Yaşamı Kolaylaştıran ve Dünyayı Daha İyi Bir Yer Haline Getiren İş Fikirleri

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Parasız VİOP Deneyim etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

İş fikri 1: Sanal Üyelik Hizmeti Sunan Ortak Emek harcama Alanları

Uzaktan çalışan girişim şirketleri, sanal üyelik ile ortak emek verme ağlarına katılabiliyor.

Avustralya menşeili bir şirket, girişim şirketlerine ve bireysel girişimcilere ortak çalışabilecekleri ofis ağları sunuyor. Fishburners adlı bu firmanın Sidney, Brisbane ve Şangay’da halhazırda gerçek ortak emek verme ofisleri bulunuyor. Fakat ayda yalnız 29 Dolar’a girişimciler sanal bir programa katılabiliyor.
Bu program yardımıyla girişim şirketleri ve girişimciler, çevrimiçi bir halde ortak emek verme topluluklarına katılıyor, bültenleri alıyor, eğitimlere ve etkinliklere erişim hakkı kazanıyor. Ayda 20 Dolar daha fazlaca ödeyen işletmeler ve girişimciler ise, tüm bunların yanında Fishburners’a ilişik ortak emek verme ofisini ayda bir kez kullanabiliyor.
Buradaki ana fikir, uzak bölgelerde etkinlik gösteren girişimcilerin ve girişim şirketlerinin daha geniş bir ağın içine katılmasını sağlayarak onları desteklemek. Sanal programı satın alarak üyelik gerçekleştiren deneyim etme aşamasındaki 100 girişim şirketinin, kenar mahallelerde bulunanlarının yarısı, kırsal alanda etkinlik gösterenlerin ise yüzde 35’i hayatta kalmayı başardı.
 
İş fikri 2: Su Altı Çadırı ile Okyanusta Kamp Yapabileceksiniz

Kubbe şeklindeki yaşam alanı, dalgıçların maruz kaldıkları basıncı azaltmalarına, yiyecek yiyebilmelerine ve hatta su altında uyumalarına olanak sağlıyor.
ABD Birleşik Devletleri’nde etkinlik gösteren Ocean Opportunity, tasarladığı taşınabilir çadır ile dalgıçların su altında kamp yapabilmelerine olanak verdi. Ocean Space Habitat isminde olan kubbe şeklindeki çadır su altında kurulabiliyor. Çadır iskelet halinde şekil aldıktan sonrasında sabitlenebiliyor. İç kısmında yaratılan hava kabarcığı, oksijen ile doldurulabildiği benzer şekilde oturmak için de yer sunuyor. Taşınabilir su altı yaşam alanı yardımıyla balıkçılar 4 ile 6 saat içinde kuru bir alanda kalmış olarak teçhizatlarını çıkarabiliyor, yiyecek yiyip dinlenebiliyor ve derin sularda maruz kaldıkları yüksek basınçtan bir süreliğine arınabiliyorlar.

Çadır, dalış uzmanı Mchael Lombardi ve NYU Rory Meyers Hemşirelik Okulu disiplinler arası laboratuvarı NYU-X’de Hemşirelik Profesörü olan Winslow Burleson tarafınca tasarlandı. Lombardi tarafınca patenti alınan ürün halihazırda satışa sunuldu.
 
İş fikri 3: Markette Aradığınızı Bulmanızı Elde eden Harita Yazılımı

İsrailli bir girişim şirketi tarafınca geliştirilen eklenti, satıcılara alışveriş alışkanlıkları ile ilgili yeni bir perspektif kazandırıyor.
İsrailli girişim şirketi Oriient, binaların içinde insanların yollarını bulabilmesine yardım edecek bir harita yazılımı geliştirdi. GPS benzer şekilde çalışan fakat yalnız kapalı alanlarda kullanılabilen bu eklenti, insanların alışveriş merkezleri, mağazalar, hastaneler benzer şekilde derhal her binada yollarını yada aradıklarını bulmasını sağlıyor.
Eklenti uygulama geliştiricilere aylık ücret karşılığı satılıyor. Ziyaretçilerine aradıklarını bulmalarını elde eden bir uygulama sunulan alışveriş merkez bulunduğunu varsayın, bu uygulama yardımıyla, alışveriş merkezindeki mağazaları ve hatta aradığınız ürünün raftaki yerini bile öğrenebileceksiniz.
Dünyanın manyetik alanını ve akıllı telefonlarda bulunan sensörleri kullanarak kişinin tam yerini belirleyen yazılım, bunu bir metrenin altında bir hata oranı ile yapabiliyor. Manyetik alanın kati yapısı sebebi ile bu yöntem her binada etkili oluyor. Oriient CEO’su ve kurucu ortağı Mickey Balter “Google Haritalar iyi mi ki insanların evden işe giderken hangi yolu kullanacağını denetim ediyorsa, sistemimiz yardımıyla de satıcılar müşterileri denetim edip etkileyebilecek.” diyor.

