Windows 10’da Ekran Kaydı {Nasıl} Alınır ?

Bazı içerik üreticileri yada basit bilgisayar kullanıcıları Windows 10 işletim sisteminde ekran kaydı özelliğine gereksinim duyabiliyor. Bu özellik kullanılarak Youtube kanallarında herhangi bir oyun içinde ne olduğu yada değişik türde içerikler üretilebiliyor. Yada basit kullanıcılar bu özelliği değişik amaçlar için kullanabiliyor. Windows 10 işletim sisteminde ekran kaydı yapabilmek için Windows’un kendi hususi durumunu kullanabilir yada üçüncü taraf bir yazılımı bilgisayarınıza kurarak bu özelliği kullanabilirsiniz.
Windows 10 işletim sisteminde ekran kaydı hususi durumunu kullanabilmeniz için iki değişik yöntemi de sizlere göstereceğim. Bunlardan ilkinin Windows üstünden yapıldığını ve herhangi bir yazılıma ihtiyacınızın olmadığını söylemiştim. İkinci yöntemdeyse bilgisayarınıza üçüncü taraf bir yazılım kurarak bu özelliği kullanabileceğinizden bahsetmiştim.
Muhtemelen Windows’un kendi özelliğiyle ekran kaydı yapmak size daha cazip gelmiştir. Sadece Windows’un kendi özelliğiyle bilgisayar ekranınızı kaydetmenin çeşitli sınırları bulunmaktadır. İşletim sisteminizin kendi hususi durumunu kullanarak yalnız oyunlarda ve tarayıcı üstünde yaptığınız emekleri kaydedebilirsiniz. Sadece üçüncü taraf bir yazılım yükleyerek masaüstünde yada herhangi bir platformda yaptığınız emekleri yada işlemleri kaydedebilirsiniz.
 
Windows’un Kendi Hususi durumunu Kullanılarak Ekran Kaydı {Nasıl} Yapılır ?
Bu özelliği yalnız oynadığınız oyunlarda ve tarayıcı programlarında kullanabilirsiniz. Herhangi bir oyunu çalıştırdığınızda yada tarayıcı programında herhangi bir internet sayfasında dolaşırken Windows + G tuş kombinasyonunu kullanarak ekran kaydı yapabilirsiniz.

Windows + G tuş kombinasyonunu oyun içeresinde yada herhangi bir tarayıcıda ve bir internet sayfasını ziyaret ettiğinizde basarsanız yukarıdaki görselde görünen Game Bar arayüzüne ulaşabilirsiniz. Burada yuvarlak sembol olarak görünen kayıt tuşuna tıklayarak kaydı başlatabilirsiniz.
Eğer Game Bar ayarlarını değiştirmediyseniz (varsayılan ayarlarda duruyorsa) kaydettiğiniz video Belgeler > Videolar > Yakalamalar klasörünün içinde gözükecektir. Isterseniz kayıt klasörünü ayarlardan değiştirebilirsiniz.
Game Bar‘ın kayıt klasörünü değişiklik yapmak ve öteki seçenekleri görmek için ayarlardan Oyun sekmesini açmalısınız.

 
Üçüncü taraf yazılımları kullanarak ekran kaydı {nasıl} yapılır ?

Ekran kaydını yalnız tarayıcı programında internet sayfalarını dolaşırken yada oyun oynarken yapmanın haricinde masaüstünde de çalışırken kayıt yapmak istiyorsanız üçüncü taraf bir yazılım kullanmalısınız. Bilhassa masaüstü çalışmalarında kullanıcılar bu özelliğe fazlasıyla gereksinim duyabilmektedir.
Bu iş için geliştirilen yazılımlar çoğu zaman ücretli olmaktadır. Bunun yanında kısıtlı özellikleri ücretsiz bir şekilde veren ve tüm özellikler için ücret talep eden yazılımlarda bulunmaktadır. Mesela Bandicam yazılımının parasız (kayıtsız) sürümünü kullanarak 10 dakika süresince reklam yazısıyla beraber ekranınızı kaydederek video çekimi yapabilirsiniz.
Değişik ekran kaydı yazılımları arıyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz;

OBS Studio
Movavi Screen Recorder
Bandicam
FlashBack Express
Apowersoft
Debut Video Capture
ShareX

[ Ücretsiz ekran kaydı yapan Screen Recorder Pro programını denemek için buraya tıklayın. ]
İsterseniz bu yazılımları araştırarak beğendiğiniz yazılımı satın alabilir yada parasız sürümünün kısıtlı özelliklerinden faydalanarak kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar yardımıyla değişik olarak masaüstü çalışmalarınızı kaydedebilirsiniz. Yada ekranda seçtiğiniz belirli bir alanı kaydederek video oluşturabilirsiniz.

Post Views:
1.216

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top