Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım? Çözüm Önerileri

Makalede Neler Var

Vodafone Çekmiyor Niçin?Vodafone Şebeke SorunuVodafone Şebeke Problemi Iyi mi Çözülür?Vodafone Şebeke Çekmiyor Ne YapmalıyımVodafone Şebeke Problemi Ne YapmalıyımVodafone Çekmiyor Ne YapmalıyımAPN Ayarlarının Bozulmuş OlmasıVodafone Net Bağlantı Var İnternet YokVodafone DNS Ayarlarının Bozulmuş OlmasıModeme Uzak Bir Noktadan İnternete Girmeye ÇalışmakTelefonunun Başka Bir Wifi Ağına BağlanmasıWifi Şifresinin Değişmiş OlmasıVodafone Niçin Çekmiyor?Modemin Bozulmuş OlmasıVodafone Altyapı Sorunları
Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım? Çözüm Önerileri; Ülkemizin en popüler GSM operatörlerinden Vodafone; uygun fiyatlı tarife ve paketleri ile 2021 senesinde da müşterilerine en iyi şekilde mobil web ve evde web hizmeti sunuyor.

Vodafone müşterileri, tarifeleri kapsamında internete oldukça süratli ve sorunsuz bir halde erişebiliyorlar.
Müşteriler; mobil verilerini kullanarak, internette özgürce ve kolaylıkla dolaşabiliyorlar.

Bir tek Vodafone müşterileri, ara sıra Vodafone internetlerinin çekim gücünde ciddi anlamda bir azalma hatta internete asla girememe problemi da yaşayabiliyorlar.
Bu yazımızda Vodafone aboneleri için Vodafone çekmiyor, ne yapmalıyım? sorusunu yanıtlamaya, internetinizin daha güçlü bir halde çekmesi için çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.
Vodafone Çekmiyor Niçin?
Vodafone müşterileri, kimi süre alt yapı problemlerinden dolayı internete erişimde mesele yaşayabiliyorlar.

Özetlemek gerekirse webin yavaşlaması, bir çok süre teknik bir arızadan kaynaklanıyor.
Arızanın giderilmesi ile Vodafone müşterileri, gene eskisi benzer halde internete erişebiliyorlar.
Vodafone tarafınca sunulan mobil webin çekmeme nedenlerini özetlemek gerekirse aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Vodafone Şebeke Problemi
Aboneler; kimi süre telefonlarında şebeke yok uyarısı ile karşılaşabiliyorlar.
Şebekenin olmaması çoğunlukla kişinin Vodafone baz istasyonlarına oldukça uzak bir konumdan internete girmesinden kaynaklanıyor.
Özetlemek gerekirse Vodafone baz istasyonlarına uzak yerlerden örneğin köylerden internete girmeye çalışan kişiler, ne yazık ki internete erişimde sorun yaşıyorlar.
Vodafone şebeke yok, uyarısı ile karşılaşmanızın ihtimaller içinde nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

İnternete bağlanılan yerin baz istasyonlarına oldukça uzak olması
Akıllı telefonunun bataryasının azalması
Akıllı telefonunuzdaki sim kartının yerinden oynamış doğrusu yuvasından çıkmış olması
Çevrede sinyal kesici bazı cihazların mevcut olması
Akıllı telefonunuzda web çekim enerjisini azaltan bazı uygulamaların arka planda çalışıyor olması (Sözgelişi; telefonunuza indirdiğiniz bir VPN uygulaması)
Telefonun yanlışlıkla tayyare modunda unutulmuş olması
Telefonun şebeke ayarlarının değişmiş ve bozulmuş olması

Kısacası şebekenin olmaması, yukarıda da saydığımız değişik nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Bu durumda şebekenin olmamasına yol açan aslolan sebebi bulmanız ve bu sebebi bir an ilkin ortadan kaldırmanız gerekiyor.
Vodafone Şebeke Problemi Iyi mi Çözülür?
Şebekeden kaynaklı sorunlarda ilk olarak telefonunuzun tayyare modunda olup olmadığını ya da sim kartının yerinden oynayıp oynamadığını denetim etmeniz gerekiyor.
Telefonunuzun bataryası bitmek üzereyse daha kaliteli bir çekim gücü elde etmek için telefonunuzu bir an ilkin şarja takmalısınız.
Arka planda çalışmakta olan bir VPN uygulaması mevcutsa bu uygulamayı kapatmalı ya da telefonunuzdan tamamen kaldırmalısınız.
Yukarıdaki şekilleri denemenize rağmen internetiniz hala çekmiyorsa telefonunuzun şebeke ayarlarını denetim etmeli ve güncellemelisiniz.

