para biriktirmenin kolay yolu 2022

Yeni İş Fikirleri

Paylaş

Paylaş

Beğenme

Yorum Yaz

Favorilere Ekle

Kazandığınız tüm parayı harcıyor ve hiçbir şekilde para biriktiremiyor musunuz? Merak etmeyin, para kazanan insanoğlu içinde çoğunluk bölümde yer alıyorsunuz. Yalnız daha güzel bir yaşam sürdürmek için para biriktirmenin yolları vasıtasıyla tutum yapmayı öğrenmeniz gerekir.
Tutum ve para biriktirme kavramları genel olarak bir gelire haiz olan insanoğlu için mümkündür. Eğer bir gelire haiz değilseniz para biriktirmek için elbet harekete geçemezsiniz. Bugün yapacağınız başarıya ulaşmış tutum teknikleri vasıtasıyla; ileride daha iyi yaşam koşullarına haiz olabilirsiniz. Düzgüsel olarak tutum yapmak için öncelikli olarak konforlu hayatınızdan birazcık feragat etmeniz gerekecek.
Yeni başlayanlar için tutum etmek bir oldukça süre zorlayıcıdır. Yalnız süre içinde daha dizgesel olmaya başlayacaksınız. Tutum bir süreden sonrasında siz bilincinde olmadan dahi yaptığınız bir şeye dönüşecektir. Para biriktirmek ve tutum düşündüğünüz kadar zor bir süreç değil; yalnız başlayın!
Tutum yöntemlerine geçmeden ilkin, tutum ve para biriktirmenin ana temellerini öğrenmenizi tavsiye ederiz.
İÇİNDEKİLERGİDERLERİNİZİ KAYDEDİNBÜTÇE OLUŞTURUNHARCAMANIZI AZALTABİLECEK YOLLAR BULUNHEDEFLER BELİRLEYİNTASARRUFU OTOMATİKLEŞTİRİNTASARRUF YAPMANIN 55 YOLU
GİDERLERİNİZİ KAYDEDİN

Para biriktirmeye ve tutum hayata geçirmeye başlamanın ilk adımı, ne kadar harcadığınızı ve neye harcadığınızı tespit etmektir. Böylelikle hangi mevzulara odaklanacağınızı daha net bir halde öğrenebilirsiniz.
Giderlerinizi kaydetmeyi belirli bir kısa süre için yapmayın. Bir cep telefonunuz var ise, bir gelir seyretme uygulaması edinin ve devamlı olarak paranızın nereye gittiğini takip edin.
BÜTÇE OLUŞTURUN

Tutum yapmak için yapabileceğiniz en mühim adımlardan biri bütçe oluşturmaktır. İlk etapta gelirinizden yüzde 10-15 daha azca olacak şekilde bir bütçe oluşturmanızı tavsiye ederiz. Aylık olarak hazırladığınız bu bütçeyi her halükarda tutturmaya çalışın.
Bütçenize aylık tertipli faturalarınızı da eklemeyi dikkatsizlik etmeyin.

ilgili içerik

Günlük 500 Liraya Kadar Para Kazandıran İşler

HARCAMANIZI AZALTABİLECEK YOLLAR BULUN

Harcadığınız parayı azaltmadan daha oldukca para biriktiremezsiniz. Bundan dolayı harcamanızı azaltabilecek yolları bulmanız gerekir. Rehberin en alt kısmında harcamanızı azaltabilecek 55 yol önerisinde bulunduk. Hepsi size uygun olmayabilir yalnız uyan her fikre ehemmiyet verin.
HEDEFLER BELİRLEYİN

Para biriktirmenin en iyi yollarından biri bir hedef belirlemektir. Ne için tutum etmek isteyeceğinizi düşünerek başlayın; kim bilir evleniyorsunuz, bir dinlence planlıyorsunuz yada emeklilik için tutum ediyorsunuz. Ne kadar ek paraya ihtiyacınız olacağını düşünün ve derhal tutum etmek için harekete geçin.
Tutum hedefinin ilk etapta 1 yıl, uzun solukta ise 5 yıl olmasını kesinlikle tavsiye ederiz. Peşinden yeni tutum hedefleri belirlenebilir.

