Windows 10 yüksek hafıza kullanımı çözümü ve çözümü

İçindekiler1 Ram nedir ?2 Yüksek hafıza kullanımı çözümü ve çözümü2.1 Kullanmadığınız gereksiz programları ve uygulamaları kapatın2.2 Bilgisayarınızın depolama alanları olan disklerinizi temizleyin2.3 Sanal belleği arttırın2.4 SysMain’i dönem dışı bırakın (Superfetch)2.5 Windows başlangıcı en iyi duruma getirin2.6 RAM’i arttırma
Birçok Windows 10 kullanıcısı aynı problemler karşı karşıya kalır. Birçok kişinin yaşamış olduğu bu mesele “yüksek hafıza kullanımı” olarak adlandırılmaktadır. Yüksek hafıza kullanımı bilgisayarınızın işletim sistemiyle ilgili olabileceği şeklinde bilgisayarda çalıştırdığınız uygulama kaynaklı da yaşanabilmektedir. Windows 10 yüksek hafıza kullanımı çözümü yaşıyorsanız işletim sisteminizde bazı iyileştirmeler yapılabilir. Böylece Windows 10 yüksek hafıza kullanımı sorununu çözüme kavuşturabilirsiniz.
 
Ram nedir ?
Bilgisayarlarda yada akıllı telefonlarda RAM bellekler bulunur. Bu bellekler çeşitli verileri saklar. Sadece SDD yada HDD depolama birimleri şeklinde verileri kalıcı olarak saklamamaktadır. Özetlemek gerekirse RAM için, geçici ve süratli çalışan bellektir diyebiliriz. Bilgisayarınızdaki yada telefonunuzdaki işlemci bir işlemi gerçekleştireceği vakit RAM belleğine başvurur. Bu bellekten alınan verilerle işlemler gerçekleştirilir. Bu yüzden RAM belleklerin kapasitesi durağan(durgun) depolama birimlerine nazaran fazlaca daha düşük olur. Bununla beraber veriyi kalıcı olarak depolamazlar. Sadece durağan(durgun) depolama birimleri nazaran fazlaca daha süratli çalışırlar.
Bu yüzden ister akıllı telefonlarda isterse bilgisayarlarda yada değişik bir cihazda RAM belleğinin azca olması yada yetersiz olması sistemin yavaşlamasına sebep olur. RAM belleği azca olan yada bir süre sonrasında RAM belleği yetersiz olan cihazlar eskisine nazaran daha yavaş açılır. Bununla beraber çalıştırılan bir uygulama geç açılır ve uygulamada iyi performans sergilenemez.
 

Yüksek hafıza kullanımı çözümü ve çözümü
Yüksek hafıza kullanımı çözümü birçok kullanıcının yaşamış olduğu can bunaltan bir sorundur. Bilgisayarda vazife yöneticisi başlatıldığında performans sekmesindeki hafıza bölümünde ilk olarak fark edilir. Bu sekmede hafıza kullanımı oldukça yüksek seviyelerde seyreder. Bu durum kimi vakit herhangi bir uygulama yada oyun çalıştırıldığında kimi zamansa sistem boştayken gözlemlenir.
Birçok bilgili kullanıcının da bilincinde olduğu şeklinde Windows 10 işletim sisteminin problemleri bitmek bilmiyor. Gerek işletim sisteminin yanlış yapılandırılışı gerekse güncellemeyle birlikte baş gösteren sorunların ardı arkası kesilmiyor. Bu sorunların başlıca sebebi Windows 10 işletim sisteminin en temelindeki çekirdekten kaynaklanıyor. Yaşanmış olan yüksek hafıza kullanımı çözümü da işletim sistemindeki yanlış yapılandırmadan kaynaklanıyor.
Windows 10 yüksek hafıza kullanımı çözümü için aşağıda sizlere adım adım çözüm yollarını göstereceğim. Bu çözüm yollarını takip ederek yüksek hafıza kullanımı sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu çözüm yöntemi Windows 10 işletim sistemine haiz bilgisayarlar için tamamen güvenilirdir.
 
