getirebilir
Yurt dışından yanınızda getirebileceğiniz eşyalar ise;

LCD ve Plazma TV 1 tane
Bir tane video kamera
Bir tane GPS yön bulma kamerası
Bilgisayar, tablet yada Laptop 1 tane
Bilgisayar yedek parçaları 1 tane
Oto radyo, oto tv 1 tane
Ses ve görüntü kaydedici aygıt 1 tane
Telefon 1 tane

Yurt Dışından Getirilen Elektronik Cihazlar İçin Ödeme Yapmak Lüzumlu Mi
Yurt dışından getirdiğiniz cihazlar için gümrükte ödeme yapmanız gerekmektedir. Getirilen cihaza bağlı olarak TRT adına sizden Bandrol Tutarı eğitim edilecektir. Gümrükte ödeyeceğiniz bandrol tutarı 1 ile 20 euro olarak değişmektedir.
Yolcu Beraberi Eşya Muafiyeti Nedir
Yolcu beraberi eşya muafiyeti ise yolcu ile birlikte getirilen ticari miktar ve ticari kazanç elde etmeyen eşyalardır. Yolcu ile birlikte geleceği şeklinde yolcudan 1 ay ilkin yada yolcunun ülkeye geldikten sonraki 3 ay içinde getirmiş olduğu eşyalar olarak adlandırılır.
Yolcu ile birlikte olmak kaydı ile 430 Euro geçmeyen eşyalardan vergi alınmayacaktır. Tütün, Tütün ürünleri ve Alkol belirtilen miktarları aşmadıkça vergi alınmayacaktır. Tütün ve Alkol vergisinde bir tek 18 yaşından büyükler yararlanabilir.
Yurt Dışından Getirilen Elektronik Eşyanın Kıymeti {Nasıl} Belirlenir
Yurt haricinde getirilecek eşyanın kıymeti satmaca, fiş yada eşya bedelinin ödendiğine dair belge ile belirlenir. Eğer her hangi bir belge yada satmaca ibraz edilmez ise Gümrük Bakanlığı tarafınca gümrük idaresince belirtilen fiyat baz alınır.
Yurt Dışından Sigara Getirme Limiti ve Şartları
Yurt dışından içki ve alkol getirmek hakkında yasalar ile düzenlenmiş belirlenmiştir. Yurt dışından alkol getirmek limiti 2022 yılı için 3 karton’dur. Doğrusu yurt dışından toplamda en fazla 3 karton yada 600 tek sigara getirebilirsiniz.
Sadece bazı sigara paketleri 20’li olmasına rağmen 30 ve 40’lı sigara paketleri olduğundan tek sigara hesabı yapmanız gerekmektedir. Doğrusu toplamda 600 tek sigara vergisiz olarak yanınızda getirebilirsiniz.
Yurt haricinde sigara getirme limiti bir tek 18 yaş üstü için geçerlidir.
Yurt Dışından Ne Kadar Sigara Getirebilirim
Yurt haricinde gelirken kaç karton sigara getirebilirim Yurt dışından gelirken ne kadar sigara getirebilirim sorusu bir oldukca şahıs tarafınca merak edilmektedir. Yurt dışından getirebileceğiniz sigara, tütün ve kıyılmış tütün limitleri ise;

Sigaralar 600 tane
Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar) 100 tane
Puro 50 tane
Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile) 250 gr.
Pipo tütünü 250 gr.

Yurt Dışından Elektronik Sigara Getirmek Yasak Mı
Devletimizde elektronik sigara satışı yasak olmasına rağmen yurt dışından yanınızda elektronik sigarayı getirmek yasak değildir. Sadece eğer kargo ile elektronik sigara getirmek istiyorsanız bunun yasak bulunduğunu söyleyebilirim. Kargo ile gelen elektronik sigaralar gümrüğe takılır ve geri iade edilir.
Yurt Dışından İçki, Alkol Getirme Hakkı
Yurt dışından gelirken yanında Alkol ve içki getirmek isteyenler yurt dışından içki getirme limiti ne kadar sorusunu oldukca sık sormaktadır. Yurt dışından içki getirme limiti şişe bazında değil litre bazında hesaplanmaktadır. Ticari olmayan yurt haricinde getirilen içki ve alkol limitleri ise;
• Alkollü İçecekler: 1 litre Alkollü içki (%22’den fazla alkol içeren alkollü içkiler, şarap ve şampanya hariç)• Alkollü İçecekler: 2 litre Alkollü içki (%22’den azca alkol içeren alkollü içkiler, şarap ve şampanya dahil)
Yurt Dışından Kaç Litre İçki Getirebilirim 2022
Yurt haricinde ticari olmayacak şekilde tek seferde en fazla 2 litre içki getirebilirsiniz. 2 litre için her içki şişesinin ek olarak hesaplaması yapılacaktır.
 
Yurt Dışından Kozmetik Ürün Getirme Limiti
Yurt dışından kozmetik ve cilt bakımı ürünlerini yanında getirdiğinizde 430 euroya kadar olan kişisel kullanımlar için her hangi bir ücret ödemezsiniz. Sadece 1 taneden fazla olduğunda olduğunda ve aşağıda belirtilen sayı ve limit aşan durumlarda vergi istenir.
• Parfüm: 600 ml• Makyaj yada Cilt Bakım Ürünleri: 5 tane
Toplamda 600 ml aşmayan ve 5 taneden fazla olmayan cilt bakımı ürünleri için sizden vergi alınmaz.
Yurt Dışından Besin Ürünleri Ne Kadar Getirebilirim
Vergiden muaf olan gıdaları yanınızda getirebileceğiniz şeklinde gelmeden 1 ay ilkin yada geldikten sonraki 3 ay içinde kargo ile getirebilirsiniz. Gümrükte yanında getirebileceğiniz besin ve yiyeceklerin limitleri ise;

Çay 1 kilogram.
Çözülebilir hazır kahve 1 kilogram.
Kahve 1 kilogram.
Çikolata 1 kilogram.
Şekerden mamul yiyecek 1 kilogram.

Yolcular dilerse çikolata yada şekerlemeden birini seçerek 2 kilo olarak alabilir.
Yurt Dışından İlaçlarımı Getirebilirmiyim
Yurt dışından gelirken yanınızda ilaçlarını getirmeniz belli bir limite kadar izin verilmektedir. {Sağlık} Bakanlığı tarafınca izin verilen ve reçeteli ilaçlar yolcunun kişisel kullanımı için olmalıdır. Ek olarak vatanımızda duracağı süreye bağlı olarak ilaç miktarı belirlenir. Gümrük geçişlerinde {sağlık} raporu, Tabip raporu yada reçete istenmektedir.
1500 Euro Aşan Durumlarda {Nasıl} Vergi Uygulanır
Yolcu ile birlikte gelen ve 1500 euro yu aşan eşyalarda alınacak vergi yasal mevzuatlara nazaran belirtilen şartlarda eğitim edilir. Eşyanın geldiği ülkeye nazaran vergi belirlenirken ek olarak gümrük vergisi ve katma kıymet vergisi eklendikten sonra eğitim edilir.
Yurtdışından Online Alışveriş Yapanlar Artık Ne Kadar Vergi Ödeyecek
Yurt dışından online alışveriş yapanlar ne kadar vergi verecek sorusuna yanıt vermek gerekirse yurt dışından web üstünden alış veriş yapanlar daha önceleri vergi vermiyorlardı. Yasalarda meydana getirilen değişikli ile birlikte artık web üstünden yaptığınız her yurt dışı alış veriş için ücret ödemek zorundasınız.
Daha önceleri 22 euro limiti sıfırlandığı için bundan sonrasında yurtdışından vereceğiniz online siparişler için vergi eğitim edilecektir. Alınacak vergiler ise;

Gümrük vergisi
Hususi tüketim vergisi
KDV
Avrupa’dan sipariş edilirse yüzde 18 ÖTV
Öteki ülkelerden sipariş edilirse yüzde 20 ÖTV

Yurtdışından online alışveriş için ödeyeceğiniz vergi tablosu ise;

Ürün Fiyatı
TL Karşılığı
Gümrük Vergisi (Öteki, % 20)
KDV (% 18)
ÖTV (% 20)
Toplam (TL)

5 Euro
34
6.8
7.3
9.6
57.7

10 Euro
68
13.6
14.7
19.3
115.6

15 Euro
102
20.4
22
28.9
173.3

20 Euro
136
27.2
29.4
38.5
231.1

22 Euro
149.6
29.9
32.3
42.4
254.2

Yurt Dışından Gelirken Yanımızda Neler Getirebiliriz
Yurt dışından ister dinlence isterse iş için gittiğinizde yanında içki ve sigara getirme hakkınız bulunmaktadır. Ek olarak 430 euro geçmeyecek elektronik eşyalar içinde vergi vermeyeceğiniz için bu tutarda eşya getirebilirsiniz. Sadece telefon getirmek artık neredeyse mantıklı değil. Telefon kayıt tutarı için 1500 tl ücret vermek zorda kalmanız fiyatın neredeyse aynı olmasını sağlıyor.

Devletimizin altığı bu önleyici tedbirleri doğru bulmaktayım. Paramızın yurt dışına gitmesi, güvence çözümü, Çin’den gelen ürünlerin dandik olması ve yerli üreticiyi korumak adına önemliydi. Ek olarak bir oldukca kişinin 2000 tane saat, gözlük ve eşya alarak vergisiz satması haksız kazanca girmiş olduğu aşikar. Yerli üreticiyi korumak için alınan bu karara bence yerinde ve doğru karar. Mevzu hakkında fikir ve eleştirilerinizi umuyorum.

Sizlere bu yazımızda yurt dışından elektronik eşya getirme şartları nedir sorusuna detaylı yanıt vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Yurt Dışından Getirilen Telefon İçin Ücret Ödemem Gerekiyor mu?

Yurt dışından getirilen telefonlar için IMEI kayıt tutarı ödenmektedir. e-Devlet üstünden ya da anlaşmalı bankalar vesilesiyle tutarı ödeyebilirsiniz.

Yurt Dışından Ne Kadar Eşya Getirebilirim?

Yurt dışından getirilecek her eşya için belirli bir limit ve tane belirlenmiştir. Bu sınırlarda sadece eşyalarınızı getirebilirsiniz.

5/5 – (1 vote)

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top