Windows 10 mobil etkin noktayı ayarlayamıyoruz çözümü ve çözümü

Windows 10 işletim sisteminde mobil etkin nokta hususi durumunu kullanarak WİFİ ağının daha geniş bölgelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Çoğu zaman bilgisayarların kablosuz çekim gücü akıllı telefonların kablosuz çekim güçlerinden fazlaca daha fazladır. Bu yüzden bilgisayarınız ile bağlandığınız WİFİ ağına akıllı telefonunuz ile bağlantı kuramayabilirsiniz. Bu yüzden bilgisayarınızın mobil etkin noktasını kullanarak akıllı telefonunuzu da internete bağlayabilirsiniz.
Eğer Windows 10 işletim sisteminde mobil etkin noktanın ne işe yaradığını bilmiyorsanız, mobil etkin noktanın ne işe yaradığını bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Windows 10 Hotspot (Mobil Etkin Nokta) etkinleştirme

 

Sadece Windows 10 işletim sisteminin mobil etkin nokta özelliği devamlı olarak hata verebilmektedir. Hatta bu özellik yakın bir vakit ilkin Windows işletim sistemine dahil edilmiş olmasına karşın muntazam bir halde çalışmıyordu. Bu yüzden birçok kullanıcı Windows 10 mobil etkin nokta hususi durumunu kullanmak istese de sık sık “mobil etkin noktayı ayarlayamıyoruz” çözümü ile karşılaşabiliyordu. Yada kullanıcılar benzer şekilde “mobil erişim noktası açık fakat web bağlantısı yok” şikayetinde bulunabiliyordu.
“Mobil etkin nokta etken olmuyor” problemininin çözümü için birkaç yöntem mevcut. Sadece mobil etkin nokta ayarlayamıyoruz hatasının çözümü için  yapılacak ilk şey, ağ bağdaştırıcı sürücüsünün güncel olup olmadığını denetlemek olacaktır. Bu sebepten dolayı “mobil etkin nokta yok” sorunuyla karşı karşıya gelme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Sadece sürücüler güncel olmadığı için “mobil etkin nokta ayarlanamıyor” yada “mobil etkin nokta yok” sorunuyla karşılaşırsanız aşağıdaki öteki çözüm yöntemlerini uygulamak işe yaramayacak ve asla uğruna uğraşmış olacaksınız. Bu yüzden ilk olarak ağ bağdaştırıcı sürücülerini denetim edeceğiz.
AĞ BAĞDAŞTIRICI SÜRÜCÜLERİNİ GÜNCELLEME
Nadiren görülen bir durum olsa da sürücülerin güncel olmaması sebebiyle “mobil etkin nokta ayarlanamıyor” yada “mobil etkin nokta yok” şeklinde sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu yüzden sürücüleri güncellemeniz gerekmektedir.
Ağ bağdaştırıcı sürücülerini güncellemek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız…
1.ADIM: Bu Bilgisayar‘a sağ tıklayın. Özellikler‘e tıklayın.

 
2.ADIM: Sol kısımdaki Aygıt Yöneticisi‘ne tıklayın.
 

 
 
3.ADIM: Ağ bağdaştırıcıları seçeneğinin altında kullanmış olduğunuz ağ bağdaştırıcı sürücüsüne sağ tıklayın. Sürücüyü güncelleştir‘e tıklayın.
 

 
 
4.ADIM: Güncel sürücü yazılımını otomatikman ara seçeneğine tıklayın.
 

 
 
5.ADIM: Meydana getirilen aramanın bitmesini bekleyin… 
 

 
 
6.ADIM: Arama tamamlandığında sürücü güncel değilse güncelleyin ve mobil etkin nokta hususi durumunu yeniden etkinleştirmeyi deneyin. Eğer sürücü aslına bakarsan güncel mesajı alıyorsanız yaşadığınız problem sürücü kaynaklı değildir.
 

 
 
Sürücüler aslına bakarsan güncel miydi ? Bu yöntem işe yaramadı mı ? Merak etme. Aslına bakarsanız sürücülerin güncel olmaması sebebiyle “mobil etkin nokta açılmıyor” çözümü, pek rastlanan bir problem değil. Bu çözüm yolunu yazmamızın sebebi sizin iyiliğiniz içindi. Eğer bu sebepten dolayı mobil etkin nokta özelliği problem yaşıyorsa aşağıdaki çözümler hiçbir işe yaramayabilir idi. Şimdi aşağıdaki “AĞ SIFIRLAMA” başlığıyla “mobil etkin noktayı ayarlayamıyoruz” sorununu çözüme kavuşturalım.
 
AĞ SIFIRLAMA
 
Ağ sıfırlama yaparak “mobil etkin noktayı ayarlayamıyoruz” sorununu çözebiliriz. Ağ sıfırlama yapmak için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız…
 
1.ADIM: Arama kutusundan Ayarlar‘ı açın.
 

 
 
2.ADIM: Ağ ve İnternet‘i açın.
 

 

 
 
3.ADIM: Durum sekmesine tıklayın. En alttaki Ağ sıfırlama seçeneğine tıklayın.
 
 

 
4.ADIM: Ağ sıfırlamayı tamamlayın ve bilgisayarınızı tekrardan başlatın.
 
Bilgisayarınızı tekrardan başlattıktan sonrasında “mobil etkin nokta ayarlanamıyor” sorunundan kurtulmuş olacaksınız. Eğer mobil etkin nokta mevzusunda hala problem yaşıyorsanız mobil etkin nokta servislerini gözden geçirmemiz gerekecektir. Eğer problem yaşamaya devam ediyorsanız aşağıdaki çözüm yolunu uygulayabilirsiniz.
 
MOBİL ETKİN NOKTA SERVİSLERİNİ ETKİN HALE GETİRME
 
“Mobil etkin nokta ayarlanamıyor” problemininin çözümü için son yönteme geldik. Bu yöntemi uyguladıktan sonrasında mobil etkin nokta çözümü çözülmüş olacaktır. Şimdi Windows 10 işletim sisteminizin mobil etkin nokta hizmetlerini etkinleştirmemiz gerekmektedir.
 
Mobil etkin nokta hizmetlerini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız…
 
1.ADIM: Vazife Yöneticisi‘ni açın.
 

 
 
2.ADIM: Üst taraftaki Hizmetler sekmesine tıklayın. Arkasından en altta bulunan Hizmetleri Aç‘a tıklayın.
 

 
 
3.ADIM: Windows mobil etkin nokta servisini bulun ve açın. Başlangıç türünü Otomatik yada Otomatik (Gecikmeli) olarak ayarlayın. Başlat butonuna tıklayın. Arkasından Uygula/Tamam butonlarına tıklayın.
 

 

 
 
4.ADIM: Kablosuz Mahalli Ağ Otomatik Yapılandırma Özellikleri (Mahalli Bilgisayar) servisini bulun ve açın. Başlangıç türünü Otomatik yada Otomatik (Gecikmeli) olarak ayarlayın. Başlat butonuna tıklayın. Arkasından Uygula/Tamam butonlarına tıklayın.
 
 

 

Bu adımı tamamladıktan sonrasında bilgisayarınızda ki “mobil etkin noktayı ayarlayamıyoruz” çözümü çözüme kavuşmuş olacaktır. Eğer bu mevzuda herhangi bir problem yaşamaya devam ederseniz lütfen bunu aşağıdaki yorum yap bölümünde bizimle paylaşın.

 

 

Post Views:
4.561

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.