Yerli AMOLED Ekran Üretilecek

Devletimizde teknoloji alanında geliştirdiği atılımlara bir yenisini daha TÜBİTAK kapsamında çalışmalara başladığını Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık deklare etti.TÜBİTAK ‘ın AMOLED ekran çalışmalara geçtiğimiz aylarda başlandığını deklare etti.

TÜBİTAK ‘tan mevzu ile ilgili şöyleki bir izahat yapılmış oldu;

” AMOLED ekranlar, kendinden ışıma, görüntüleme hızı, geniş görüş açısı, ince ve hafifçe olmaları ve esnek alt taban üstüne uygulanabilirlik benzer biçimde LCD ekranlara kıyasla birçok avantaja sahiptirler. Bunların haricinde AMOLED teknolojisinde LCD ’lerdeki benzer biçimde arka plan aydınlatmaya ve filtrelemeye gerek duyulmadığı için enerji verimliliği yüksektir.
TÜBİTAK-MAM-ME Fotonik Teknolojiler Grubu , Türkiye’de ilk kez OLED ekran prototipi için Ar-Ge çalışmalarına başlamış ve bu emek harcamaları hızlandırarak AMOLED ekran prototip üretimini hedefleyen projeye dönüştürmüştür. Bu bağlamda, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (ARDEB-KAMAG 1007 Programı) kapsamında desteklenen, Enerj ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ’nın Müşterisi Kurum (MK) olarak üstlendiği, Dr. Salih DABAK’ın yöneticiliğini yapmış olduğu, “113G035″ numaralı ve ” 320*240 Px RGB AMOLED Aviyonik Ekran Geliştirilmesi” adlı proje tarihinde adım atmıştır.
Söz mevzusu projenin açılış toplantısı, MK, KAMAG temsilcileri, Proje İzleme Komitesi , Strateji-Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Doç.Dr. Murat Makaracı , Araç-gereç Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Metin Usta , enstitü yöneticileri ve proje ekibinin katılımıyla, tarihinde Araç-gereç Enstitüsü ’nde gerçekleştirilmiştir. Toplantı, proje yöneticisi ‘ın proje hakkında genel detayları içeren sunumuyla başlamış, KAMAG ve MADES tarafınca hazırlanan proje seyretme ve değerlendirme, mali mevzular benzer biçimde 1007 mevzuatlarını mevzu alan sunumlarla devam etmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.