ilgili içerik

Kişisel Gelişim İçin Sizi Bir Sonraki Aşamaya Taşıyacak 101 Tavsiye

TASARRUFU OTOMATİKLEŞTİRİN

Tutum sürecinin devamlı olarak etken olması gerekir. Bir yada birkaç günlük hatalar sebebiyle tüm tasarrufunuza zarar verebilirsiniz. Bundan dolayı süreci otomatik hale getirecek yollar keşfedin. Sözgelişi çalıştığınız bir bankada tutum hesabı açabilirsiniz.

ilgili içerik

Fazlaca Fazla Borcum Var? Ne Yapmalıyım?

TASARRUF YAPMANIN 55 YOLU
Tutum yapmanın en iyi 55 yolunu sizler için araştırdık. Tüm fikirler size uygun olmayabilir yalnız uyan her fikre kesinlikle ehemmiyet göstermenizi tavsiye ederiz. Her düşünce size daha oldukca para biriktirme şansı sağlayacak.
1. Televizyonu Kapatın
Para biriktirmenin en büyük yolu izlediğiniz tv miktarını büyük seviyede azaltmaktır. Uzmanlar televizyonu kapatmanın birçok finansal faydası olduğu mevzusunda hemfikirdir. Öncelikli olarak televizyondaki reklamlara maruz kaldıkça harcamalarınız artmaktadır. Ek olarak elektrik faturanızı düşürebilir ve var ise ücretli aboneliklerinizi de iptal edebilirsiniz.
Televizyonu kapatmak bununla beraber dünyadaki daha mühim şeylere odaklanmanızı sağlar. Böylelikle ek iş yapabilir yada kendinizi geliştirebilirsiniz.

