Biyoloji

Yara Ne Demek?

Vücudun herhangi bir bölümünün dış etmenlerden dolayı derideki doku bütünlüğünü bozucu şekilde tahribat görmesi durumudur. Yaranın lügat anlamı cildin ya da herhangi bir uzvun işleyişini sınırlayacak şekilde zarar görmesi olarak tanımlanmaktadır. Yara yalnızca vücudun dış yüzeyinde değil, iç kısmında da herhangi bir nedene bağlı olarak oluşabilmektedir.
En sık rastlanılan yara şekli, kesik ya da vücuda alınan darbelerle alınan yaralardır. Yaralar kendi içinde birçok farklılık gösterebilmektedirler. Oluşumuna nazaran, meydana geliş nedenine nazaran yaraların ağırlık derecesi nazaran de değişkenlik gösterebilmektedir. Herhangi bir sıyrığa bağlı olarak oluşan yaralar kolay olarak görülürken, kesici aletler sebebi ile gerçekleşmiş yaralar hafifçe yaralar, yakıcı silahlardan dolayı oluşan yaralar ise ağır yaralar olarak nitelendirebilmektedir.

Derecesine nazaran ayrılan, derinin bütünlüğünü bozan bu durum, kimi zaman ciddi tıbbi müdahaleler gerektirirken bazı durumlarda da kendiliğinden kısa sürede iyileşebilmektedir. Bununla beraber, vücuda hiçbir darbe gerçekleşmeden de iç organlarda ya da deri yüzeyinde yaralar oluşabilmektedir. Dışarıdan herhangi bir tesir görmeden oluşan yaralar, düzensiz beslenme, bir kısım organların işlevini yerine getirmemesi, açlık, susuzluk, ilaç kullanımı şeklinde nedenlerden dolayı da duyarlı vücutlarda varlığını gösterebilmektedir.
Bir ekip materyaller kullanılarak da vücutta yara oluşumu gerçekleşebilmektedir. Hem de, yara kelimesi bir acıyı, kederi dolaylı yoldan anlatabilmek için de kullanılabilmektedir. Buna en güzel örnek içsel bir acıyı özetleyen gönül yarasıdır. Haiz olunan üzüntüyü ifade edebilmek adına kullanılmış bir sözcük ikilisidir. Bu ifade yöntemi ile yara, acı üzüntü, gam anlamlarını da taşımaktadır.
fake taxi izle

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolokayitci jigoloilansitesi jigolosahibinden jigoloajansimiz jigolodiyarı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün