Windows 10 Temizleme ve Hızlandırma Rehberi

İçindekiler1 Geçici ve Önemsiz Dosyaları Temizleyin1.1 Yerleşik ve Gelişmiş Windows 10 Temizlik Uygulaması2 Kurulu Olan ve Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın2.1 Bilgisayarınızda Virüs Taraması Yapın3 İşinize Yaramayan Büyük Dosyaları Silin4 Windows 10 Bloatware Temizliği5 Daha Tertipli Bir Masaüstüne Haiz Olun6 İşe Yaramayan Gereksiz Bakım/Onarım Programlarını Kullanmayın7 Gerekirse Windows’u Sıfırdan Kurun8 Yavaş Bilgisayarın {Nasıl} Hızlanacağını Öğrendiniz
Windows işletim sistemine haiz olan bilgisayarlar bir süre sonrasında yavaş çalışmaya adım atar. İlk zamanlardaki şeklinde süratli olmayan, uygulamaları daha yavaş çalıştıran bir cihazla karşı karşıya kalırsınız. Bunun başlıca sebebi çok çok fazla yer kaplayan ve kaynakları boş yere tüketen çöp birikintilerinin oluşmasıdır.
Eğer bilgisayarınızı uzun bir süre kullanırsanız, bu süreçte birçok uygulama kurulumu ve kaldırma işlemi yapmış olursanız aynı sorunlarla baş başa kalırsınız. Yüklenen ve yüklü bir halde kullanılmaya devam eden yada kaldırılmış olan uygulamalar, ardında bıraktığı dosyalarla cihazınızda oldukça fazla yer kaplamaya adım atar. Bir süre sonrasında depolama alanında uyarılarla karşı karşıya gelirsiniz.
Artık bilgisayarınız eskisi kadar süratli değildir. Şimdi isterseniz bilgisayarınızı yavaşlatan unsurlara bir göz atalım. Daha sonrasında herhangi bir program kullanmadan bilgisayarınızı {nasıl} hızlandırılacağına bir göz atalım.
 
Geçici ve Önemsiz Dosyaları Paklayın
Kurulan ve kaldırılan yazılımlar, uygulamalar cihazınızda geçici ve önemsiz dosyalar oluşturur. Daha sonrasında bu uygulamaları kaldıranız bile geçici ve önemsiz dosyalar cihazınızda durmaya devam eder. Windows işletim sisteminde dahili olarak geçici ve önemsiz dosyaları temizleyen aracı hali hazırda bulunur. Bu aracı kullanarak cihazınızda boş yer kaplayan ve kaynak tüketimine sebep olan dosyaları paklayın.

Bu aracı kullanmak için Bu Bilgisayar‘ı açın. Arkasından sırasıyla C ve D sürücülerine sağ tıklayıp Özellikler sekmesini açın. Disk Temizle butonuna tıklayın. Oluşturulan Disk Temizleme penceresinde tüm “Silinecek Dosyalar:” kısmında nerede ise tüm seçenekleri işaretli hale getirebilir ve Tamam butonuna tıklayarak temizleme işlemine başlayabilirsiniz.
Dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan şeyse geri dönüşüm kutusu ve indirilenler klasörüdür. Bu iki alanda mühim bir dosyanızın olmadığına güvenilir olun. Bu işlem dosyaları kalıcı bir halde öğütecektir. Öğütme işlemi silme işlemiyle aynı değildir. Öğütme işleminden sonrasında kaybolan bir dosyanın kurtarılması mümkün değildir.

Disk temizleme işleminin uzunluğu cihazdan cihaza değişkenlik izah edebilir. Eğer bilgisayarınızda uzun bir süre temizleme işlemi yapmadıysanız ve bu süreçte oldukça fazla uygulama kurduysanız uzun sürebilir. Bununla beraber depolama biriminin SSD yada HDD olması da disk temizleme hızını etkisinde bırakır.
 
Yerleşik ve Gelişmiş Windows 10 Temizlik Uygulaması
Yukarıda gösterilen Windows aracı aslına bakarsak eski sürümlerde kullanılan bir araçtır. Windows 10 işletim sistemine sahipseniz aynı işlevde dahil olmak suretiyle daha gelişmiş seçeneklere haiz olan bir uygulama bulunur. Bu uygulamada Windows 10’un yerleşik bir uygulamasıdır.
Windows 10 gereksiz ve çöp dosyaları temizlemek, önbellek temizliği için Ayarlar > Sistem > Depolama yolunu takip edin.

Açılacak olan pencere Android sisteminden size tanıdık gelebilir. Burada geçici ve çöp dosyaları silebilirsiniz. Bununla beraber cihazınızda oldukça büyük alan kaplayan dosyaları bulabilir ve size lazım olmayan büyük boyutlu dosyaları silerek bilgisayarınızda yer açabilirsiniz.
 
Kurulu Olan ve Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın
Bilgisayarınızda kaç tane program yada oyun yüklü? Kurulu olan tüm uygulamaları kullanıyor musunuz? Bununla beraber bilgisayarınızda kurulu olan “crack” yapılmış – korsan – oyun var mı? Bundan dolayı korsan oyunlarında – istisnasız hepsinde – fena amaçlı yazılım bulunur. Bu yazılım bilgisayarınızın kaynaklarını ciddi seviyede tüketir. Buna “crack” yapılmış programlarda dahildir. Legal olmayan, korsan oyun ve programlar sisteminizin kaynaklarını ciddi seviyede tüketir.
Netice olarak bilgisayarınızda kurulu olan lisanssız, korsan ve “crack” yapılmış oyun ve programları kaldırın.
Ek olarak cihazınızda kurulu olan ve kullanmadığınız uygulamalar var ise bu uygulamaları kaldırın. Her uygulama azca yada oldukça sistem kaynaklarını kullanır.
 
Bilgisayarınızda Virüs Taraması Yapın
Fena amaçlı yazılımlar bilgisayarınızın kaynaklarını ciddi oranlarda tüketir. Bu yüzden cihazınızda virüs ve öteki fena amaçlı yazılımların yok edilmesi gerekir. Windows 10 işletim sisteminde yerleşik bir güvenlik yazılımı vardır. Windows Defender uygulamasını kullanarak bilgisayarınızdaki virüsleri tespit edebilir ve yok edebilirsiniz.

Sadece Defender uygulamasının fena amaçlı yazılım çözümleme motoru oldukça kuvvetli değildir. Bu sebeple daha kuvvetli bir üçüncü taraf antivirüs yazılımına gerekseme duyabilirsiniz.
Kuvvetli bir antivirüs programı için Kaspersky yada Bitdefender markalarını tercih edebilirsiniz.
 
İşinize Yaramayan Büyük Dosyaları Silin
Bilgisayarınızın depolama kapasitesi ne kadar dolmuşsa sistemin emek verme hızı da o denli düşer. Bu probleminin önüne geçmek için cihazınızda oldukça fazla alan kaplayan dosyaları silmelisiniz.
Mahalli diskinizde klasörleri teker teker denetim ederek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yada TreeSize Free uygulamasını kullanarak bu dosyaların tespit edilmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Bilgisayarda en büyük dosyalar genel anlamda Program Files ( yada Program Files (x86)) ve Kullanıcılar klasörlerindedir. Sadece buradaki dosyaları manuel bir halde silmemelisiniz. Eğer Program Files yada Kullanıcılar klasöründeki dosyaları silerseniz Windows hatalarının doğmasına sebebiyet verebilirsiniz.
Porgram Files ve Kullanıcılar klasöründeki dosyaları silmek yerine “Kurulu Olan ve Kullanmadığınız Uygulamaları Kaldırın” başlığı altında yer edinen adımları gerçekleştirin. Cihazınızda yüklü olan uygulamaların dosyaları Program Files klasöründe bulunur. Dolaysıyla bilgisayarınızda en fazla yer kaplayan uygulamayı silerek büyük dosyalardan kurtulabilirsiniz.
 
Windows 10 Bloatware Temizliği
Windows 10 işletim sisteminin içinde Microsoft Store uygulaması da bulunur. Bu uygulama aynı Android akıllı telefonlarında yer edinen Google Play platformu gibidir. Sadece Google Play kadar içinde çeşitlilik sunan bir uygulama hazinesi de değildir.
Gene de Windows 10 kurulmuş bir cihazda Microsoft Store ile kurulmuş birçok uygulama yer alır. Kullananların nerede ise hepsi bu uygulamaların bir çoğuna gerekseme duymaz. Dolaysıyla kurulu olan bu uygulamalar gereksiz kaynak tüketimine sebep olur.
Aynı şekilde birçok bilgisayar markası, cihazlarda kendi geliştirdikleri yazılımları yerleşik olarak yükler. Bu uygulamalarda birçok kullanıcının hiçbir işine yaramaz. Bilhassa dizüstü bilgisayar üreten markalar bunu çoğunlukla yapar. Markalara ilişik olan ve kullanmayacağınız uygulamaları da kaldırmalısınız.
Cihazınızda Ayarlar > Uygulamalar sekmesine giderek gereksiz olan tüm bu uygulamaları buradan kaldırabilirsiniz.

Bloatware haricinde bazı üçüncü taraf yazılımlarında cihazınızdan kaldırılması gerekir. Bu uygulamaların bazıları bilgisayarınızda güvenlik açığına sebep olur. Bununla beraber gereksiz kaynak tüketimine de sebep olmaktadır. Mevzu hakkında daha çok informasyon almak isterseniz aşağıda bağlantısı verilen yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaldırılması Ihtiyaç duyulan Windows 10 Gereksiz Programlar Sıralaması

 
Daha Tertipli Bir Masaüstüne Haiz Olun
Masaüstünü bir depolama kapasitesi olarak kullanmak oldukça fena bir alışkanlıktır. Bilgisayarınız daha iyi performans göstermesini ve daha süratli bir halde çalışmasını istiyorsanız masaüstünüzü depolama kapasitesi olarak kullanmaktan vazgeçin.
Bilgisayarınızda depolama sürücüsü olarak SSD ve HDD kullanıyorsanız SSD sürücüsünü işletim sisteminiz, HDD sürücüsünü de depolama kapasitesi olarak kullanabilirsiniz. Mesela C sürücüsü SSD ve D sürücüsü HDD ise C sürücüsünde Windows 10 işletim sistemini kullanabilirsiniz. D sürücüsünü de depolama birimi olarak kullanabilirsiniz.
Herhangi bir uygulama kuracağınız süre bunu D sürücüsüne kurabilirsiniz. Bununla beraber fotoğraf, belge, video şeklinde dosyaları gene D sürücüsünde saklayabilirsiniz.
Masaüstünüzdeki tüm dosyaları D sürücüsüne taşıyabilir ve tüm bu dosyaların kısayolunu masaüstünde barındırabilirsiniz.
 
İşe Yaramayan Gereksiz Bakım/Onarım Programlarını Kullanmayın
Windows işletim sistemi için bilgisayarı hızlandırdığını iddia eden birçok üçüncü taraf yazılım bulunur. Sadece bunların neredeyse hepsi hakikaten işe yaramaz. Bazı programlar bir tek geçici, çöp dosyaları ve önbellek temizliği yapar. Bu işlemler için üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyacınız bir çok süre olmaz.
Bu programların yapacağı tüm işlemleri manuel bir halde de yapabilirsiniz. Eskiden Windows bilgisayarları hızlandırmak için bilgisayarda meydana getirilen temizlik ve hızlandırma işlemleri bir fazlaca fazla süre alabiliyordu. Fakat gelişen Windows 10 işletim sistemi için artık bu işlemler o kadarda uğraştırıcı değil. Cihazınızda yerleşik olarak mevcud araçlarla temizleme ve hızlandırma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırma programları çoğu zaman her tanımlama bilgisini “gizlilik riski” olarak algılar. Böylece tarama yaptıklarında kullananların ekranında bir rapor gösterir. Bu raporda sanki bilgisayarınızda birçok problem varmış şeklinde gözükür. Daha sonrasında onar butonuna tıklayarak bu sorunların düzeltildiğini gösterir.
Raporda gösterilen sonuçlar aslına bakarsak bilgisayarınız için birer problem değildir. Bu, birçok hızlandırma programının başvurduğu bir hiledir. Gelişmiş özellikler, daha çok temizleme seçeneğine haiz olmak için sizden ücret talep ederler. Netice olarak üçüncü taraf bilgisayar hızlandırma yazılımlarına ihtiyacınız olmayacaktır.
Eğer cihazınızda bu tür yazılımlar yüklüyse kaldırabilir ve kaynak kullanımını azaltabilirsiniz.
 
Gerekirse Windows’u Sıfırdan Kurun
Eğer bilgisayarınız eskisine gore ciddi anlamda yavaş çalışıyorsa ve bilgisayarınızı hızlandırmak için kısa ve etkili bir netice istiyorsanız Windows işletim sistemini sıfırdan kurabilirsiniz. Aynı akıllı telefonlarda olduğu şeklinde Windows işletim sistemini yapınak ayarlarına geri döndürebilirsiniz.
Bunun için sol shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarınızı tekrardan başlatabilir ve sonrasında oluşturulan mavi ekrandan bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Bilgisayar sıfırlama seçeneğine mavi ekranda yer edinen Gelişmiş Seçenekler kısmında bulabilirsiniz.
Bilgisayarı sıfırlama ve yapınak ayalarına geri döndürme mevzusunda daha öncesinde bir içerik yayımlamıştık. Isterseniz göz atabilirsiniz.
Bilgisayarı sıfırlamak ve format atmak için isterseniz Windows 10’un gelişmiş hususi durumunu kullanabilirsiniz. Yada geleneksel yöntemle format USB sürücüsü oluşturabilir ve cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Her iki yöntemde işe yarayacaktır.
Sadece format öncesinde mühim dosyaları yedeklediğinizden güvenilir olun. Format işlemi esnasında kişisel dosyalar saklansa da format esnasında yaşanabilecek herhangi bir problem durumunda kişisel dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.
 
Yavaş Bilgisayarın {Nasıl} Hızlanacağını Öğrendiniz
Eğer cihazınızda ciddi bir yavaş emek verme çözümü baş gösteriyorsa Windows işletim sistemini sıfırlamak hakikaten iyi bir çözüm yöntemidir. Sadece gereksiz ve çöp dosyaların temizliği, virüslü uygulamaların kullanılması, kullanılmayan uygulamaların silinmemesi ve benzeri problemler karşısında herhangi bir önlem almıyor ve lüzumlu işlemleri yapmıyorsanız bir süre sonrasında gene aynı problem baş gösterecektir.
Artık bilgisayarınızın niçin yavaşladığını biliyor ve hızlandırmak için neler yapabileceğinize dair fikriniz var.
 

Kaynak: https://www.makeuseof.com/tag/best-way-clean-windows-10-step-step-guide/

Post Views:
1.091

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.