ilgili içerik

Azca Ana para ile Yapılacak 27 İşler

2. Toplamayı Bırakın, Satmaya Başlayın
Evinizdeki yada ofisinizdeki eşyalarınıza bir göz atın. Birçoğunu büyük hevesler ile satın aldınız yalnız sonunda bir kenara atıp bıraktınız. Artık gereksiz şeyleri toplamayı başarın, satmaya odaklanın. Satmaya başladıkça binlerce lira para verdiğiniz şeyleri, yüzlerce lira karşılığında dahi satamayacağınızı da farkına varacaksınız. Böylelikle artık gereksiz şeylere para vermeyi bırakın.
3. Ödül Programlarına Kaydolun
Nerede ise tüm büyük markaların ve online alışveriş sitesinin ödül programı bulunur. Ek olarak akaryakıt ve diğeri faturalarınız için de fazlaca sayıda ödül programı bulabilirsiniz. Tertipli olarak yaptığınız harcamaları ödül programları vasıtasıyla yaparak, harcamalarınızı böylelikle daha düşük fiyatlar ile gerçekleştirebilirsiniz.
Tutum yapmak için birazcık çaba göstermeniz gerekir. Ödül programlarını sık sık incelemenizi tavsiye ederiz.
4. Kredi Kartlarınızı Zekice Kullanın yada Kapatın
Kredi kartlarıyla fazla harcama yapma alışkanlığınız var ise, kartlarınızı dışarı çıkarken asla üzerinizde taşımayın. Gözden uzakta tutun. Eğer halen kendinizi denetim altına alamıyorsanız, kredi kartlarını kapatmanızı tavsiye ederiz.
Birçok araştırmaya bakılırsa, yaptığınız harcamalarını direkt nakit para ile yapmanız; harcamanın “gereksiz” olup olmadığı mevzusunda daha iyi bir çözümleme yapmanızı sağlıyor. Kredi kartları, harcamayı bedava yaptığınız kanısını oluşturmaktadır. Bundan dolayı kredi kartları tutum yapmanızı ve para biriktirmenizi büyük seviyede engeller.
5. 30 Gün Kuralına Uyun
Kişisel finansman kurallarından biri de 30 gün kuralıdır. Eğer mühim bir şey satın alma aşamasındaysanız, o ürünü yada hizmeti satın almadan ilkin kendinize 30 gün verin. Büyük olasılıkla 30 gün içinde satın alma mevzusundaki dürtüleriniz sönecektir.
İşe yarayan bir tutum yöntemi olarak; bir ürün yada hizmetin hakikaten istenilen paraya değip değmeyeceğini anlama şansı sağlayacak.
6. Alışverişe çıkmadan ilkin bir sıralama hazırlayın ve bu listeye sadık kalınca
Para biriktirmenin en kolay yollarından biri, yalnız bir listeniz olduğunda alışveriş yapmaktır. Bu sebeple bir listeye haiz olmadan, dürtüleriniz ile alışveriş hayata geçirmeye başlarsınız ve bir oldukça süre ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaya başlarsınız.
Markete gitmeden ilkin bir sıralama oluşturmak bilhassa önemlidir. Daima bir sıralama oluşturun ve daha da önemlisi listeye sadık kalınca.
7. Dışarı çıkmak yerine dostlarını çağrı et
Yılda birkaç kez dışarı çıkmak fazlaca problem değil; yalnız bunu alışkanlık haline getirdiyseniz, gereksiz yere ciddi harcamalar yapıyorsunuz. Dışarı çıkmak ve bir yerlerde para harcamak yerine; dostlarını ya da sevdiklerini evine çağrı ederek tutum yapabilirsiniz.
Birkaç oyun bulun, güzel bir yiyecek hazırlayın ve sohbete odaklanın. Hepiniz için tutum yapmanın iyi bir yolu olacak. Üstelik bir oldukca süre daha sıhhatli!
8. Giysilerinizi Atmak Yerine Onarın
Kırık bir düğme sebebiyle gömleğinizi atmaktan artık vazgeçin. Temel dikiş tekniklerini öğrenmek birkaç gününüzü dahi almaz. Böylelikle fazlaca ciddi düzeyde tutum elde edebilirsiniz.
Para biriktirmek istiyorsanız, giysilere yüksek rakamlar ödemekten vazgeçmeniz gerekir.
9. Çocuklarınızı eğlendirmek için büyük para harcamayın
Çocuklarınız var ise muhtemelen onları eğlendirmek için fazlaca fazla para harcıyorsunuz. Yalnız aldığınız pahalı oyuncaklar ve yüksek giriş biletli eğlence mekanları yerine; çocuklarınızın yaratıcılığının gelişmesine izin verin. Birkaç minik gazete parçası bile onların eğlenmesi için kafi ortam sağlamaktadır. Ek olarak parka gidin, bahçenizi gezdirin; bisiklet sürmeyi öğretin.
Çocuklarınızın gözü sizin cebinizde değil; vaktinizdedir. Onlara süre ayırmak, onlar için para harcamaktan fazlaca daha iyidir.
10. Dolaplarınızı boşaltın
Kullanmadığınız giysileri bir kenarda çürümeye bırakmak yerine pazarlayabilirsiniz. Letgo yada pazarlardaki ikinci el ürün tezgahları aradığınızı size ulaştırabilir.
11. Daha Fazla Su İçin
Daha azca acıkmanızı elde etmiş olduğu şeklinde sağlığınız için de büyük bir faydası bulunur. Sağlığınız iyi oldukça; daha azca para harcarsınız.
12. Hazır yiyeceklerden ve fast food’lardan kaçının
