Şimdi yükleniyor

TSF UKD Hesaplaması Ve Sorgulaması Nasıl Yapılır 2020

TSF UKD Hesaplaması Ve Sorgulaması Nasıl Yapılır 2020

TSF UKD Hesaplaması Ve Sorgulaması Nasıl Yapılır 2020

Pek fazlaca oyun ile ilgili ülke çapında federasyonlar kurularak, bu oyuna gönül veren şahıslar toplanmaktadır. Satranç mevzusu ile ilgili da bu tür bir oluşum bulunmaktadır. Türkiye Satranç Federasyonu doğrultusundan satranç sevenleri bir araya getirmek, turnuvalar düzenlemek ve bu oyunu daha da yayabilmek amacıyla çevrimiçi bir site üstünden UKD olarak adlandırılan bir sıralama bulunmaktadır. İl seviyesinde ve Türkiye çapında oluşturulan listemeler tarafında satranç oyunun en iyi oynayanlar belirlenmektedir.

UKD Nedir?

UKD, Ulusal Kuvvet Derecesi’nin kısaltmasıdır. Bu bireylerin sıralanmasında önemli bir rol oynar. Kişilerin oyunlarda gösterdiği performans, stratejileri ve aldıkları eğitimleri başarıya ulaşmış bir halde tamamlamaları neticesinde UKD puanları oluşmaktadır. Bir oyuncunun UKD puanının oluşması amacıyla bazı kriterler getirilmiştir. Buna gore bir oyuncu minimum 7 maç oynamalıdır. Bu 7 maçın sonrasında gösterilen performansa gore ferdin UKD puanı belirlenmektedir.

UKD Puanları Nasıl Hesaplanır?

UKD puanları son aşama karışık bir hesaplama sistemine haizdir. Türkiye Satranç Federasyonu doğrultusundan düzenlenen bu UKD puanlarında, oyunda gösterdiğiniz performanstan karşı rakibinizin seviyesi ve UKD puanı bile rol oynamaktadır. Bu amaçla UKD mevzusu ile ilgili halen pek fazlaca münakaşa bulunmaktadır. Türkiye Satranç Federasyonu sitesi üstünden oyuncuların puanlarını sorgulayabilmesi amacıyla bir sorgulama sayfası açılmıştır. Bu sayfa üstünden sisteme kayıtlı her oyuncu UKD puanlarını sorgulayabilir, yeni turnuvalara kayıt yaptırabilir ve satranç ile ilgili tüm gelişimleri takip edebilir.

UKD Sorgulama Tıklayınız

Share this content:

Yorum gönder