Windows 10 etkinleştirme {nasıl} yapılır?

Windows 10 etkinleştirme mevzusunda birçok kullanıcı büyük problemler yaşayabiliyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda dünya üstünde en fazlaca kullanıcı sayısına haiz olan işletim sistemi Windows’dur. Durum bu şekilde olunca hali hazırda Windows 10 işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda herhangi bir problem yaşanmaz. Sadece bazı bilgisayarlara Windows 10 işletim sistemi değişik yöntemlerle yüklenir. Bu yüzden Windows 10 etkinleştirmesi için çeşitli problemler yaşanır.
Programsız bir halde Windows 10 etkinleştirmesini yapabilirsiniz. Elinizde etkinleştirme kodu var ise Windows 10 işletim sistemini fazlaca kolay bir halde etkinleştirebilirsiniz.  Yada çeşitli üçüncü taraf yazılımlar yardımıyla de işletim sisteminizi kolaylıkla etkinleştirebilirsiniz. Sadece bu programların geneli, kişisel verilerinizin güvenliği ve web ortamında ki gizliliğiniz için güvenlik açığına sebep olur. Hem de arka planda sürekli çalıştıklarında cihazınızın performansını negatif bir halde etkileyebilir.
💡 Ayrıntıları atlayarak Windows 10 programlı etkinleştirme yöntemine gitmek için buraya tıklayın.
💡 Ayrıntıları atlayarak Windows 10 programsız etkinleştirme yöntemine gitmek için buraya tıklayın.
 

Windows 10 etkinleştirme yapılmazsa ne olur?
Windows 10 etkinleştirme işlemi yapılmazsa bilgisayarınızın sağ alt köşesinde bir uyarı notu görürsünüz. Bu uyarı, bilgisayarınızın tüm pencerelerinde gözükür. Etkinleştirilmemiş Windows 10 cihazların arayüzünde herhangi bir kişiselleştirme yapılamaz. Hem de cihazınızın masaüstü ve tema görünümünde herhangi bir özelleştirme de yapamazsınız. Bunun haricinde birçok Windows 10 hususi durumunu kullanmaya devam edebilirsiniz.
Sadece gene de Windows 10 işletim sistemini lisanslamanızı tavsiye ederiz. Böylece tüm özellikleri etkin bir halde kullanabilir ve oldukça rahatsız edici o uyarıdan kurtulabilirsiniz.
 
Windows 10 etkinleştirme {nasıl} oluyor?
Windows 10 etkinleştirmesi için birçok değişik yöntem bulunmaktadır. İsterseniz web ortamında uygun fiyatlı lisans anahtarı satın alabilirsiniz. Yada üçüncü taraf yazılımları kullanarak Windows 10 işletim sisteminizi lisanslı hale getirebilirsiniz.

Windows 10 etkinleştirme programı
Windows 10 etkinleştirme programı kullanarak tek bir tıklamayla işletim sisteminizi lisanslanmış hale getirebilirsiniz. Sadece bu yöntem tavsiye edilmez. Zira kullanacağınız program bir “Truva Atı” yazılımıdır. Bu yazılımı kullanarak hakkaten de işletim sisteminizi lisanslı hale getirebilirsiniz. Sadece bu fena amaçlı yazılım, işletim sisteminizi lisanslamak haricinde başka amaçlar içinde çalışıyor olabilir. Buda gizliliğinizin ve kişisel verilerinizin büyük bir risk altına girmesine sebep olur. Gene de etkinleştirme programı kullanarak Windows 10 etkinleştirmesini yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

Tarayıcınızda https://www.getkmspico.com/download bağlantısını açın. Buradan aşağıdaki görselde de gözüktüğü şeklinde KMPSpico yazılımını cihazınıza indirin.

Windows Defender yada etkin bir halde kullandığınız antivirüs yazılımının gerçek zamanlı koruma özelliği – güvenlik duvarını – dönem dışı bırakın.
KMPSpico yazılımını cihazınıza kurun.
Yazılımın yüklü olduğu klasörde KMSELDI.exe adlı dosyaya sağ tıklayın ve yönetici izniyle yazılımı çalıştırın.

Peşinden oluşturulan ufak penceredeki kırmızı butona tıklayın.

Bu adımları tamamladıktan sonrasında Windows 10 işletim sisteminiz başarıyla etkinleştirilecektir. Sadece bu yazılımın “Truva atı” olarak vasıflandırılan bir fena amaçlı yazılım bulunduğunu ihmal etmeyin. Her ne olursa olsun gizliliğinizi ve güvenliğinizi bu yazılım yüzünden tehlikeye atmış oluyorsunuz.
Programlı Windows 10 etkinleştirmesini tamamladıktan sonrasında aşağıdaki uyarıyı dikkate alın.

Bilgisayarınız güncellendikten yada tekrardan başlattıktan sonrasında Windows Defender yine etkin hale gelir. Cihazınızda tam tarama yapar ve KMPSpico yazılımını tespit edip kaldırmak ister. Bu durumda KMPSpico için antivirüs yazılımlarında “Bu cihazda izin ver” seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

Windows 10 etkinleştirme (programsız)
Windows 10 etkinleştirmesi programsız bir halde de gerçekleştirilebilir. Sadece herhangi bir program kullanmadan işletim sisteminizi etkinleştirmek için lisans anahtarlarına ihtiyacınız var. Hem de Windows 10 işletim sisteminizin sürüm bilgisine de ihtiyacınız olacaktır.

Windows 10 sürümünü öğrenmek için Bu Bilgisayar‘a sağ tıklayın ve derhal peşinden Özellikler sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki görsel de gözüktüğü şeklinde bir pencere açılacaktır. Burada cihazınıza ilişkin olan Windows sürüm bilgisine ulaşabilirsiniz. (Sürüm farklılığından dolayı sizde değişik bir pencere gözükebilir. Sadece gene de Windows sürümü belirtilir.)

Cihazınızdaki Windows sürümüne bakılırsa işletim sistemini etkinleştirmek için aşağıdaki lisans anahtarlarından birini kullanabilirsiniz. Aşağıda birçok Windows 10 etkinleştirme kodu bulunmaktadır. Bu kodları kullanmak için bir sonraki adıma geçin.

Professional: W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX
Professional N: MH37W-N47XK-V7XM9-C7227-GCQG9
Enterprise: NPPR9-FWDCX-D2C8J-H872K-2YT43
Enterprise N: DPH2V-TTNVB-4X9Q3-TJR4H-KHJW4
Education: NW6C2-QMPVW-D7KKK-3GKT6-VCFB2
Education N: 2WH4N-8QGBV-H22JP-CT43Q-MDWWJ
Home Single Language: 7HNRX-D7KGG-3K4RQ-4WPJ4-YTDFH
Home Country Specific: PVMJN-6DFY6-9CCP6-7BKTT-D3WVR
Home: TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99
Home N: 3KHY7-WNT83-DGQKR-F7HPR-844BM

Windows arama kutusuna CMD yazın ve bu uygulamayı yönetici izniyle çalıştırın.

Oluşturulan siyah CMD penceresinde slmgr /ipk [LİSANS ANAHTARI] komutunu girip enter tuşuna tıklamanız gerekmektedir. Mesela Windows 10 Ustalaşmış kullanıcıları için slmgr /ipk W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX komutu girilebilir. Sizin işletim sisteminizle uyumlu olan lisans anahtarı için ilk adımda anlatılan Windows 10 sürümünü öğrenmeli ve bu bilgiyle 2 önceki adımda verilen, size uygun lisans anahtarı kopyalanmalıdır.
Tüm bu işlemleri yaptıktan sonrasında ekranınızda aşağıdaki şeklinde bir ileti penceresi görüntülenecektir.
Tüm işlemleri doğru yaptıysanız OK butonu tıklayın ve CMD penceresinde slmgr /skms kms8.msguides.com komutunu girin. Enter tuşuna tıklayın. Bu işlemi tamamladıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki uyarı penceresi çıkacaktır. Şimdi, OK butonuna tıklayarak son adımı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

CMD penceresine slmgr /ato komutunu girin ve enter tuşuna tıklayın. Bu işlemi tamamladıktan sonrasında karşınıza aşağıdaki görsele benzer bir uyarı penceresi çıkacaktır.

Tüm işlemleri doğru bir halde yaptıysanız etkinleştirme işlemini sorunsuz bir halde tamamlanmış olmalısınız. Her şeyin doğru yapıldığından güvenli olmak için bilgisayarınızı tekrardan başlatabilirsiniz.
 
Windows 10 etkinleştirme ne işe yarar?
Windows 10 işletim sisteminizi etkinleştirmeden de kullanabilirsiniz. Sadece sağ alt köşede beliren uyarı mesajı ve kişiselleştirme mevzusunda meydana getirilen engellemeler oldukça rahatsız edici olabilir. Tüm bu durumlardan kurtulmak ve tüm özellikleriyle Windows 10 işletim sistemini kullanmak istiyorsanız birkaç adımla etkinleştirme işlemi yapabilirsiniz.
Windows 10 etkinleştirildikten sonrasında tüm özellikleri kullanılabilmektedir. Hem de uyarı mesajı ekranınızdan kaldırılmaktadır. Tüm özelleştirme ve kişiselleştirme fonksiyonları da kullanıma açılmaktadır.
 
Daha çok yardım için aşağıdaki Microsoft’un sitesine gidebilirsiniz.

Post Views:
921

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.