Eve geldiğinizde fast food yiyecek ya da hazır ambalajlı akşam yemeği yiyecek yerine daha sıhhatli ürünlere önem vererek kendi yemeğinizi yapın. Ek olarak birçok fast food ürününe bakılırsa fazlaca daha düşük maliyetli olacak.
Bir oldukca süre doymadığınız fast food ürünlerine onlarca lira vermekten kesinlikle kaçının. Kendi yemeğinizi bir süre yaptıktan sonrasında bunun aslına bakarsak keyifli bir hobiye de dönüştüğünü farkına varacaksınız. Tutum ve para biriktirmek söz mevzusu olduğunda alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir.
13. Sigarayı bırakın
Hala sigara içiyorsanız, alışkanlığınızın yalnız pahalı değil, bununla beraber ölümcül olabileceğini de bilmelisiniz. Hayatınıza seneler eklemek ve bir tekne dolusu paradan tutum etmek istiyorsanız; yapılacak en kolay şey sigarayı tamamen bırakmaktır.
14. Işıkları kapatın
Evinizde mümkün oldukça ışıkları kapalı tutun. Elektrik faturanızı düşürmenin en iyi yollarından biridir. Ek olarak çocuklarınıza daha güzel bir dünya bırakmak için enerji tüketimini azaltmak fazlaca önemlidir.
15. LED’leri kullanın
Klasik lambalar yerine led lambaları kullanın. İlk başta maliyetli olabilir yalnız averaj 1 yıl sonrasında ledlerin parası çıkar ve otomatikman tutum elde etmeye başlarsınız.
16. Kaliteli cihazlar satın alın
Bilhassa beyaz eşya ürünlerinde birbirinden değişik kalitede fazlaca sayıda ürün ile karşı karşıya gelirsiniz. Kafi araştırmayı yapmanız önemlidir. Evde yada ofiste kullanacağınız tüm ürünlerin elektrik tüketimi ile dayanıklılığını araştırın. Daha ucuz olsa bile, 5 yıl kullanacağınız bir ürün ile 15 yıl kullanabileceğiniz bir ürün içinde 3 kat fiyat farkı olması normaldir. Ek olarak kaliteli ürünler fazlaca daha azca enerji ve su tüketebilir.
17. Otomobilinizin hava filtresini paklayın yada değiştirin
Temiz bir hava filtresi, yakıt tüketimini yüzde 7’ye kadar azaltabilir ve araçlar için mühim mekanik parçaların ömrünü artırabilir. Yalnız bir hava filtresi değiştirerek ciddi düzeyde tutum yapabilirsiniz. Ek olarak hava filtresi değiştirebilmek için devasa yükseklikte onarım ücretleri ödemenize gerek yok. Birkaç Youtube videosu izleyerek ve internetten bir hava filtresi satın alarak kendi başınıza da kolaylıkla değiştirebilirsiniz.
18. Mağazadan ürün almak yerine kendi hediyelerinizi yapın
Sık sık armağan aldığınızı biliyoruz. Bu armağanlara senelik yüzlerce hatta binlerce lira para ödemek yerine; kendi hediyelerinizi evde yapabilirsiniz. Youtube’de değişik armağan fikirleri bulabilir ve bu şekil şeyleri kolaylıkla nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Üstelik kendi eliniz ile yaptığınız hediyeler, kişisel dokunuşunuzu ihtiva etmiş olduğundan fazlaca daha anlamlı olacak. Minik bir not kağıdına da el yazısı ile not eklemeyi dikkatsizlik etmeyin.
Tutum yaparken hobi de elde etmiş olmuş olmuş olmuş olursunuz.
19. Fiyat karşılaştırması yapın ve daha ucuz bir market bulun
Bilhassa devamlı olarak satın aldığınız ürünler için fiyat araştırması yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Tutum yapmak istiyorsanız, satın aldığınız ürünleri en ucuz satan marketleri bulmanız önemlidir. Cep telefonunuz var ise, araştırma yapmak birkaç dakikanızı alacak.
20. Stres harcamalarından kaçının
İnsanların büyük bir kısmı birçok harcamasını stresten uzaklaşmak için yapıyor. Nadiren iyi bir düşünce olarak, kendinizi iyi sezmek için ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almayı bırakmalısınız. Kendinizi iyi sezmek suretiyle değişik bir hobi bulmanız gerekir. Egzersiz, meditasyon, güzel bir şekerleme, yürüyüş yada film seyretmek şeklinde aktivitelere odaklanabilirsiniz.
Sırf canınız sıkılıyor diye 2, 3 bin liralık bir drone yada ustalaşmış fotoğraf makinesi satın almayın; birkaç kez kullandıktan sonrasında nereye bıraktığınızı bile unutacaksınız.
21. Cihazlarınıza bakım yapın
Birçok insan evinde bulunan teknolojik aletlere bakım yapmaz. Satın alır ve senelerce kullanır. Oysa, uzmanlar cihazların yalnız tozlardan bile arındırılması için meydana getirilen bir temizliğin, cihazın ömrünü büyük seviyede artırdığını belirtmektedir.
Düşündüğünüzün aksine her türlü cihaza bakım yapmak fazlaca basittir. Ürünün kullanım kılavuzundan yada Youtube’den öğrenebilirsiniz.

