Windows 10 Uyku Modu {Nasıl} Kapatılır?

Bilgisayarınızı durağan(durgun) bir yerde kullanıyorsanız Windows 10 uyku modu çözümü sizi bir fazlaca rahatsız edebilir. Sadece Windows 10 uyku modu kapatma ayarı da bulunmaktadır. Bilhassa dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bu mod işinizi birçok kez bölebilir. Bilgisayarınız pil ayarlarında varsayılan seçeneği kullanıyorsa bunu değiştirerek uyku modunu istediğiniz doğrultuda, bazı durumlarda etkin hale getirebilir yada hiçbir süre etkinleşmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınızı prize takılı bir halde kullanmıyorsanız kalıcı bir halde bu modu dönem dışı bırakmayı tavsiye etmiyoruz. Bu yüzden dizüstü bilgisayar kullanıcıları için Windows 10 uyku modunun, güç seçenekleri sekmesinde güç ve uyku bölümünden ayarlamasını tavsiye ederiz. Herhangi bir uğraşınızın olmadığı vakitlerde dizüstü bilgisayarınızı uyku moduna almak, pil ömrü açısından büyük yarar elde edecektir.
Sadece cihazınızı devamlı olarak prize takılı bir halde kullanıyorsanız bu modu tamamen dönem dışı bırakarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Güç düğmelerinin ayarlarını değiştir seçeneği yardımıyla uyku moduyla ilgili istediğiniz değişimleri yapabilirsiniz. Mola verdiğiniz zamanlarda cihazınızı hazırda beklemeye alma moduna alabilir yada devamlı uyanık kalmasını sağlayabilirsiniz.
 
Windows 10 uyku modu {nasıl} kapatılır?
Windows 10 uyku modunu kapatmak için Windows 10 işletim sisteminizin ayarlarına girmeli ve güç ve uyku sekmesinde “uyku modu” ayarlarını değiştirmelisiniz.

1.ADIM: Başlat menüsünde bulunan Windows logosuna sağ tıklayarak Ayarlar sayfasını açın. Yada Windows arama kutusuna “ayarlar” yazarak Ayarlar sekmesini açın.
2.ADIM: Sol bölümde bulunan Güç ve Uyku sekmesini açın.
Eğer bilgisayarınızı prize takılı bir halde kullanıyorsanız ve bu modun etkin hale gelmesini istemiyorsanız aşağıdaki görselde de gözüktüğü benzer biçimde ekran başlığı altında prize takılıyken şu süre sonunda kapat seçeneğini hiçbir süre olarak ayarlayın.
Hem de uyku başlığı altında prize takılıyken, şu süre sonunda bilgisayar uyku moduna geçer seçeneğini hiçbir süre olarak ayarlayın.
Yada üçüncü bir seçenek olarak güç ve uyku penceresinde ki 4 başlık altında sunulan tüm seçenekleri hiçbir süre olacak şekilde ayarlayabilir ve bu modu tamamen dönem dışı bırakabilirsiniz.
*Masaüstü bilgisayarlar daima prize takılı şekilde çalışır.

 
Güç seçenekleri ile uyku modu kapatma
Bu modu kapatmanın bir öteki yolu da güç seçeneklerini değiştirmekten geçer. Güç seçeneklerini kullanarak Windows uyku modunun tamamen yada kısmen dönem dışı kalmasını sağlayabilirsiniz.
1.ADIM: Vazife çubuğunda cihazınızın şarj durumu gösteren logoya sağ tıklayın ve Güç seçenekleri‘ne tıklayın.

2.ADIM: Kullandığınız güç seçeneğinin üstünde bulunan Plan ayarlarını değiştir’e tıklayın.
*Sizin bilgisayarınızda yüksek performans yada değişik bir güç planı kullanılıyor olabilir.

3.ADIM: Peşinden Prize takılı başlığı altındaki ekranı kapat ve bilgisayarı uyku moduna geçir seçeneklerini hiçbir süre olarak ayarlayın. Daha sonrasında Değişimleri kaydet butonuna tıklayın.
Eğer hiçbir koşulda uyku modunun etkinleşmesini istemiyorsanız ekranda bulunan dört seçeneği de hiçbir süre olarak seçin ve değişimleri kaydet butonuna tıklayın.

Windows 10 uyku modunun dönem dışı bırakılması için yukarıdaki iki adımdan birini kullanabilirsiniz.
 
Windows 10 uyku modu yok çözümü ve çözümü
Eğer güç seçeneklerini penceresinin alt kısmında işaretli halde bulunması ihtiyaç duyulan uyku modu seçeneği bilgisayarınızda gözükmüyorsa bilgisayarınızdaki tüm sürücüleri güncelleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için Windows arama kutusuna aygıt yöneticisi yazabilir ve aygıt yöneticisi penceresiyle oluşturulan sayfadaki tüm sürücüleri güncelleştirebilirsiniz.
Yada Driver Booster yazılımını cihazınıza kurabilir, tek bir tıklamayla tüm sürücüleri taratabilir ve güncel sürümü yayımlanmış olan tüm sürücülerin güncelleştirmesini yapabilirsiniz.
 
Windows 10 uyku modunun asla bir halde dönem dışı bırakılamaması çözümü ve çözümü
DELL markası başta olmak suretiyle bilhassa bazı dizüstü bilgisayarlarda kullanıcılar asla bir halde uyku modunun dönem dışı bırakılamamasından şikayetçi olmaktadır. Sistem boşta değilken, anti virüs taraması yapılırken yada herhangi bir işle uğraşırken aygıt uyku moduna geçebilmektedir. Bu durumun sonucunda meydana getirilen bir ekip işlemler aksayabilmektedir.
Kullananların şikayeti doğrultusunda bu mevzu hakkında birçok başlık açılabilmekte ve destek talebinde bulunulmaktadır.
Bu durumun başlıca sebebi USB ile takılmış olan fare donanımları oluyor. Hem de bu problem daha fazlaca DELL markalı bilgisayarlarda görülüyor. Eğer sizde bu sorunla uğraşıyor ve çözüm yolu arıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
1.ADIM: Güç seçenekleri ile uyku modu kapatma başlığına gidin ve 3. adıma kadar gelin.
2.ADIM: Daha sonrasında ulaştığınız pencerede Gelişmiş güç ayarlarını değiştir‘e tıklayın.
3.ADIM: Burada mevcud USB ayarları altında USB seçmeli askıya alma ayarını dönem dışı bırakacak şekilde ayarlayın.
Eğer bu modu dönem dışı bırakacak şekilde ayarlama yaptıysanız ve buna karşın DELL markalı bilgisayarınız gene de uyku moduna geçiyorsa yukarıdaki adımlarda mevcud lüzumlu ayarları değiştirince sorununuzu düzeltecektir.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Windows Defender {nasıl} dönem dışı bırakılır?
Windows 10 etkinleştirme {nasıl} yapılır?
Windows 10 Hotspot (Mobil Etkin Nokta) etkinleştirme

 
Okumakta olduğunuz ilgili problem hakkında daha çok data almak için Microsoft’un sitesine gidebilirsiniz. İlgili Microsoft sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

Post Views:
698

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.