Windows 10 Vazife Çubuğu Yazı Yazma Çözümü

Milyonlarca kullanıcısı olan Windows 10 işletim sisteminin sorunları ne yazık ki bitmek bilmiyor. Birçok kullanıcı “Windows 10 vazife çubuğu çalışmıyor” sorunundan çoğunlukla yakınma ediyor. Bu problem yüzünden Windows 10 vazife çubuğu yazı yazma işlemi gerçekleştirilemiyor. Windows 10 vazife çubuğu klavye çalışmıyor sorununa çözüm olarak internette birçok yöntem gösteriliyor sadece bunların neredeyse hepsi, tüm kullananların yaşamış olduğu probleme çözüm olamıyor.
İnternette bu mevzu hakkında birçok içerik bulunuyor. Bilhassa “%100 kati çözüm” vaadinde bulunan sadece çözümü gidermeyen içeriklerin içinde kaybolduysanız merak etmeyin. Burada yaşadığınız problemin çözümüne muhtemelen ulaşacaksınız.
💡 Ayrıntılarla ilgilenmiyorum. Beni direkt en ihtimaller içinde çözüm yoluna götür.
 
Windows 10 vazife çubuğunda klavye çalışmıyor çözümü tam olarak nedir?
Yaptığımız araştırma da birçok kullanıcı bilhassa mecburi Windows 10 güncellemesinden sonrasında vazife çubuğunda klavyenin çalışmamasından yakınma etmeye adım atmıştır. Netice olarak kullanıcılar, Windows arma kutusunda herhangi bir şey yazamıyor yada herhangi bir ağa bağlanacakları süre Wi-Fi şifrelerini giremiyorlar. Bu durumun sonucunda da Google arama motorunda birçok kişinin “Windows 10 vazife çubuğu klavye çalışmıyor” şeklinde araştırma yaptığını fark ettik ve mevzuya el atmak istedik.

Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şeyse, kullananların birçoğu için yaşanmış olan Windows 10 vazife çubuğu yazı yazma çözümü için birden oldukça faktörün sebep olabilme ihtimalidir. Bu yüzden çözüm olarak birçok yerde gösterilen “Arama” servisinin kapatılıp tekrardan açılması probleminin çözüme ulaşması için kafi olmayabilir.
Yada internette asla ilgisi olmayan çeşitli çözüm yolları da Windows 10 vazife çubuğu yazı yazma çözümü için çözüm yolu olmayabilir. Bu mevzuda birçok web sitesi antivirüs yazılımı yüklemeyi ve tam tarama yapmayı tavsiye etmiş sadece bu tavsiye sonucunda çözümü yaşayan tüm kullanıcılar için çözüm yoluna ulaşılamamıştır.
Windows 10 vazife çubuğu çalışmıyor çözümü çoğu zaman DELL, HP benzer biçimde bilgisayar markasını kullanan kişiler tarafınca yaşanıyor. Bununla beraber bu problem daha oldukça mecburi Windows 10 güncellemesinden sonrasında ortaya çıkıyor.
 
Windows 10 vazife çubuğu klavye çalışmıyor problemininin çözümü
Windows arama kutusunda herhangi bir şeyin yazılamaması, Wi-Fi ağına bağlanırken gizyazı girilememesi, Bluetooth benzer biçimde simgelere tıklanamaması Windows 10 kullanıcılarının sinirini bir fazlaca fazla bozabilir. Bu mevzuda yaşadığınız probleminin çözüme ulaşması için aşağıdaki şekilleri kullanabilirsiniz.
 
explorer.exe’nin tekrardan başlatılması
Windows 10 işletim sisteminde bazı fonksiyonlar muntazam bir halde çalışmıyor olabilir. Bu yüzden explorer.exe hizmetinin kapatılması ve tekrardan çalıştırılması çözümü giderebilir. Doğal olarak explorer.exe kapatıldığında bilgisayarınızdaki dosyalar ve başlat çubuğu ekrandan kaybolacaktır. Bu durumda derhal ürkü yapmayınız.
explorer.exe’nin kapatılması ve tekrardan başlatılması için yapılması gerekenler;

Vazife çubuğunun boş bir alanına sağ tıklayarak yada Win + Alt + Del tuş kombinasyonuyla vazife yöneticisini açın.
Üst kısımdan Ayrıntılar sekmesine gidin.
Oluşturulan pencerede explorer.exe seçeneğini dönem dışı bırakın. [Klasörler ve görev çubuğu ekrandan kaybolacak.]
Sol üst kısımdan Dosya‘ya tıklayın. Peşinden Yeni Vazife Çalıştır’a tıklayın.
Oluşturulan pencerede Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur kutucuğunu işaretli hale getirin.
Sonrasında kutu içine explorer.exe yazıp Tamam‘a tıklayın.

Bu yöntem yardımıyla HP bilgisayarlarda “Windows 10 vazife çubuğu klavye çalışmıyor” çözümü çözüme kavuşmuştur. Sadece bu çözüm metodu ne yazık ki kalıcı bir yöntem olmayı başaramamıştır. Bilgisayar tekrardan başlatıldığında aynı problem yeniden baş göstermiştir.
 
PowerShell ile “Windows 10 vazife çubuğu yazı yazma” problemininin çözümü
Sağ alttaki Windows logosuna sağ tıklayın. Peşinden Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın. Oluşturulan mavi ekranlı komut satırı penceresine aşağıdaki komutu girin.
PowerShell ile çalışmaya başlamadan ilkin açık olan tüm uygulamalar ve ayarlar kapatılmalıdır.
Get-AppxPackage Microsoft.Windows.ShellExperienceHost | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$ ($ _. InstallLocation) AppXManifest.xml”}

Bu komut, başlat menüsünü tekrardan kaydedecektir.
 
Vazife zamanlayıcı ile “Windows 10 vazife çubuğu çalışmıyor” problemininin çözümü
Windows + R tuş kombinasyonuyla Çalıştır penceresini açın. Oluşturulan çalıştır penceresine “taskschd.msc” yazın. Peşinden Tamam butonuna tıklayın. Bu işlemleri yaptıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki görselde ki benzer biçimde bir pencere açılacaktır.
Sol tarafta bulunan menüden aşağıdaki klasöre ulaşın;
Vazife Zamanlayıcı Kitaplığı > Microsoft > Windows > TextServicesFramework
 

 
TextServicesFramework klasörüne ulaştıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki görselde gözüktüğü benzer biçimde içi boş bir alan çıkacaktır. Eğer sizin bilgisayarınızda bu alan boş değilse içerideki her şeyi silin. Sonrasında boş alana sağ tıklayarak Vazife Al‘a tıklayın. Karşınıza dosya seçme ekranı gelecektir.
Windows10Search.zip dosyasını indirmek için buraya tıklayın
Bu ekranda cihazınıza yukarıdaki bağlantıdan indirdiğiniz Windows10Search.zip içindeki MsCtfMonitor.xml dosyasını seçin.
TextServicesFramework klasörünün içine bu dosyayı yükledikten sonrasında bilgisayarınızı tekrardan başlatın. Cihazınız tekrardan başlatıldıktan sonrasında vazife çubuğunda yazı yazamama sorununuz çözülecek, klavyenizi Windows arama kutusunda yada Wi-Fi şifresi kısmında yeniden kullanabileceksiniz.
Bu yöntem yardımıyla DELL cihazlar başta olmak suretiyle vazife çubuğunda klavyenin emek vermemesi çözümü çözülmüştür. Birçok cihazda bu yöntem yardımıyla çözüme ulaşılmıştır.

Post Views:
1.893

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.