Harita hizmeti aracılığı ile toplanan veriler satıcılar ve diğeri işletmelerle paylaşılacak. Bu sayede de müşterilerin nerelerde gezdirilmiş olduğu ve nerelerde süre geçirdiği anlaşılacak.
Oriient şirketi bu fikirleri yardımıyla şimdiden 2 milyon Dolar’ın üstünde fon bulmayı başardı.
 
 
İş fikri 4: Havadaki Nemi Yakalayarak Temiz Suya Dönüştüren Hastane

Çatıya yerleştirilmiş güneş enerjili hidro paneller yardımıyla, havadaki rutubet içme suyuna dönüştürülüyor.
Jamaika’da bir hastaneye, Zero Mass Water şirketi tarafınca yerleştirilen sistem yardımıyla, havadan yakalanan rutubet ile içme suyu elde ediliyor. Çevre dostu sistem güneş enerjisi ile çalışırken, plastik su şişelerine ihtiyacı da ortadan kaldırıyor.
Bildiğimiz güneş enerjisi panelleri ile bir araya getirilen paneller, biri ısı yaratan bir diğeri de havadaki nemi yakalayan iki tane hidro panelden oluşuyor. Yoğunlaşma ile elde edilmiş su damlacıkları, minerallerin eklendiği 30 litrelik depoda toplanıyor ve içilebilmesi için bir musluğa gönderiliyor.
Zero Mass Water, iki tane hidro açık oturum ile günlük bir kase kadar su üretebileceklerini iddia ediyor. Şirket ek olarak, sistemlerinin 15 yılda 100 binin üstünde plastik su şişesi atığını ve su israfını engelleyeceğini belirtiyor. Firmanın hidro panelleri hali hazırda satışa sunulmuş vaziyette.
 
İş fikri 5: Afrika’daki Kızların Okula Devam Edebilmesi İçin Hijyenik ve Uygun Fiyatlı Ped Üretiliyor

Hijyenik pedlere ulaşımı kolaylaştırmak, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kız evlatlarının yaşamını değiştirebilir.
Güney Afrika ülkesi Namibya’da etkinlik gösteren Eco Sanitary Trading şirketi, uygun fiyatlı hijyenik hanım pedlerini tanıttı. Firmanın Genel Müdürü Naomi Kefas, yoksul ailelerin kız evlatlarının, ped almaya paraları olmadığı için her ay okulu kaçırdıklarını fark ettiklerini ve bunun arkasından bahsi geçen ürünü ortaya çıkardıklarını belirtti. Namibya’nın Rundu kentini ziyaret etmiş olduğu sırada genç bir kız Kefas’ın yanına gelip bir dahaki gelişinde yiyecek ve mümkünse ped getirmesini rica etmiş. Ped bulamadığı için okulu kaçıran kızların varlığını fark eden Kefas, “O anda, bu kızların hayatlarını değiştirebilmek için bir şeyler yapmam gerektirme ettiğini biliyordum.” diyor.
Üretilen uygun fiyatlı hijyenik pedlerin adı “Perfect fit”. Yerli üretim olan pedler emici ve cepte kolayca taşınarak okula götürülebiliyor. Kendi bütçelerinden Güney Afrika, Kenya, Hindistan ve Çin’e araştırma gezileri düzenleyen ekip, bu ürünü geliştirmek için iki yıl süresince araştırma yapmış oldu.
Neredeyse yarısı kadınlardan oluşan 26 kişilik bir ekip, Namibya’nın Başkenti Windhoek’te bir fabrikada bu pedleri üretiyor. Şirket Namibya Kalkınma Bankası’ndan almış olduğu finansman ve hibeler ile üretimini sürdürüyor.
 
