Yeni İstihdam Paketinin Detayları Neler?

yeni istihdam paketinin detaylari neler 602937393f115 Yeni İstihdam Paketinin Detayları Neler?

Türkiye’de 50-54 yaş arasındaki averaj 5 milyon kişi bulunuyor. İstihdam Kalkanı Paketi’yle kısmi emek harcama imkânı, eğitim ve destek programları, süreli iş sözleşmeleri, gelir vergisi istisnası adımlarıyla 50 yaş istihdamda kolaylıklar sağlanması amaçlanıyor
Gömü ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı “İstihdam kalkanı” paketi; genç ve 50 yaş istihdamından işsizlik süresinin kısaltılmasına, kısmi zamanlı emek vermeden işten çıkarma yasağının uzatılmasına şeklinde düzenlemeleri içeriyor. Meclise sevk edilmesi beklenen paket ile  2019 başından  işten çıkarma yasağının başladığı tarihe kadar en düşük istihdama ek olarak işe alınacak her çalışan için teşvik verilecek. İşten çıkarma yasağının olduğu dönemde, işverenlerin bu çalışanları için tüm primleri devlet karşılayacak.
Geçen senenin başından, işten çıkarma yasağının başladığı Nisan 2020’ye kadar bir iş yerinde çalışıp işi olmayan kalanların son çalışmış oldukları iş yerine dönmesi teşvik edilecek. Bu dönem dışındakilerin istihdamı durumunda ise işveren maliyetleri, devlete ödemeleri gereksinim duyulan prim ödemelerinde mahsuplaşma şeklinde yöntemler kullanılarak maliyetler azaltılacak. İşverenin tekrardan personel çalıştırma imkânı yoksa İŞKUR üstünden bin 170 liralık parasız izin desteği verilmesine devam edilecek. İşçi iş buluncaya kadar geçici olarak desteklenmiş olacak. İşsizlik ödeneği alanların (90 gün içinde tekrardan işe dönmesi durumunda) uzun vadeli primlerini devlet karşılayacak. 
Üniversiteli gençlerin yarı zamanlı emek harcanması teşvik edilecek. Gençler için 2 yılı geçmemek suretiyle süreli iş sözleşmeleri yapılarak esnek koşullarda emek harcamaları sağlanacak.
Normalleşme döneminde ilave istihdam edilecek her bir çalışan için İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ek destek sağlanacak.  50 yaş için tam zamanlı emek vermeden kısmi zamanlı çalışmaya geçenler için gelir vergisi istisnası tanınacak. Kısmi emek vermeden kalan bakiye gün sayısı kadar emeklilik primi ödenecek.
Averaj yaşam süresi uzadı; yarınlarınız için bugünden tutum edin, biriktirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir