Windows Defender {Nasıl} Dönem Dışı Bırakılır?

windows defender nasil devre disi birakilir 62dcc63a84cac Windows Defender {Nasıl} Dönem Dışı Bırakılır?

Windows 10 işletim sisteminde dahili bir güvenlik yazılımı bulunmaktadır. Daha önceki Windows sürümlerinde yüklenebilen Microsoft Security Essentials yazılımı Windows 10’da Defender ismiyle tümleşik bir halde bulundurulur. Bazı yazılımları, uygulamaları yada oyunları yüklerken Windows Defender fena amaçlı yazılım tespit edebilir. Bu sebeple bazı kullanıcılar Windows Defender kapatma gereksinimi duyar. Sadece Windows Defender’ın {nasıl} dönem dışı bırakılacağını bilemeyebilirler.
Windows 10 Defender kapatma işleminden sonrasında cihazınızda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Sözgelişi kurulumu engellenen uygulama, yazılım yada oyunları kurabilirsiniz. Yada Windows Defender kaynaklı engellenen dosyanın barajını kaldırabilir ve dosyayı sorunsuz bir halde indirebilirsiniz. Sadece Windows Defender yazılımı dönem dışı bırakıldıktan sonrasında cihazınızın savunmasız durumda kalacağını ihmal etmeyin. Bu sebeple cihazınızda çalışan fena amaçlı yazılım, internetteki gizliliğinizi riske atabilir ve size maddi, tinsel zarar verebilir.
 
Windows Defender {Nasıl} Dönem Dışı Bırakılır?
Windows Defender kapatma işlemi için ilk olarak yazılımın arayüzüne ulaşmanız gerekmektedir. Daha sonrasında koruma seçenekleri arasından Windows Defender’ı dönem dışı bırakabilirsiniz. Defender’ı kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
1.ADIM: Sağ alttaki Windows Defender logosunu tıklayarak yada arama motoruna “defender” yazıp Windows güvenliği sekmesini açmanız gerekmektedir.

 
2.ADIM: Daha sonrasında oluşturulan sayfanın sol kısmındaki menüden yada giriş sayfasında da bulunan Virüs ve tehdit koruması penceresine gitmelisiniz.

 
3.ADIM: Oluşturulan sayfanın alt kısmında yer edinen Virüs ve tehdit koruması ayarları başlığı altındaki Ayarları Yönet seçeneğine tıklayın.

 
4.ADIM: Burada mevcud Gerçek zamanlı koruma seçeneğini kapalı konumuna getirin.

 
Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonrasında Defender yazılımı dönem dışı kalacaktır. Sadece Windows Defender, kalıcı olarak dönem dışı bırakılamaz. Herhangi bir Windows güncelleştirmesi yada tekrardan başlatma işleminden sonrasında yine etkin hale gelir. Eğer Defender’ın tamamen dönem dışı kalmasını istiyorsanız başka bir güvenlik yazılımı kurmalısınız.
 
Windows Defender’ı {Nasıl} Tamamen Kapatabilirim?
Windows Defender yazılımını yine etkin hale gelmeyecek şekilde tamamen dönem dışı bırakmak (kapatmak) için cihazınıza başka bir antivirüs yazılımı kurmalısınız. Böylece Defender o yazılımı algılayacak ve cihazınızın güvenliğini o yazılıma teslim edecektir. Kurmuş olduğunuz antivirüs yazılımının gerçek zamanlı müdafaasını müddetsiz olacak şekilde dönem dışı bırakabilir ve böylece uygulama kurulum ve dosya indirme işlemlerinde güvelik tedbirlerinin tamamen dönem dışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Defender yazılımını kalıcı bir halde dönem dışı bırakmak iyi bir düşünce mi?

Bu kesinlikle iyi bir düşünce değildir. Defender yazılımı her ne kadar hafifçe – eskiden sistemi oldukça yoran bir yazılımdı fakat artık değil – bir yazılım olsa da cihazınızda temel koruma tedbirlerini sağlayabiliyor. Bilhassa yüksek kaynak tüketimine sebep olan Truva atı yazılımlarının analizi mevzusunda oldukça başarı göstermiş olan Defender, Spyware, Worm ve öteki yazılımlara karşı iyi denebilecek bir performans sergileyemiyor.
Sadece cihazınızda hakkaten de kayda kıymet koruma sağlayabiliyor. Eğer bu yazılımı kalıcı olarak dönem dışı bırakırsanız ve bilgisayarınızı bu şekilde uzun süre kullanırsanız, web bağlantısıyla etkileşime geçtiğiniz herhangi bir sitede yada kurduğunuz herhangi bir uygulamada güvenliğinizi riske atmış olmuş olursunuz.

Windows Defender yazılımını kalıcı olarak dönem dışı bırakmak için hangi antivirüs yazılımını kurmalıyım?

Bu aslen tamamıyla size kalmış bir mevzudur. Sadece bir tahminde bulunacağız… Muhtemelen Defender’ı iki sebepten dolayı tamamen dönem dışı bırakmak istiyorsunuzdur. Bunlardan ilki daha azca RAM ve CPU kullanımı elde etmeyi amaçlamaktır. İkincisi de internetten herhangi bir şey indirirken yada bilgisayarınıza uygulama kurarken Defender barajını ortadan kaldırmaktır.
Eğer hakkaten de bu iki sebepten dolayı Defender’ı kalıcı olarak dönem dışı bırakmak istiyor ve bunun için antivirüs yazılımı oluşturmayı düşünüyorsanız 360 Total Security’i tavsiye ediyoruz. Şundan dolayı bu yazılım, hem fazlaca azca kaynak kullanıyor hem de tek bir tıklamayla kolaylıkla dönem dışı bırakılabiliyor.
Sadece 360 Total Security yazılımının gerçek zamanlı koruması fazlaca fena bir performans sergilemektedir. Bununla birlikte fena amaçlı yazılım çözümleme motoru da fazlaca fena performans sergilemektedir. Bu yüzden 360 Total Security yazılımının günümüz şartlarında cihazınızın güvenliği için yetersiz olabileceğini unutmayınız.
360 Total Security yazılımına gitmek için tıklayın

Post Views:
916