ilgili içerik

Eylemsiz Gelir Nedir? En Fazlaca Kazandıran 18 Yan Gelir Fikirleri!

22. Kullanmadığınız üyelikleri kapatın
Fitness, gazete, Netflix aboneliği şeklinde kullanmadığınız yada ihtiyacınız olmayan aboneliklerinizi kapatarak tutum yapabilirsiniz.
23. Gönüllü olun
Gönüllülük, yeni insanlarla tanışmanın, birazcık egzersiz yapmanın ve ruhunuzu dinlendirmenin iyi bir yoludur. Eğlenmek ve stresinizi azaltmak için kesinlikle mantıklı olacak. Ne olursa olsun gönüllülük programlarına göz atmanızı ve size uygun birkaç gönüllü programına dahil olmanızı tavsiye ederiz.
Size direkt para kazandırmayacak olsa da dolaylı olarak binlerce liraya dahi satın alamayacağınız “doyum” duygusunu elde edeceksiniz. Bu durum satın alma kararlarınızı pozitif yönde değiştirebilir.
24. Evde yiyecek yapmayı öğrenin
Sık sık dışarıda yiyecek yiyorsanız, hem sağlığınız hem de paranız için evde yiyecek yapmayı öğrenmeye başlayın. Üstelik fazlaca keyifli olacak!
25. Yakıt tasarruflu araçlar kullanın
Birçok otomobil daha keyifli, kuvvetli yada ilgi çekici olabilir yalnız bir oldukça süre bir yada birkaç hafta sonrasında hevesinizi alacak ve gerçeklerle tanışmaya başlayacaksınız.
Yakıt tasarruflu araçlar kullanmak size direkt para biriktirme ve tutum fırsatı sağlayacak. Vasıta sahibi olanlar için satın alma gücüne bakılırsa dünyanın en pahalı akaryakıtının satılmış olduğu Türkiye’de yakıt fazlaca mühim bir giderdir. Mevcut aracınızı değiştirebilmek için bile kafi bir sebep.
26. Avmlerinden kaçının
O keyifli görünen dünyadan uzak durun. Muhtemelen asla ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alacaksınız. Eğlenmek için yapıyorsanız; değişik alternatiflere odaklanın.
27. 10 saniye kuralına uyun
Avmlerinde bir ürünü sepetinize atmadan ilkin, kendinize 10 saniye verin ve o ürüne ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Başarı göstermiş bir halde yapmış olursanız, sepetiniz artık 3’te 1 oranında daha azca olacak.
28. Evinizde kullanılmayan alanları kiralayın
Extra bir odanız var ise; Airbnb şeklinde platformlar vasıtasıyla bu odanızı kiraya verebilirsiniz. Para kazanmak bununla beraber para biriktirmek için görkemli bir yol.
29. Kahvaltı yapın
Sıhhatli bir kahvaltı yiyecek, gün boyu enerjinizi doldururken, bununla beraber büyük ve pahalı bir öğle yemeği isteğinizi de azaltır.
30. Minimal yaşamayı öğrenin
Fazlaca fazla giysiye ihtiyacınız olmadığını farkına varacaksınız. İnsanların en fazlaca harcama yapmış olduğu alanlardan biri olarak, pahalı giysilere dikkat etmeniz gerekir. Bunun için süper esin verici cümleler beklemeyin.
Bir buzdolabını 3 kat uzun süre kullanabilecekseniz, benzerlerine bakılırsa 3 kat fazla fiyat vermek doğru olabilir. Yalnız bir gömleği 3 kat daha uzun süre kullanmak fikriyle 3 kat fazla fiyat ile satın almak doğru bir düşünce olmayabilir.
Bu sebeple fazlaca azca kimse, bir gömleği 3 yıl süresince giymeyi arzular. Birazcık gerçekçi olmak, tutum planlarınızı daha efektif yapabilir.
Düzgüsel olarak 10 liralık gömlek satın almanızı önermiyoruz yalnız marka isminde İtalyan birinin adı yazıyor diye de 500 lira vermemelisiniz. Tutum, konforlu hayatınızdan birazcık uzaklaşmak anlama gelir.
