Windows 10’da Şifreli Klasör Oluşturma

Her kişisel bilgisayarda görünmesi istenmeyen fotoğraflar, videolar, ses kayıtları yada belgeler olabilir. Özetlemek gerekirse her kişisel bilgisayarda başkalarından gizlenen çeşitli dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyaları gizleyerek bilgisayarı başka biri kullandığında yada gizlice hususi dosyalarınıza erişmeye çalıştığında koruma altına alabilirsiniz. Yada bu dosyaları şifreli bir klasör içinde saklayabilirsiniz. Bu klasörün açılması için sizin belirlediğiniz şifrenin doğru bir halde girilmesi gerekir.Ek olarak gene şifreli klasöre benzer bir halde bu dosyalarla şifreli, sıkıştırılmış arşiv oluşturabilirsiniz. Böylece dosyaların açılması hatta dosya isimlerinin gözükmesi için şifreli koruma elde etmiş olmuş olursunuz.
Windows 10 işletim sisteminde başkaları tarafınca gözükmesini istemediğiniz klasör yada dosyaları gizli saklı duruma getirerek koruyabilirsiniz. Yada Windows 10 işletim sisteminde şifreli klasör oluşturarak gizlenmesini istediğiniz dosya yada dosyaları burada saklayabilirsiniz. Üçüncü bir yöntemle WinRAR yazılımını kullanarak hususi dosyalarınızı şifreli ve sıkıştırılmış arşiv şeklinde saklayabilirsiniz. Böylece dosya yada dosyalarınıza erişmek hatta isimlerini görmek için şifrenin doğru bir halde girilmesi gerekmektedir.
 
ÖZEL DOSYALARI GİZLEME
(DÜŞÜK GÜVENLİK DÜZEYİ)
Bir başkası tarafınca gözükmesini istemediğiniz dosyaları bir klasör içinde tutup klasörü gizleyebilir yada direkt dosyaların kendilerini gizli saklı konuma getirebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızdaki bu dosyalar gözükmeyecektir. Dosyaların yeniden gözükmesi için gizli saklı dosyaları göster seçeneğini etkin hale getirebilirsiniz.

Hususi dosyalarınızı gizlemek ve gözükmemesini sağlamak için aşağıdaki adımları takip edin…
1.ADIM: Gizlemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayın ve Özellikler‘e tıklayın. Öznitelikler bölümünde Gizli saklı kutusunu işaretli hale getirip uygula/tamam yapın.

Böylece hususi dosyalarınız gizli saklı duruma geçecek.
 

 
2.ADIM: Bilgisayarınızın gizli saklı dosya ve klasörleri gösterip göstermeyeceğini belirleyin. Bunu herhangi bir klasör üstünden Görünüm‘e tıklayıp Seçenekler bölümünden Klasör ve arama seçeneklerini değiştir kısmına tıklayarak yapabilirsiniz.
 

 
3.ADIM: Karşımıza gelen pencerenin üst tarafınca Görünüm sekmesini açın. Aşağıdaki görselde de gözüktüğü suretiyle Gizli saklı dosya,klasör ve sürücüleri göster seçeneğini işaretli hale getirerek gizli saklı dosyaları gözükür duruma getirebilirsiniz. Yada Gizli saklı dosya,klasör ve sürücüleri gösterme seçeneğini işaretli hale getirerek gizli saklı dosyaların bilgisayarınızda gözükmemesini sağlayabilirsiniz.
İstediğiniz seçeneği işaretledikten sonrasında uygula/tamam yapın.

ŞİFRELİ KLASÖR OLUŞTURMA (PROGRAMSIZ)
(DÜŞÜK GÜVENLİK DÜZEYİ)
 
Bilgisayarınızdaki hususi dosyaları başkalarına karşı korumak için şifreli klasör oluşturabilirsiniz. Windows 10 işletim sisteminde şifreli klasör oluşturarak kişisel dosyaları ve başkaları tarafınca açılmasını istemediğiniz dosyaları bu klasör içinde saklayabilirsiniz. Böylece hususi dosyalarınızı yada klasörlerinizi şifreleyebilirsiniz.
 
Windows 10 işletim sisteminde programsız şifreli klasör oluşturmak ve dosyaları giz yazıya çevirmek için aşağıdaki adımları takip edin…
 
1.ADIM: Masaüstünde yeni bir metin belgesi oluşturun. Aşağıdaki kodu kopyalayıp oluşturduğunuz metin belgesine yapıştırın.
 
@ECHO OFF
title webdedestek.com
if EXIST “Control Açık oturum.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” goto UNLOCK
if NOT EXIST Kilitli goto MDKilitli
:CONFIRM
echo Kilitlensin mi ? (e/h)
set/p “cho=>”
if %cho%==e goto LOCK
if %cho%==E goto LOCK
if %cho%==h goto END
if %cho%==H goto END
echo Invalid choice.
goto CONFIRM
:LOCK
ren Kilitli “Control Açık oturum.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
attrib +h +s “Control Açık oturum.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
echo Folder locked
goto End
:UNLOCK
echo Sifreyi girin:
set/p “pass=>”
if NOT %pass%== SIFRENIZI BURAYA GIRIN goto FAIL
attrib -h -s “Control Açık oturum.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”
ren “Control Açık oturum.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” Kilitli
echo Folder Unlocked successfully
goto End
:FAIL
echo Yanlis sifre girdiniz
goto end
:MDKilitli
md Kilitli
echo Islem basariyla tamamlandi.
goto End
:End
 
Yapıştırdığınız kodda “SIFRENIZI BURAYA GIRIN“ yerine şifreli klasör için istediğiniz şifreyi (parolayı) girin. Kodu ilave ettikten sonra oluşturduğunuz metin belgesi aşağıdaki şeklinde gözükecektir.
 

2.ADIM: Peşinden oluşturduğunuz metin belgesini Ctrl + Shift + S tuş kombinasyonu yada Dosya > Değişik Kaydet kanalıyla şu şekilde kaydedin.

👉 Dosya adına “.bat” ilave edin. (Dosya uzantısı .txt yerine .bat olacak şekilde değişmiş olur.)
👉 Kayıt türü bölümünden “Tüm dosyalar” seçeneğini işaretli hale getirin.

 

Kaydet butonuna tıklayın.

 

3.ADIM: Peşinden “.bat” uzantısıyla kaydettiğiniz dosyayı (aşağıdaki görselde bahsedilen dosya Yeni Metin Belgesi adıyla gözükmektedir) açın.

Masaüstünde “Kilitli” isminde bir klasör açılacaktır.Bu klasöre giz yazıya çevirmek istediğiniz dosyaları yerleştirin.

 

Peşinden yeniden “.bat” uzantısıyla kaydettiğiniz dosyayı açın.

 

Karşınıza yeniden siyah bir pencere çıkacaktır ve size “Kilitlensin mi ?” diye soracaktır.E yada e tuşuna basın.Peşinden enter tuşuna basın.

Bu şekilde “.bat” uzantılı yeni metin belgesiyle Kilitli ismindeki klasörün şifresini girerek gizleyebilir yada gözükmesini sağlayabilirsiniz.

 

UYARI:.bat uzantılı yeni metin belgesi dosyasını şifrelemeyin.

 
WİNRAR KULLANARAK ŞİFRELİ KLASÖR OLUŞTURMA

(YÜKSEK GÜVENLİK DÜZEYİ)

 

WinRAR,bilgisayardaki dosyalara ve dosyaların bulunmuş olduğu klasörlere sıkıştırma işlemi uygulamaya yarar.Bu programı sıkıştırma işleminden değişik amaçlar içinde kullanılabilir.Windows 10 işletim sisteminde bir dosya yada klasörü şifrelemenin öteki bir yoluda WinRAR programını kullanmaktır.WinRAR programını kullanarak Windows 10 işletim sisteminde şifreli klasör oluşturabilirsiniz.

 

Windows 10 işletim sisteminde WinRAR programını kullanarak şifreli klasör oluşturmak yada dosyaları giz yazıya çevirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin…

 

1.ADIM: Bilgisayarınızda WinRAR programı yoksa buraya tıklayarak WinRAR programını kurun.

 

2.ADIM: Giz yazıya çevirmek istediğiniz tüm dosyaları tek bir klasör içinde toplayın. 

3.ADIM: Klasöre sağ tıklayın.Arşive ekle…‘ye tıklayın.

4.ADIM: Parolayı ayarla… butonuna tıklayın.Peşinden parolanızı dikkatlice girip isterseniz Parolayı göster ve Dosya adlarını şifrele seçenekleri işaretli haldeyken Tamam butonuna tıklayın.

5.ADIM: Masaüstünde giz yazıya çevirmek istediğiniz klasör (ilk oluşturduğunuz klasör) ve o klasörün sıkıştırılmış arşivini görmüş olacaksınız. Artık bu arşive girmek istediğinizde sizden gizyazı istenecektir.

6.ADIM: Şifreyi doğru girdiğiniz takdirde arşivin içindeki dosyaları görebilir ve açabilirsiniz.

Post Views:
3.097

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.