Kullanmadığınız gereksiz programları ve uygulamaları kapatın
Bilgisayarınızın belleği CPU’ya ve RAM’e bağlıdır. Tüm bunlarla beraber bilgisayarınızdaki yüksek hafıza kullanımı çözümü yüklü olan ve arka planda çalışan program ile uygulamalara bağlıdır. Bu yüzden bilgisayarınızda anlık olarak gereksinim duymadığınız programları kapatmalısınız.
Bunun için Vazife Yöneticisi‘ni başlatın. Peşinden kullanmadığınız programlara tıklayarak Görevi sonlandır butonuna tıklayın. İhtiyaç duymadığınız programları kapattıktan sonrasında hafıza kullanım oranının düştüğünü görmüş olacaksınız. Eğer bilgisayarınızda kullanmadığınız yada gereksinim duymadığınız programlar var ise lütfen kalıcı olarak o programları cihazınızdan kaldırın.

 
Bilgisayarınızın depolama alanları olan disklerinizi paklayın
Bilgisayarınızın depolama alanları kısaca diskler, uygulama ve programların performansını ciddi şekilde etkileyen donanımlardır. Bu donanımlarda ki gereksinim duyulmayan dosyaların kapasitesi bilgisayarınızın hafıza performansını ciddi şekilde etkisinde bırakır. Depolama alanlarında geçici dosyalar, sistem dosyaları, minik resimler, hafıza dökümü dosyaları, önceki Windows güncellemesi ve paketleriyle birlikte geri dönüşüm kutusu detayları burada bulundurulur.
Tamamı vakit içinde bilgisayarınızda fazlaca fazla alan işgal eder. Windows 10 işletim sisteminin tüm bu gereksiz dosyaları temizleyen kendi içinde minik bir özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği kullanarak tüm gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz.
Ilk olarak işletim sisteminizin yüklü olduğu mahalli diski temizleyelim. Bu disk neredeyse her bilgisayarda  “C://” olarak bilinir. Bu diske sağ tıklayın. Peşinden Özellikler‘e tıklayın. Sonrasında aşağıdaki görsel de görünen pencereyle karşılaşacaksınız. Burada Diski Temizle butonuna tıklayın.

Diski Temizle butonuna tıkladıktan sonrasında karşınıza temizlenecek olan dosyaların bir özeti sunulacaktır. Bu seçenekler içinde en fazla alan tüketenler içinde geçici İnternet dosyaları, program indirmeleri, teslimat optimizasyonları ve minik resimler bulunur.
Eğer Sistem dosyalarını temizle butonuna tıklarsanız karşınıza daha çok seçeneğin bulunacağı bir temizleme alanı çıkacaktır. Burada eski de kalan Windows güncelleştirmelerini de görebilirsiniz. Böylece daha kapsamlı bir temizlik yapabilirsiniz.
Şimdi, aşağıdaki görselde de gözüktüğü şeklinde açık olan pencerede tüm seçenekleri işaretli hale getirip Tamam butonuna tıklıyoruz. Peşinden minik bir pencerede bizlerden bu eylemi yeniden onaylamamız isteniyor. Onayladıktan sonrasında temizleme işlemi başlıyor ve bu işlemin bitmesini bekliyoruz.
(Bazı bilgisayarlarda temizlik işleminin tamamlanması uzun sürebilir.)
Temizleme işlemi tamamladıktan sonrasında yeniden mahalli diskinize sağ tıklayın ve Özellikler‘e tıklayın. Karşınıza çıkan pencerenin Araçlar sekmesinden En iyi duruma getir butonuna tıklayın. Bu, diskinizde birleştirme işlemini uygulayacaktır. Bu şekilde dosya düzenini koruyacak ve kesin çalışan bir işletim sistemi elde edeceksiniz.

Bu başlığın altında son olarak disk kotasının limitsiz olarak ayarlandığından güvenilir olmamız gerekiyor. Doğrusu gene özellikler penceresinden Kota sekmesine gitmemiz sonrasında da Kota Ayarlarını Göster butonuna tıklamamız gerekiyor. Sonrasında karşımıza çıkan pencerede disk kullanımının limitsiz olarak seçili olması gerekiyor. Tamamı aşağıdaki görselde gözükmektedir.

