Windows 10 fotoğraf görüntüleyicisi geç açılıyor çözümü ve çözümü

Birçok şahıs Windows 10 fotoğraf görüntüleyicisi geç açılıyor şikayetinde bulunup hem de Windows 10 fotoğraf görüntüleyicisi sorununu yaşayabiliyor. Kullanıcılardan bazıları her ne kadar üstün performanslı bir cihaza haiz olsa da “bilgisayarda fotoğraflar yavaş açılıyor” şikayetinde bulunabiliyorlar. Eğer sizde cihazınızda “fotoğraf geç açılıyor” çözümü yaşıyorsanız bu içerik sorununuza çözüm olacak.
Sizde bu çözümü yaşıyor musunuz ? Bilgisayarınızda herhangi bir fotoğrafı açmak istediğinizde JPG yada JPEG uzantısında olan oldukça rahat bir fotoğrafın açılması için bir fazlaca uzun süre ekran başlangıcında bekliyor musunuz ? Bilgisayarınızda büyük seviyede bir RAM belleği kullanımı söz mevzusu olmazken, cihazda etkin olarak çalışan uygulama sayısı da fazla olmamasına karşın fotoğraf görüntüleyicisi bu biçim problemler yaşayabilmektedir.
Bu probleminin deposu sizden yada cihazınızdan tamamen bağımsızdır. Probleminin deposu uygulamanın kendisindedir. Şu demek oluyor ki JPG yada JPEG uzantısı fotoğrafları görüntülemek için Windows işletim sisteminin kullanmış olduğu uygulamadan meydana gelmektedir.
Uygulama birden fazla sebepten dolayı fotoğraflarınızı geç görüntülüyor olabilir. Her birinin oldukça rahat çözüm şekilleri var. Sadece sizin bu sorunlardan hangisini yaşadığınızı bilemediğimiz için direkt şu çözüm yolunu uygulayın diyemiyoruz maalesef. Yada size “%100 kati çözüm” benzer biçimde çeşitli Youtube kanalları benzer biçimde kuru kuruya direkt tek bir çözüm yolu sunamıyoruz. Yaşadığınız bu problem aşağıda sıralanan ilk başlık altındaki çözüm kanalıyla halledilebileceği benzer biçimde son olarak sırada yer edinen başlığın altındaki çözüm yolu da işe yarayabilir.
Bu tamamen yaşadığınız soruna bakılırsa değişkenlik gösteren bir durumdur. Gene de her ne olursa olsun aşağıdaki çözüm yollarını sırasıyla uygulayınız.

 
Windows 10 fotoğraf görüntüleyicisi geç açılıyor problemininin sebebi ve çözüm yolları
Kafa karışıklığına sebebiyet vermemek için probleminin neyden kaynaklandığını sizlere derinlemesine açıklamayacağım. Probleminin başlıca sebebi uygulamadaki kapatmayı başaramamış olabileceğiniz yapılandırma ayarlarından meydana gelmektedir. Netice olarak, Fotoğraf uygulaması çalıştırıldığında ilk olarak size siyah bir ekran gösterecektir. Arkasından 15 ile 40 saniye sonrasında beyaz bir arka plan görünür ve derhal arkasından fotoğraf yada videonuz görüntülenir.
Bu durum çoğu zaman açtığınız ilk fotoğraf yada video dosyasında gerçekleşiyor değil mi ? Sonraki fotoğraf yada video dosyası oldukça daha kolay şekilde açılabiliyor. Bu kadar yavaş olmasının ve geç kalınmasının başlıca sebebi uygulamanın oldukça fazla hafıza kullanmasından kaynaklanıyor.
 
Fotoğraflar uygulamasını sıfırlama ve onarma
Fotoğraflar uygulamasıyla JPG, JPEG yada değişik uzantılı bir görüntüyü açmaya çalıştığınızda gecikme çözümü yaşıyorsanız “Fotoğraflar” uygulamasını sıfırlayın ve varsayılana geri döndürün.
1. ADIM: Bunu yapmak için Başlat kısmından Fotoğraflar uygulamasına sağ tıklayın. Öteki > Uygulama ayarları yolunu izleyin. Aşağıdaki görselde de aynı işlemleri görebilirsiniz.

2. ADIM: Arkasından aşağıdaki görselde de gözüktüğü benzer biçimde ilk olarak Onar butonuna tıklayın. Sonrasında Sıfırla butonuna tıklayarak Fotoğraflar uygulamasını varsayılan haline geri döndürün.
Bu işlem veri yitirilmesine yol açabilir.

Tüm bu işlemleri bitirdikten sonrasında bilgisayarınızı tekrardan başlatın ve sonrasında herhangi bir fotoğrafı açın. Artık Fotoğraflar uygulaması sizi eskisi kadar bekletmeyecektir. Gözle görülür bir hız artışı yaşanacaktır.
 
Fotoğraflar uygulamasının dahili ayarlarını iyileştirin

Yukarıdaki başlık altında anlattığımız onarma ve sıfırlama işleminden sonrasında uygulamaya minik bir ayarlama yapalım. Bilgisayarınızın arama kutusuna yazarak yada sol alttaki başlat logosuna sağ tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin. Arkasından Uygulamalar‘a tıklayın. Sol kısımdaki menüden Varsayılan uygulamalar sekmesini açın. Burada fotoğraf görüntüleyicisini yeniden Fotoğraflar uygulaması olacak şekilde ayarlayın. Daha öncesinden varsayılan olarak seçili olsa bile bu işlemi gerçekleştirin.

Fotoğraflar uygulamasını varsayılan olarak yeniden ayarladıktan sonrasında başlat kısmından Fotoğraflar uygulamasını açın. Sağ üstteki üç nokta işaretinden Ayarlar sekmesine gidin.

Ayarlar sekmesine ulaştıktan sonrasında karşınıza çıkan pencerede OneDrive’dan yalnızca bulut içeriğimi göster seçeneğini dönem dışı bırakın. Bu seçeneğin etkin olması yüzünden her çevrim içi oluşunuzda OneDriver ile etkileşime geçilebilir. Bu durum uygulamanın hızını yavaşlatabilir. Bu yüzden dönem dışı bırakmanızı öneriyorum.
Bununla birlikte “Silme onay kontakt kutusunu göster” seçeneğini kapalı duruma getirin. Bu, donanım hızlandırmalı video kodlama ve Fotoğraflar uygulamasını video düzenleyici olarak kullanmayı planlamadığınız sürece gerekseme duymayacağınız ve fazladan hafıza tüketen bir özelliktir.

Fotoğraflar uygulaması hakkında yapılabilecek en rahat ayarları uygulamış olduk. Şimdi bu uygulamayı tekrardan deneyin. Uygulama eski halinden oldukça daha süratli bir halde çalışıyor olacaktır.
 
Fotoğraflar uygulamasında problem yok etme
Yukarıdaki iki başlık sorununuzu gidermedi mi ? O vakit bu uygulama için problem gidericiyi çalıştıralım. Bu işlem için Windows arama kutusuna “ayarlardaki sorunları gider” yazalım. Aşağıdaki görselde de gözüktüğü benzer biçimde lüzumlu ayarlar penceresine erişelim.

Sonrasında karşınıza çıkan ayarlar sekmesinin en altında yer edinen Windows Mağazası Uygulamaları kısmındaki Mesele gidericiyi çalıştır butonuna tıklayın. Karşınıza çıkacak olan ayarlar penceresi aşağıdaki görselde gözükmektedir.

Farkına varamadığımız sorunların çözümü için problem gidericisi bizlere destek olacaktır. Sadece bir çok vakit problem gidericisi, kullanıcının yaşamış olduğu problemi giderememektedir.
Bu başlık altında son olarak birde CMD komut istemcisini kullanarak sistem içinde tarama yapalım. Windows arama kutusuna “cmd” yazın ve Komut İstemi‘ne sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.
Karşınıza çıkan siyah pencerede aşağıdaki satırı yazın ve enter tuşuna tıklayın.

sfc/scannow

Bu satırı girip enter tuşuna tıkladıktan sonrasında bilgisayarınız taranacak ve komut istemi içinde o siyah pencere de bu taramanın durumu yüzdelik olarak gözükecek. Eğer herhangi bir tarama işlemi yapılmıyorsa yukarıdaki satırı komut istemine kopyala/yapıştır yapmadan elle yazarak giriniz.
Bu satırı doğru bir halde girdikten sonrasında ekranda aşağıdaki görselde de gözüktüğü benzer biçimde tarama işlemi yapılacaktır.

 
Fotoğraflar uygulamasını güncelleyin
Başlat menüsünden yada Windows arama kutusuna “Microsoft Store” yazarak Fotoğraflar uygulamasına gidin. Güncelleme var ise uygulamayı güncelleyin.
 
“Fotoğraf görüntüleyicisi geç açılıyor” sorununu yaşamaya devam mı ediyorsunuz ? Aşağıdaki bağlantılara da göz atabilirsiniz.
 
Microsoft’un sitesinden bu sorunla ilgili olan sayfaya git

Post Views:
887

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.