Windows 10’da ekran görüntüsü {nasıl} alınır ?

Windows 10 işletim sisteminde sık kullanan kişiler için bilindik bir özellik olsa da sık sık kullanmayan kullanıcılar için ekran görüntüsünün {nasıl} alındığı bilinmemektedir.Ekran görüntüsünü almanın birçok yolu olmasına karşın en sık kullanılan yöntem Windows tuşuna basılı tutularak PrtScr (Print Screen) tuşuna basılmasıdır.
 
Bu ikili tuş kombinasyonuyla ekran görüntüsü alabilirsiniz.Aldığınız ekran görüntüsü Bu Bilgisayar > Resimler > Ekran Görüntüleri klasörü içinde gözükecektir.Çektiğiniz ekran görüntüsünde kesme,kırpma ve bazı işlemleri uygulamak isterseniz Paint uygulamasını kullanabilirsiniz.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Windows 10 gece ışığı modunu etkinleştirme

 

 

Print uygulamasının haricinde görselleri ve çektiğiniz ekran görüntülerinde çeşitli değişimler yapmak isterseniz Paint.NET programını kullanabilirsiniz.Birçok özelliği içinde barındıran bu programı Paint uygulamasının gelişmiş hali olarak görebilirsiniz.Kullanımı oldukça kolay ve basittir.

 

> Paint.NET yazılımı hakkında daha çok data edinmek için buraya tıklayın.

 

 Windows 10 işletim sisteminde ekran görüntüsünü değişik olarak Windows + Alt + PrtScr (Print Screen) tuş kombinasyonuyla yapabilirsiniz.Bu kombinasyon daha oldukça 3D video oyunlarında kullanılmaktadır.

 

Eğer ekran görüntüsü almak için kullanılan tuş kombinasyonunu değişiklik yapmak isterseniz şu adımları takip edin.

 

1.ADIM: Sol alttaki Windows logosuna sağ tıklayarak yada arama çubuğuna yazarak Ayarlar‘ı açın.

 

 

2.ADIM: Oyun sekmesine tıklayın.

 

 

3.ADIM: Sol kısımdaki Oyun çubuğu‘na tıklayın.Buradan tuş kombinasyonunu değiştirebilirsiniz.

 

 

Post Views:
420

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top