Şimdi yükleniyor

TKDK Nelere Ne Kadar Hibe Kredi Veriyor?

TKDK Nelere Ne Kadar Hibe Kredi Veriyor?

TKDK Nelere Ne Kadar Hibe Kredi Veriyor?
TKDK

Resmi gazetede 21 ekim 2016 cuma günü yayımlanan tebliğ numarası 2016/37  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri kırsal kalkınmayı desteklemek adına hazırladığınız projenin %50 sine hibe desteği vermektedir. Kırsal alanda yatırımların desteklenmesi adına 2020 yılında da verilecek olan hibe’ler hız kesmeden devam edecektir. Resmi gazete yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı yatırımların desteklenmesi hakkında ki yazılı tebliğ eksiksiz olarak BURADA yer almaktadır.
Daha fazla ne var ?1 TKDK Nelere Hibe Veriyor?2 TKDK Canlı Hayvan Alım Hibe Oranları?3 TKDK Hibe Verdiği Tarım Makineleri Nelerdir?4 Bu desteğe kimler nasıl başvurabilir?TKDK Nelere Hibe Veriyor?
Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kırsal alanda yapılacak olan bir çok faaliyete destek vermektedir. Destek oranları bulunduğunuz yıl içinde değişikli gösterse de kurumun desteklediği alanlar;
Yaş sebze ve meyvenin tasnif edilmesi ve depolanması için yapılan yatırımlara 2,000,000 TL
Tohumların işlenmesi ve paketlenerek depolanması için 2,000,000 TL
Bitkisel ürünlerin depolanma, işlenme ve paketlenmesi adına kurulacak olan tesislere 1,500,000 TL
Büyük veya küçükbaş yada kanatlı her tür hayvanın işlenmesi ve paketlenerek depolanmasına 2,000,000 TL
Başta alabalık veya somon gibi açık alanda kurulacak su hayvancılığına 2,000,000 TL
Seracılık olarak sebze veya meyve yetiştiriciliği yapan yada yapacak olanların seralarını yenilenebilir enerji sistemi ile kurmaları durumunda 2,000,000 TL
Açık alanda kurulacak rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir tesis kurumlarına 2,000,000 TL
Çelik silo 1,500,00 TL
Soğuk hava depolarına 1,500,00 TL
Bitkisel veya hayvansal olarak gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması gibi tesis kurumlarına 2,000,000 TL
İnek, dana, düve gibi büyükbaş hayvansal yetiştiriciliği için yatırım yapacaklara 1,500,000 TL
Küçükbaş olarak koyun, keçi gibi sabit hayvan yetiştiriciliği için 1,000,000 TL
Kültür mantarı yetiştiriciliği için 1,000,000 TL
Çiftçi faaliyetlerini geliştirici yönde yapılacak olan alt yapı yatırımları için 500,000 TL
Eskimeye yüz tutmuş el sanatlarını tekrar hayat vermek adına yapılacak yatırımlara 500,000 TL
Bilişim sistemlerine yönelik eğitim faaliyetlerine 500,000 TL
Bütçe 2016 yılında ayrılmıştır. Bu bütçe 2019-2020 yıllarında giderek artacaktır.

TKDK Canlı Hayvan Alım Hibe Oranları?
Değerli çiftçilerimiz alınacak olan canlı büyükbaş veya küçükbaş hayvan alımlarında tamamına hibe kredi verilmemektedir. Ancak proje kapsamında alacağınız büyükbaş besiciliği için %30 büyükbaş süt sığırcılığında %40 küçükbaş hayvancılıkta %60 oranında hibe krediler verilmektedir. Kurulacak olan kesimhane hibe desteği kapsamında yer almamaktadır. Büyükbaş et sığırcılığı için hayvan alacaklar en az 30 baş olmalıdır. Büyükbaş alacakların ihtiyaç duydukları gübre çukuru ve sıyırıcı, sabit veya hareketli yem karma makinesi silaj çukuru ve yem deposuna da hibe verilmektedir. Süt üretimi için manda sığır alacakların en az 10 baş almaları bu kapsamda ihtiyaç duyacakları alet edevatlar dahil hibe kapsamındadır. Küçükbaş etçil yada sütçü olarak için koyun veya keçi alacaklar en az 100 baş almaları gerekmektedir. Kültür balıkçılı için yatırım yapacakların ise en az 10 ton kapasiteli olması gerekmektedir. Kültür mantar yetiştiriciliğinde ise kompost hazırlama ünitesi içerik de yer alan raflar ve paketleme makineleri desteklenmektedir.
TKDK Nelere ve Ne Kadar Hibe Kredi VeriyorTKDK Hibe Verdiği Tarım Makineleri Nelerdir?
TKDK destek vermiş olduğu sektörler ve bu sektörlere ait yatırım hibe miktarlarını sizlere belirttik. Şimdi sıra büyük bir merak konusu olan hangi alet alımlarına hibe desteği veriliyor sorusunu yanıtlamaya geldi. %65 oranına kadar hibe almak isteyen en az 20 dönüm = dekar (20.000 m2) alana sahip ”’ Tıbbi Aromatik Bitki ” eken çiftçilerimiz ile kooperatif ve birliklerin alabilecekleri hibeli alet ve edevat listesi aşağıdaki tabloda olduğu gibidir.
TKDK Nelere Hibe VeriyorBu desteğe kimler nasıl başvurabilir?
Bu destekten faydalanacak olan kişilerin öncelik ile çitçi kayıt sisteminde yer almaları ve TUİK verilerine göre nüfusu 20,000 den az olan yerleşim yerleşim yerindekiler başvurabilir. Başvuru yapacakların kamudan bağımsız olması ve daha önce hibe desteği almaması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan çiftçinin son başvuru tarihi olan 04,12,2016 tarihinden önce başvurusunu sağlaması gerekmektedir.Teknik proje hazırlama rehberi BURADA yer almaktadır.

Tweetle

Share this content:

Yorum gönder