Şimdi yükleniyor

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

Sigortalı olarak çalışan ailelerin çocukları olduğu zaman devlet tarafından verilen çocuk parası, sigortalı olarak çalışan kişinin, iş yerinin bağlı olduğu kuruma müracaat etmesinin ardından ödenmeye başlayacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu ya da sigortalı olarak görülen kuruma yapılan başvuru işlemleri sırasında, yeni doğan bebeklerin kimliğinin çıkartılmış olması da gerekmektedir. Çocuk parası nereden alınır konusunda merak edenler, ilk olarak bağlı bulunduğu kuruma başvurmakla işe başlayabilirler. Başvuru işlemlerinin ardından, her çocuk için ayrı ödeme yapılmaktadır.

2015 yılından bu zamana kadar ödenen çocuk paralarında, ilk çocuk için 300 Türk Lirası, ikinci doğumun ardından 400 Türk Lirası, üçüncü doğum ve bundan sonraki doğumlarda ise, çocuklar için 600 Türk Lirası ödeme yapılmaktadır. Kuruma yapılacak başvuru işlemleri sırasında, bu ödemelerin yanı sıra, doğumdan önceki sekiz hafta ve doğumdan sonraki sekiz hafta için iş göremezlik ödemesi de kişilere yapılmaktadır.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Çocuk parası nereden alınır konusunda bu bilgilerden sonra, en merak edilen konular arasında yer alan başvuru işlemleri ve ödemelerin nasıl alınacağı konusuna gelelim. Sigortalı olarak çalışan kadınlarda, hem çocuk için hem de çalışamadıkları süreler için ödeme yapılması söz konusudur. Çocuk parası ödemelerinin yapılabilmesi için, kişilerin sigorta primlerinin yatırıldığı kuruma, çocuğun kimliği ile birlikte doğrudan başvurunun yapılması gerekecektir. Başvuru işlemleri sırasında herhangi bir sorun çıkmamışsa, başvuru formunda doldurulan banka hesap bilgilerine, 30 iş günü içerisinde ödemeler yatırılacaktır.

Çocuk parası alacak kişi eğer kamu kurumlarında çalışıyorsa yani devlet memuruysa, bu durumda başvuru işlemlerinin ardından ödemesini alabilmesi için maaş gününü beklemesi gerekmektedir. Çocul parası, kişilerin başvurularının onaylanmasının ardından hemen sonraki maaşlarında yatırılacaktır.

Çocuk Parası Alma Şartları Nelerdir?

15 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen yeni düzenlemenin ardından hayatımıza giren çocuk parası ödemelerinde, kişilerin başvuru yapmadan önce bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Çocuk parası nereden alınır ve şartları nelerdir gibi merak konusu olanların bilmesi gereken durumlardan ilki, çocuğun sağ olmasıdır. Bebeklerin kimliklerin çıkartılmasının ardından yapılacak başvuruda, kimlik sorgulaması yapılacak ve bebeğin sağ olup olmadığı öğrenilecektir. Burada ikinci bir şart da karşımıza çıkmaktadır. Kimlik üzerinden sogulama yapılmasından dolayı, çocuk parası alacak olan aile ve çocuklarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekecektir.

Başvuru yapacak olan kişilerin, çocuğun birinci dereceden yakını olması gerekmektedir. Aksi taktirde başvuru işlemleri için form istemi yapılmayacaktır. Başvuru formunu bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapan kişiler hakkında gerekli incelemeler yapıldıktan sonra, nüfus bilgileri ve hesap bilgileri teyit edildikten sonra, ödemeler yapılmaktadır.

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını da kapsayan çocuk parası hizmetinde, gurbetçi vatandaşlarımızın bilmesi gereken durumlar da vardır. Yurt dışında yaşayan kişiler çocuk parası  nereden alınır konusu için, ülkelerinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na giderek başvurularını yapmalıdırlar. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, konsolosluklarda da kişilerden kimlik bilgileri doğruluğu sağlandıktan sonra başvuruları alınacaktır.

Çocuk Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çocuk parası nereden alınır konusuna bu şekilde açıklık getirdikten sonra, ailelerin yapmış oldukları başvuruların onaylanıp onaylanmadığını takip etmeleri için neler yapabilecekleri konusuna gelelim. Bilindiği üzere, ülkemizdeki vatandaşların resmi kurumlardaki tüm başvuru ya da sorgulama işlemlerini yapabilmeleri için E-Devlet sistemi kurulmuştur. Çocuk parası için yapılan başvurunun sonucunu öğrenmek isteyen kişilerin de, E-Devlet hesaplarına giriş yaparak, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvurularını sorgulayabilirler. Eğer kişiler daha önce bu sistemde şifre kullanarak giriş yapmamışlarda, yakınlarında bulunan PTT noktalarına giderek, 2 Türk Lirası karşılığında şifrelerini alabilirler.

E-Devlet üzerinden çocuk parası sorgulama işlemlerinin başlatılabilmesi için, TC kimlik numarası ve PTT’den alınan E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekecektir. Burada kişilerin karşısına, ülkemizdeki tüm resmi kurumların listesi çıkacaktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçtikten sonra sorgulama ekranına gidilebilir.

Eğer burada çocuk parası başvurunuzun olumlu sonuçlandığına dair bir ibare yer alıyorsa, memurlar için ilk maaş günü, sigortalı olarak farklı kurumlarda çalışan kişiler için de, 30 iş günü içerisinde ödemeler yatırılacaktır. Bu destekten faydalanan ve yeni bir çocuğu olan kişilerin ise, tıpkı ilk başta olduğu gibi bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvurularını tamamlamaları gerekecektir.

Share this content:

Yorum gönder