 
Sanal belleği arttırın
Windows arama kutusuna “kayıt defteri düzenleyicisi” yazın ve bu uygulamaya sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Peşinden aşağıdaki görselde de gözüktüğü şeklinde Bilgisayar HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM ControlSet001 Services Ndu yolunu takip ederek “Ndu” klasörüne ulaşın.
Burada Start‘ı açın ve karşınıza çıkan minik penceredeki 2 kıymetini silip 4 yazın. Peşinden Tamam butonuna tıklayın.
Tüm bu tarz şeyleri yaptıktan sonrasında sisteminiz, sanal belleği arttıracaktır. Burada bahsedilen NDU, bir kaynak seyretme ayarıdır ve birçok uygulamanın açık olduğu durumlarda ani hafıza artışlarına sebep olabilmektedir. Bu başlık altındaki tüm bu ayarlamaları bu yüzden yaptık.

 
SysMain’i dönem dışı bırakın (Superfetch)
Windows işletim sisteminizde SysMain (eski adıyla Superfetch) isminde bir hizmet etkin olarak iş koşturmacasındadır. Bu, bir vakit sonrasında kullanılmayan belleğinizin neredeyse tamamını kullanır. Bilgisayarınızı ölü bir hale getirebilir. Bu hizmet, bilgisayarınızdaki uygulamaların fazlaca daha süratli çalıştırılmasını (açılmasını) sağlar. Uygulamaları çalıştırılmaya hazır bir halde bekletir. Bu hizmeti ilkin kapatıp sonrasında dönem dışı bırakmak bilgisayarınızı hızlandırabilir.
SysMain, kısaca Superfetch hizmetini dönem dışı bırakmak için Vazife Yöneticisini açın. En üstteki kısımdan Hizmetler‘e tıklayın. Peşinden sol alttaki Hizmetleri Aç butonuna tıklayın. Burada SysMain‘i bulun. Sağ tıklayıp Özellikler‘e tıklayın.
Alt kısımdan Durdur butonuna tıklayın. Sonrasında üst kısımdan açılır kutudan Dönem dışı seçeneğine tıklayın. Uygula/Tamam butonuna tıklayın.

 
Windows başlangıcı en iyi duruma getirin
Vazife yöneticisini açın. Peşinden üst taraftaki Başlangıç sekmesine gidin. Burada karşınıza çıkan listede kullanmadığınız uygulamaları dönem dışı bırakın. Sadece ses uygulamalarını dönem dışı bırakmamanızı tavsiye ederiz. Aksi taktirde bilgisayarınızın sesini dönem dışı bırakabilirsiniz.
Bilgisayar açılışında direkt çalıştırılan uygulamaları dönem dışı bırakarak bilgisayarınızın açılış hızını arttırabilir ve RAM belleğindeki fazladan yükü azaltabilirsiniz.
 
RAM’i arttırma
Buraya kadar meydana getirilen işlemlerin neticesinde gözle görülür bir performans artışı elde etmemiş olabilirsiniz. Eğer hala kesin çalışan bir işletim sistemine haiz değilseniz RAM belleğinizi fazlalaştırabilirsiniz.
 
İnternette birçok kişinin “Hafıza 100 çözümü Windows 10” çözümü için size sunabileceğimiz çözüm şekilleri bunlardır. Windows 10 hafıza çözümü bilhassa de oyun oynarken sıkça karşılaşılan bir sorundur. Oyun oynadığınız esnalarda CPU kullanımı 100’e çıkabilir, yüksek hafıza kullanımı çözümü yaşayabilirsiniz.
[ Windows 10 işletim sistemini kullanan ve yavaş çalışan bir bilgisayarınız mı var ? Bu bilgisayarı hızlandırmaya mı çalışıyorsunuz ? Buraya tıklayarak yapabileceklerinize bir göz atın. ] 
Microsoft’un sitesinden bu probleminin çözümüne bak

Post Views:
2.997

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top