WhatsApp hesabınız ele geçirildi uyarısı gerçek mi?

Tüm dünyada oldukça yaygın bir halde kullanılan konuşma uygulaması olan WhatsApp’ta “WhatsApp hesabınız ele geçirildi” uyarısı alıyorsanız aman dikkat! Dolandırıcıların bu yeni tuzağına sakın düşmeyin. Zira bu yöntem ile telefonunuzdaki bilgilere fazlaca kolay bir halde ulaşabilirler.

Bilhassa Android cep telefonlarda görülen bu mesele karşınıza bu şekilde bir ileti geliyor ise;

“WhatsApp hesabınız ele geçirildi. Telefon numaranızı doğrulatmalısınız hesabınız engellenecek, tüm kişileriniz, mesajlarınız, dosyalarınız, fotoğraflarınız kaybolacak ve WhatsApp’ı tekrar asla kullanamayacaksınız. Doğrulamak için OK tıklayın.”

Sakın korkmayın zira bu ileti gerçek bir uyarı değildir. Şuana kadar WhatsApp hiçbir kullanıcısına bu yönde bir ileti göndermemiştir. Eğer devamlı bu uyarı mesajını alıyorsanız telefonunuza virüs bulaşmış anlama gelir. Virüs bulaşmasında ise bir fazlaca etken mevcuttur. Bunların başlangıcında oyun ve faluygulamaları gelmektedir. Öncelikli olarak bu parasız uygulamaları derhal telefonunuzdan silin.

Bu uyarıdan {nasıl} kurtulurum?

WhatsApp hesabınız ele geçirildi uyarısından kurtulmak için telefonunuza kesinlikle format atmanız gerekmektedir. Telefon format işlemi tamamlandıktan sonrasında bu uyarı tekrar karşınıza çıkmayacak. Fakat halen format atmadıysanız virüs bulaşmış telefonunuzda kesinlikle bankacılık uygulamalarını kullanmayan var ise derhal kaldırıp bankacılık şifrelerini değiştirin. Şundan dolayı fena niyetli insanların eline geçen bilgiler sizi büyük sıkıntıya sokacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.