31. Arkadaşlarınızdan ve çevrenizden düşünce alın
Tutum yaptığınızı arkadaşlarınıza ve çevrenize kesinlikle açıklayın. Ek olarak onlardan düşünce alın. Kimi süre, etrafınızdaki insanoğlu sizi daha iyi tanıyor olabilir.
32. Eşyalarınızı kendiniz onarın
Eşyalarınızı kendiniz onarmayı öğrenmek tutum yapmanızı sağlayacak en mühim yollardan biridir. Üstelik bir şeyleri onarım etmek güzel bir hobidir ve stresinizi azaltmanıza ciddi düzeyde destek olabilir.
33. Fikirleri not alın
Tutum fikirlerini unutmamak için kesinlikle en iyi fikirleri not alın. Böylelikle onları unutma bahanesini ortadan kaldırırsınız. Para biriktirmek kolay değildir; her an kendinize hakim olmalısınız.
34. Kirayı düşürün
Eğer kiralık bir evde yaşıyorsanız; kirası daha düşük olan bir yerde yaşamak direkt tutum yapmanızı sağlar. Eğer kendi evinizde yaşıyorsanız, bulunduğunuz evi kiraya verebilir ve daha düşük kiralık bir evde de yaşayabilirsiniz. Böylelikle fazladan para kazanırsınız ve para biriktirmek için eliniz daha rahat olur.
35. bedava etkinliklere katılın
Devamlı olarak bir şeylere para harcıyorsanız; bundan artık vazgeçmelisiniz. Bir şeylere para vermek yerine bedava alternatiflerine göz atabilirsiniz.
36. Lastiklerinizi şişirin
Lastiklerinizde tavsiye edilen seviyenin altındaki her iki PSI hava basıncı için yüzde 1 daha oldukca yakıt harcarsınız. Otomobiliniz var ise lastiklerinizin basıncına dikkat edin. Tavsiye edilen lastik basıncının ne işe yaradığını görmek için yalnız aracınızın el kitabını okuyun.
37. Toplu taşıma araçlarını kullanın
Bir aracınız var ise toplu taşıma araçlarını kullanmak size büyük oranda tutum yapma fırsatı elde edecektir. Aracın yakıtı ve park harcamalarını ortadan kaldırırsınız. Ek olarak otomobiliniz daha azca kullanılır ve böylelikle bakım periyotu gecikir.
38. Kendi saçınızı kati
Kuaföre senelik binlerce lira ödediğinizi biliyorsunuzdur. Derhal birkaç tıraş makinesi satın alarak kendi saçınızı kesebilirsiniz. İlk etapta zor gelebilir; yalnız birkaç Youtube videosu izleyerek görkemli tasarımları kendi başınıza bile çıkarabilirsiniz.
39. Vasıta paylaşımı
Çalıştığınız işyeri yada okuduğunuz okula araçları ile giden insanoğlu ile vasıta paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle işe yada okula otomobil ile tek şahıs gitmek yerine 4 şahıs gider ve masraflarınızı 4’e bölersiniz.
40. Cep telefonu faturanızı düşürün
İnsanlar artık cep telefonu olmadan yaşayabileceğini düşünmüyor. Yalnız gerçek o şekilde değil. Cep telefonunu gene kullanmaya elbet devam etmelisiniz; Yalnız faturanıza yansıyan birçok tutarı büyük olasılıkla asla kullanmıyorsunuz. Derhal operatörünüzü arayarak daha iyi bir teklif almaya çalışın ya da alternatif firmalar ile çalışın.
41. Şirketinizin elde etmiş olduğu imkanları araştırın
Birçok şirket gezi, esenlik ve çeşitli alışveriş gereksinimleri için değişik işletmeler ile ortaklık programlarına haizdir. Çalıştığınız firmanın elde etmiş olduğu imkanları öğrenin ve faydalanın.

ilgili içerik

İlham Verici 10 Başarı Hikayesi

42. Hız yapmayın
Hem tehlikeli hem daha oldukca yakıt tüketir hem de aracınızın sıhhatli çalışmasını zorlarsınız. Tutum ve diğeri yararları için hız yapmayın.
43. Lüksten kaçının
Lüks bir oldukca süre bir kandırmacadır. Lüks firmaları size fazladan bir şey sunmak yerine yalnız bir marka adını satarlar.
44. Dinlence harcamalarınızı azaltın
İnternetin gelişmesiyle beraber otel karşılaştırma imkanları artmıştır. Dinlence seçeneklerinizi tekrardan planlayarak daha iyi teklifler bulmaya çalışın. Yüzlerce lira cebinizde duracak.
45. Daha oldukca egzersiz yapın
Her akşam yürüyüşe ya da koşuya çıkın, esneme yapın ya da evde hafifçe kas egzersizi yapın. Bu egzersizler evde bedava bir halde yapılabilir, yalnız sağlığınıza büyük faydalar sağlayabilir. Her gün birazcık egzersiz yapmak için birazcık süre ayırın, vücudunuz ve cüzdanınız size teşekkür edecektir.
46. Faturalarınıza otomatik ödeme talimatı verin
Birçok banka otomatik ödeme talimatları için ücret almaz hatta size ek olarak promosyon ödemesi yapar. Ek olarak faturalarınız gecikmez ve ihtimaller içinde faiz şeklinde ödemelerden kurtulursunuz.
47. Fiyat karşılaştırma web sayfalarını kullanın
Fiyat karşılaştırma web sayfaları binlerce finansal ürünü karşılaştırmanıza ve koşullarınız için en iyisini seçmenizi sağlar. En iyi yardımcınız olacak.
48. Pazarlık yapmayı öğrenin
Tüm araştırmalar pazarlık yaparak daha iyi indirim alabileceğinizi kanıtlıyor. Pazarlık bir kabiliyet değildir. Sonradan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İlk olarak “son fiyatı ne kadar olur” demeyi öğrenin. Süre içinde daha iyi teknikler geliştireceksiniz.
Aklınıza gelebilecek her ürünü satın alırken pazarlık yapabilirsiniz. Fiyat durağan(durgun) olsa bile ek bir indirim yada armağan seçeneği elde edebilirsiniz.
49. Toplu olarak satın alın
Bozulmayacak ürünleri toplu olarak satın alarak daha iyi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bilhassa bakliyat ve temizlik malzemeleri için işe yarayabilir.
50. İndirimlerle kandırılmayın
Günümüzde neredeyse tüm perakendecilerin tertipli olarak indirimleri bulunur. Yalnız bu indirimlerin bir oldukca aslına bakarsak kandırmacadır. Bir ürünü satın almadan ilkin yalnız indirim ile kandırılmayın. Fiyat aslına bakarsak asla indirilmemiş bile olabilir. Ne olursa olsun alternatif satıcıları inceleyin.
51. Bölgenizdeki en ucuz yakıt fiyatlarını bulun
Akaryakıt işletmelerinde fiyat serbestisi bulunur. Bu yüzden daha iyi fiyat teklifi elde eden işletmeleri araştırın.
52. Battaniye kullanın
İnsanların birçoğu dışarısı eksi 10 dereceyken evde tişört ile dolaşır. Bu insan doğasını da büyük seviyede bozan bir durum. İçerideki sıcaklığı 40 dereceye yükseltmek yerine 25’e düşürün ve üzerinize bir şeyler giyinin.
53. Yalıtım yapın
Yalıtım bir oldukça süre 1-2 senelik süre içinde kendini amorti eder ve arkasından tutum hayata geçirmeye başlarsınız. Para biriktirmek için ısınma ve soğutma ücretlerine ciddi faturalar ödemeyi bırakmalısınız.
54. Kombinizin verimli olduğundan güvenli olun
Eski ve yoğuşmalı teknolojisinden uzak kombiler daha oldukca doğalgaz tüketir. Kombinizi inceleyin ve daha azca tüketen bir kombi satın alma seçeneklerini inceleyin. Bazı kombiler yüzde 10 – 15 tutum yapma fırsatı elde edecektir.
55. Kullanılmayan odaları ısıtmayın
Birçok insan evinin tüm odalarını ısıtır. Bu tutum yapmanız önündeki büyük bir engeldir.
Yazar:
Yeni İş Fikirleri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top