İş fikri 6: İş Başvurusu Gerçekleştiren Çalışanın Emek harcama Şeklini Saniyeler İçinde Değerlendiren Yapay Zeka

Alman girişim şirketi, yapay zeka ve LinkedIn sitesini kullanarak çalışanın emek verme tarzını süratli bir halde değerlendiriyor.
Alman girişim şirketi Bunch, işe başvuranların emek verme tarzını otomatikman değerlendiren bir sistem geliştirdi. Emma isminde olan ve Google Chrome tarayıcısında eklenti olarak çalıştırılan uygulama, LinkedIn üstünden profilleri tarıyor, gönderileri, önerileri ve başka onlarca göstergeyi değerlendirerek davranış modeli ortaya çıkarıyor.
Yapay zeka ile çalışan algoritma, LinkedIn verileri ile Slack Messages, Glassdoor ve LinkedIn’deki diğeri profillerden elde edilmiş milyonlarca veriyi karşılaştırıyor. Bu veriler yardımıyla başvuruda bulunan kişi kişisel olarak kategorize ediliyor ve uyum sağlama, ayrıntıya önem verme ya da dürüstlük benzer şekilde özellikleri ortaya çıkarılıyor. İş verenler ise bu verilerin yardımı ile, işe alacakları kişinin kendilerine uygun olup olmayacağına daha kolay karar verebiliyor.
Bu teknoloji Berlin’de bulunan kurumsal psikologlar, veri bilimi uzmanları ve yazılım geliştiriciler tarafınca kurulan Bunch adlı girişim şirketi tarafınca geliştirildi. Stanford İşletme Kısmı Kurumsal Davranış Profesörü Charles O’Reilly, Bunch tarafınca kullanılan sistemin davranış modelini geliştiren isim.
Emma adlı Google Chrome uzantısı parasız bir halde indirilebiliyor. İş arayanlar da bu uygulamayı kullanarak, kendi profillerinin potansiyel iş verenler tarafınca iyi mi değerlendirildiğini görebiliyor.
 
İş fikri 7: Halka Açık Emek harcama Alanı

WeWork şirketi ortak emek verme alanı fikrini geliştirip ofislerini halka açmaya karar verdi.
WeWork’un ortak emek verme alanı ve hem alışveriş hem de yiyecek hizmeti sunmuş olduğu yeni fikri hayata geçti. ABD Birleşik Devletleri’nin New York kentindeki Flatiron mahallesinde uygulanmaya başlamış olan fikir, her insanoğlunun bir masa ya da toplantı alanı kiralayabilmesine olanak sağlıyor. Anlık ya da İnternet sitesi üstünden öncesinden kiralanabilecek 100’e yakın oturma alanına haiz ofis alanı “Made By We” adıyla anılıyor ve 4 ile 10 kişi içinde grup toplantılarına izin veriyor.
Made By We ek olarak “We Topluluğu” tarafınca üretilen giyim, yiyecek ve benzeri ürünlerin satışının yapıldığı bir alan ve içinde kafesi de bulunuyor. Firmaya nazaran bu fikir yalnız bir emek verme alanını değil, hem de topluluğu da mevzu alıyor.
 
İş fikri 8: 3 Boyutlu Yazıcı ile Üretilen Set Denizlerdeki Biyolojik Çeşitliliği Artırıp Kirliliği Azaltabilir