Şebeke ayarlarını güncellemek için;

Ilk olarak telefonunuzdan Ayarlar menüsüne, ondan sonrasında da Bağlantı kategorisine dokunmalısınız.
Sonrasında Mobil ağlar ve şebeke ayarları seçeneklerine dokunmalısınız.
Karşınıza çıkan seçenekler arasından doğrusu 4.5G, 3G, GSM yada LTE seçeneklerinden size uygun olanını tercih etmelisiniz.

Bu aşamada telefonunuzun hangi şebeke ayarını desteklediği de önem arz ediyor.
Telefonunuz 4.5G uyumlu değilse 3G seçeneğini etken hale getirmelisiniz.
Hangi şebeke ayarının sizin için doğru ayar bulunduğunu bilmiyorsanız; LTE ve GSM şeklindeki diğeri seçenekleri de teker teker deneyip, telefonunuza en uygun şebeke ayarını bulabilirsiniz.
UYARI: Vodafone baz istasyonlarına oldukça uzak bir mesafeden internete girmeye çalışıyorsanız; konumunuzu değiştirdiğinizde doğrusu şehre yaklaştığınızda web erişim sorununuzun kendiliğinden çözüldüğüne tanık olabilirsiniz.

İkamet ettiğiniz doğrusu yaşadığınız yerde diğeri Vodafone kullanıcıları da sizin benzer halde web erişiminde sorun yaşıyorsa bu durumda yaşadığınız bölgeye yeni bir Vodafone baz istasyonu kurulma talebinde bulunabilirsiniz.
Bu aşamada talebinizi Vodafone Genel Merkezi’ne iletmek için dilekçe yazabilirsiniz.
Sizinle komşularınız ve bölgede yaşayan diğeri Vodafone aboneleri de dilekçe yazdığında yaşadığınız yere baz istasyonu kurulmasını sağlayabilir, yaşadığınız şebeke sorunundan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.
Yukarıdaki çözüm önerilerimizi denemenize rağmen hala şebeke problemi yaşıyorsanız; bu durum, Vodafone’a dair genel bir teknik arızadan kaynaklanıyor olabilir.
Bu durumda sorunla ilgili hem data edinmek hem de probleminin iyi mi çözüleceğini öğrenmek adına Vodafone Alan şahıs Hizmetleri’ni arayabilir, alan şahıs temsilcisine bağlanarak, uzaktan canlı destek alabilirsiniz.

Şebeke sorunundan dolayı internete erişimde çoğunlukla mesele yaşıyorsanız; şebekenizi güçlendirmeyi deneyebilirsiniz.
Eğer yaşadığınız yerde Vodafone baz istasyonu yoksa ya da konser alanı, tiyatro, restoran, kafe benzer halde oldukça kalabalık olan doğrusu şebekenin oldukça sayıda Vodafone abonesi tarafınca kullanıldığı bir yerden internete girmeye çalışıyorsanız; kalabalıktan uzaklaşmalısınız.
Mümkünse Vodafone baz istasyonuna yakın bir yere gitmeyi denemelisiniz.
Telefondaki bazı kötü yazılımlar ve virüsler de şebeke sorununa yol açabiliyorlar. Bu durumda telefonunuza virüs ya da kötü bir yazılım bulaşıp bulaşmadığını denetim etmelisiniz. Kullanmadığınız ve gereksiz olduğuna inandığınız uygulamaları telefonunuzdan silmelisiniz.
Güçlü bir virüs programı kullanarak, telefonunuzu kötü yazılımlara ve virüslere karşı ne olursa olsun korumalısınız.

Vodafone Şebeke Çekmiyor Ne Yapmalıyım
Günümüzde nerede ise çoğumuz, 4.5G uyumlu sim kartlar kullanarak, 4.5G web hizmetinden yararlanabiliyor.
Bazı sitelere girebilmeniz ve bazı uygulamaları telefonunuza indirebilmeniz için ne olursa olsun sim kartınızın 4.5G uyumlu olması gerekiyor.
Sözgelişi; Vodafone Yanımda uygulamasındaki Armağan Çarkı kanalı da dahil bazı kanallarda düzenlenen çekilişlere ve data yarışmalarına katılarak, armağan kazanabilmeniz için ne olursa olsun sim kartınızın ve telefonunuzun 4.5G uyumlu olması gerekiyor.
Sim kartınız 4.5G uyumlu değilse bu durumda size en yakın Vodafone mağazasına ya da bayiliğine giderek, 4.5G uyumlu sim kartınızı alabilirsiniz.
Böylelikle Vodafone Yanımda uygulamasını da kolaylıkla kullanabilir, uygulamadaki Armağan Çarkı’nı çevirebilir ve her hafta değişik hediyeler kazanabilirsiniz.
Sim kartınızın yerinden oynaması doğrusu yuvasından çıkması da web erişimini engelleyebiliyor.
Hatta bu durumda telefon rehberinizdeki kişileri ve diğeri numaraları da arayamıyorsunuz. Özetlemek gerekirse telefonunuzun hiçbir hususi durumunu kullanamıyorsunuz.
Telefonunuzda şebeke yoksa ve başka numaraları da arayamıyorsanız; sim kartınızın yerinden oynayıp oynamadığını da ne olursa olsun denetim etmelisiniz.
Vodafone Şebeke Problemi Ne Yapmalıyım
Telefonun Tutum Moduna Alınmış Olması: Çoğumuz, telefonumuzun şarjı bitmeye yakın olduğunda ve yanımızda şarj aleti olmadığında ya da telefonumuzu şarj edeceğimiz elektrik prizi olan bir ortamda bulunmadığımız zamanlarda telefonumuzun kapanmaması için telefonumuzu tutum moduna alıyoruz.
Telefonun tutum modunda olması ise şebeke problemlerine niçin olabiliyor.
Bir çok süre telefonun bataryası, %20 altına düştüğünde telefon internete bağlanmamayı tercih ediyor.
Telefonunuzu şarj ettiğinizde ve tutum modunu eylemsiz hale getirdiğinizde ise internete erişim problemininin çözüldüğünü görebiliyorsunuz.
Vodafone Çekmiyor Ne Yapmalıyım
Telefonun Başka Wifi Ağlarından Birine Bağlanmış Olması: Telefonunuzda hem mobil veri hem de wifi açık olduğunda telefonunuz, kimi süre mobil veri yerine wifi ağına bağlanmayı tercih edebiliyor.
Bu durumda internete erişimde sorun yaşamanız kaçınılmaz bir hal alıyor.
İnternetiniz yavaşladığında ya internete asla giremediğinizde telefonunuzun wifi ağının açık olup olmadığını da denetim etmeli, telefonunuzdaki wifiyi kapatmayı da unutmamalısınız!
APN Ayarlarının Bozulmuş Olması
DNS ayarlarındaki problemler, arama motorlarının internete bağlanmasına engel olurken APN ayarları ise internete hiçbir şekilde giremememize yol açıyor.
Özetlemek gerekirse Whatsapp, Instagram benzer halde uygulamaları da kullanamıyorsunuz.
İnternete giremiyorsanız; telefonunuzun APN ayarlarını da ne olursa olsun düzeltmeli ve güncellemelisiniz.
Vodafone Net Bağlantı Var İnternet Yok
Vodafone, ev müşterilerine hususi sunmuş olduğu Vodafone Net web hizmeti ile de müşterilerine süratli, kaliteli ve ayrıcalıklı bir web deneyimi vaat ediyor.
Vodafone Net evde web hizmeti alan müşteriler, oldukça ekonomik sayılara ev web bağlantı paketlerinden birine abone olabiliyorlar.
Üstelik müşterilerin modemleri de parasız bir halde kuruluyor.
Vodafone ADLS paketlerinden birine üye olan müşteriler de ara sıra wifi ağına bağlanmalarına rağmen internete erişemeyebiliyorlar.
Vodafone ADSL web erişim sorunları da bir çok süre teknik bir sorundan ileri gelse de kimi süre de kullanıcı kaynaklı problemler, webin kesilmesine ve yavaşlamasına yol açabiliyor.
Vodafone Net wifi çekmemesinin ihtimaller içinde nedenlerini aşağıdaki şekidle özetleyebiliriz:
Vodafone DNS Ayarlarının Bozulmuş Olması
Akıllı telefonlardaki DNS ayarlarının bozulmuş olması, Google, Yandex vb. arama motorlarına girdiğimizde internete bağlanamamamız ile sonuçlanıyor.
Arama motorlarından birine girdiğinizde internete bağlanamıyorsanız; telefonunuzun DNS ayarlarını denetim etmelisiniz.
Modeme Uzak Bir Noktadan İnternete Girmeye Çalışmak
Bilhassa büyük evlerde yaşayan kişiler; evlerinin arka odalarından doğrusu modeme uzak bir noktadan internete girmeye çalıştıklarında sorun yaşayabiliyorlar.
Bu durumda kaliteli bir menzil genişletici kullanarak, wifi bağlanamama sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.
Telefonun Tayyare Modunda Ya Da Tutum Modunda Unutulmuş Olması
Tayyare modunda unutulan ya da tutum moduna alınan akıllı telefonlar da mobil veriye bağlanamadıkları benzer halde wifiye de bağlanamıyorlar.
Wifiye bağlanamıyorsanız; telefonunuzun tayyare modunda ya da tutum modunda olup olmadığını da denetim etmelisiniz.
Telefonunun Başka Bir Wifi Ağına Bağlanması
Telefonun diğeri wifi ağlarını görmesi ve bu ağlardan birine bağlanmaya emek harcanması da internette kopma problemi yaşamanıza yol açabiliyor.
Diğeri wifi ağlarını unutarak doğrusu kaldırarak, evinizdeki Vodafone internete daha rahat bir halde bağlanabilmeniz mümkün!
Aynı şekilde telefonun mobil veri ayarının açık olması da sorun yaratabiliyor.
Wifi ağı ile internete girmek istiyorsanız; telefonunuzdaki mobil veriyi ne olursa olsun kapatmalısınız.
Wifi Şifresinin Değişmiş Olması
Evinizde kullandığınız Vodafone ev internetinizin şifresi, sizin dışınızda diğeri aile üyeleri tarafınca da biliniyorsa şifrenizin değiştirilmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.
Yeni şifreyle birlikte wifi ağına bağlanarak, web erişim sorununuzdan kurtulabilmeniz mümkün!
Wifi Ağına Sizle Birlikte Başkalarının Da Bağlanıyor Olması
Yeterince güçlü bir wifi şifreniz yoksa şifreniz, başkaları tarafınca kırılmış olabilir.
Modeminize sizle birlikte başkaları da bağlanıyorsa internette ciddi bir yavaşlama ile karşılaşabilirsiniz.
Şifrenizin çalınmış olabileceğine olasılık veriyorsanız, şifrenizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
Vodafone Niçin Çekmiyor?
Vodafone Baz İstasyonlarına Uzak Bir Yerden İnternete Bağlanmaya Çalışmak:
İkamet ettiğiniz yer; Vodafone baz istasyonlarına uzak bir mesafedeyse örneğin, şehir haricinde bir yerde yaşıyorsanız; mobil verinizin yanı sıra wifinizin de yeterince süratli olamayacağını hatırlatmak istiyoruz!
Wifi ağına bağlanmakta güçlük çekiyorsanız; ilk olarak wifi ağından çıkmanızı, telefonunuzu kapatıp, açmanızı sonrasında aynı ağa gene bağlanmanızı öneriyoruz.
Modemi açıp, kapatmanız da bu aşamada sizlere destek olabilir. Modeme reset atarak da wifi ağınıza bağlanmayı deneyebilirsiniz.
Telefonunuzun DNS ayarlarına da ne olursa olsun göz atmalı, ayarları güncellemelisiniz.
Modemin Bozulmuş Olması
Modeme dair arızalar da telefondan ya da bilgisayardan internete erişimi önleyebiliyor.
Hem telefonunuzdan hem de bilgisayarınızdan wifi ağına bağlanamıyorsanız, modeminizin bozulmuş olabileceğini de aklınıza getirmelisiniz.
Vodafone Altyapı Sorunları
Kimi süre da Vodafone’daki genel bir arızadan dolayı aynı bölgedeki wifi ağlarına erişimde birçok alan şahıs sorunla karşılaşabiliyor.
Tüm çabalarınıza rağmen telefonunuz ya da bilgisayarınız wifiye bağlanıyor bir tek internete giremiyorsanız; Vodafone Alan şahıs Hizmetleri’ni arayabilirsiniz.
Alan şahıs temsilcisine danışmak için Vodafone hattınızdan 542’yi, diğeri operatörlerden yada durağan(durgun) hatlardan ise 0850 542 0 542 telefon numarasını çevirebilirsiniz.
Bu yazımızda özetlemek gerekirse Vodafone şebeke çekmiyor ne yapmalıyım?  sorusunu yanıtlamaya çalıştık.
Sizler de Vodafone müşterisiyseniz, mevzuyla ilgili her türlü sual ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir