Windows 10 Hotspot (Mobil Etkin Nokta) etkinleştirme

Windows 10 işletim sistemine haiz olan bir bilgisayarda web bağlantısını öteki cihazlarla da paylaşmak mı istiyorsanız? Windows 10 işletim sisteminin de Hotspot özelliği bulunmaktadır. Bu yardımıyla bilgisayarınızdaki interneti öteki cihazlarla da paylaşabilirsiniz. Akıllı telefonlarda çoğunlukla “Hotspot” olarak geçen bu özellik, Windows 10’da “Mobil Etkin Nokta” olarak bilinmektedir.
 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Windows 10 mobil etkin noktayı ayarlayamıyoruz çözümü ve çözümü

 
Windows 10 Hotspot (Mobil Etkin Nokta) {nasıl} etken hale getirilir?
1.ADIM: Ilk olarak arama çubuğuna “mobil etkin nokta” yazarak aşağıdaki görselde de gözüktüğü şeklinde mobil etkin nokta penceresini açın.

Isterseniz aynı pencereye Ayarlar > Ağ ve İnternet > Mobil Etkin Nokta yöntemiyle da ulaşabilirsiniz.
 
2.ADIM: Daha sonrasında oluşturulan pencerede Mobil etkin nokta başlığı altındaki düğmeyi açık konumuna getirin. Peşinden pencerenin alt kısmında yer edinen Düzenle butonuna tıklayın.

 
3 ADIM: Düzenle butonuna tıkladıktan sonrasında öteki cihazlardan bilgisayarınıza yapılacak olan bağlantının adını ve şifresini belirleyebilirsiniz.

 
Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonrasında öteki cihazların Wifi bağlantısında, 3. adımda gerçekleştirdiğiniz işlemlere bakılırsa bilgisayarınız bir Wifi ağı olarak algılanması sağlanacaktır. Böylece bilgisayarınız, etraftaki öteki cihazların web erişimi için bir köprü görevi görecektir.
 

Mobil etkin nokta ne işe yarar?

Bilgisayarların kablosuz web bağlantısı akıllı telefonlara bakılırsa daha kuvvetli olur. Dolaysıyla aynı oda içinde hem bilgisayarınız hem de akıllı telefonunuz modeme eşit uzaklıkta olabilir. Sadece bilgisayarınız kablosuz web bağlantısı mevzusunda problem yaşamıyorken telefonunuz problem yaşayabilir.
Bu yüzden bilgisayarınızın internetini akıllı telefonunuzda da kullanabilirsiniz. Mobil etkin noktayı etkinleştirerek bilgisayarın Wifi ağını telefonunuz yada öteki cihazlarla da paylaşabilirsiniz.

Mobil etkin nokta dezavantajı nedir?

İnternet bağlantısı için lüzumlu olan Wifi sinyalini daha kuvvetli almanızı sağlar. Sadece web bağlantınızdaki gecikme (ping) değerinin daha yüksek olacak şekilde bir bağlantı şekline haiz olmanızı sağlar.
Ek olarak mobil etkin nokta etken durumdayken bilgisayarınızın şarjı normalden oldukca daha çok tüketilir. Bu durumun önüne geçebilmeniz için mobil etkin noktayı lüzumlu olan durumlarda kullanmanızı tavsiye ederiz. Hem de cihazınızı güç tasarrufu modunda kullanmanızı tavsiye ederiz. Mobil etkin nokta penceresi içinde yer edinen güç tasarrufu modunu açarak, cihazınıza bağlanan herhangi bir aygıtın olmadığı durumlarda mobil etkin noktanın otomatikman dönem dışı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Post Views:
1.054

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.