Dev otomobil üreticisi Volvo tarafınca desteklenen set, denizlerdeki yaşam alanını yansılamak ederek destekliyor.
Hususi olarak tasarlanmış ve 3 boyutlu yazıcı ile üretilen çimento fayanslar, Avustralya’da okyanustaki biyolojik çeşitliliği korumak için kullanılıyor. Fayanslar mangrov ağaçlarını yansılamak edecek şekilde bilhassa düzensiz halde şekillendirildi. Bu mangrov ağaçları deniz yaşamı için ideal bir ortam sunsa da, son dönemlerde sayıları hızla azaldı. Projeyi hayata geçiren şirket Reef Design Lab’a nazaran, istiridyeler, yumuşakçalar ve diğeri deniz canlıları, bahsi geçen yöntem ile elde edilmiş fayansların arasındaki yapay çatlaklarda yeni yaşam alanları oluşturuyor. Seti imâl etmek için kullanılan araç-gereç ise, suya dayanıklı çimento ve geri dönüştürülmüş plastik liflerinden oluşuyor.
Setin tasarımı, dünya devi otomobil üreticisi Volvo’nun desteğiyle Sidney Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde yapılmış oldu. Projenin arkasındaki şirket, eski lastik ve diğeri plastik atıkların okyanusa atıldığını öğrendikten sonrasında bu fikri geliştirdi.

Avustralya’nın Sidney Limanı’na yerleştirilen 50 tane fayansa “Yaşayan Set” adı verildi ve Sidney Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne nazaran önümüzdeki 20 yıl orada duracak. Bilim adamları ise, bu çabaya naturel yaşamın iyi mi karşılık vereceğini incelemeyi planlıyor.
 
 
İş fikri 9: Müşterilerin Kendi Güneş Gözlüklerini Tasarlamasına İmkan Veren Şirket

İspanyol çevreci güneş gözlüğü şirketi geri dönüşümdeki açığı kapatmayı planlıyor.
İspanya’nın Barselona kentindeki güneş gözlüğü şirketi FOS, tamamen geri dönüşüm malzemelerinden ürettiği gözlükleri müşterilerinin tasarlamasına izin veriyor. Müşteriler değişik miktarlarda renkli dönüşüm plastiklerini kullanarak kendilerine özgü tasarımlarını hayata geçirebiliyor.
Güneş gözlükleri temelde çevreci olmaları için tasarlandı. Menteşe ve vidaları da dahil olmak suretiyle tek bir malzemeden üretilen bu gözlükleri, gerekseme olduğunda şirket kendisi onarım edecek. Amaç ise, gözlüklerin tamamen ve sınırsız bir halde geri dönüşüme sokulabilmesi. Müşterilerden de, kullanmayacakları gözlükleri kendilerine iade etmelerini isteyen FOS, bu gözlükleri geri dönüşüme sokmayı planlıyor.
Şirket ek olarak, müşterilerin bir saatten kısa bir sürede kendi gözlüklerini tasarlayabilecekleri atölyeler kurdu.
 
İş fikri 10: Temassız Ödeme İçin Parmak İzi Okuyan Banka Kartları

İngiltere’deki NatWest bankası, 30 Pound üstü alışverişlerde kullanılmak suretiyle, müşterinin parmak izi ile ödeme yapması için testlerine başladı.
İngiliz NatWest bankası, PIN kodu yerine parmak izi kullanan kartları için pilot uygulama başlattı. Banka, bu uygulamanın İngiltere’de bir ilk bulunduğunu belirtti. Bu senenin ilerleyen dönemlerinde banka tarafınca 200 kişiye biyometrik kart verilecek ve bu kişiler, banka şubelerine giderek parmak izlerini kayıt ettirecek. Sonucunda ise, insanların şubeye gitmeden parmak izlerini kayıt ettirebilmeleri sağlanacak.
Kartları tasarlayan dijital güvenlik şirketi Gemalto, parmak izlerinin bankalarda değil, kişiye ilişik kartta saklanacağını belirtiyor. Kart hem de PIN kodu ve temassız ödeme şekilleri için de kullanılabilecek.
Banka şu noktada, ürünü ülke genelinde kullanmayı planlamıyor. Başka ülkelerde de halihazırda bu teknoloji için emek harcamalar sürüyor. Gemalto şirketi, İtalyan Intesa Sanpaolo’ya da, Mastercard ile birlikte biyometrik temassız ödeme kartı için emek harcamalar yapıyor.
 
İlginizi çekebilir
Yeni İş Fikirleri
En Oldukça Para Kazandıran İşler

Evde Çevirmenlik Meydana getirecek Dostlar Arıyoruz!

100.000 TL Paranız Olsa Iyi mi Yatırım Yapardınız? Derhal Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir