Telegram Hesap Açma ve Silme

telegram hesap acma ve silme 605b5291c356a Telegram Hesap Açma ve Silme

Makalede Neler Var

Telegram Nedir? Ne İşe Yarar?Telegram ÖzellikleriTelegram Hesap AçmaTelegram Hesap SilmeTelegram Hesap Silme LinkiTelegram Hesap Silindikten Sonrasında Gene Açılır Mı
Telegram Hesap Açma ve Silme; Son dönemlerde oldukça popüler olan, Whatsapp’a alternatif olarak kullanılmaya süregelen Telegram; anlık bir mesajlaşma servisi olarak 2021 yılının en oldukça tercih edilen uygulaması olacak şeklinde görünüyor.

2013 senesinde Rus bir programcı olan Pavel Durov tarafınca geliştirilen Telegram; şu günlerde adından sıkça söz ettiriyor.
Bilhassa Whatsapp ile ilgili olarak ‘gizlilik’ ilkesinin artık ortadan kalkacağına dair haberlerin basına sızması sonrasında gizlilik ilkesini korumuş olan ve benimseyen Telegram’ın kullanıcı sayısının daha da artması planlanıyor.

Bu yazımızda Whatsapp’a alternatif olarak Telegram kullanmayı düşünen kişiler için Telegram hesap açma ve hesap silme işlemleri iyi mi yapılır? sorusunu yanıtlamaya, mevzuya dair merak edilenleri cevaplamaya çalışacağız.
Telegram Nedir? Ne İşe Yarar?
Popüler bir anlık mesajlaşma servisi şu demek oluyor ki uygulaması olan Telegram; IOS ve Android tabanlı cihazların yanı sıra masaüstü sistemlerde şu demek oluyor ki bilgisayar ve diz üstü bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.
Windows Phone ve Ubuntu Touch cihazlar için de versiyonları mevcut olan Telegram’da kullanıcılar, mesajlaşabildikleri şeklinde görüntülü konuşabiliyor, birbirlerine fotoğraf, ses kaydı, video ve dosya gönderebiliyorlar.

Bulut tabanlı bir servis olan Telegram’a kullanıcılar; telefon numaraları vesilesiyle kolaylıkla kayıt olabiliyorlar.
Bununla beraber kullanıcılar, yüzlerce hatta binlerce kişinin katılabileceği gruplar oluşturabiliyor, oluşturdukları bu gruplarda paylaşımlar yapabiliyorlar.
Kullanıcılar, Telegram’a kendi telefon numaraları ile kayıt olsalar dahi karşı tarafla numaralarını paylaşmadan şu demek oluyor ki bir tek kullanıcı adlarını kullanarak, mesajlaşabiliyorlar.

Özetlemek gerekirse karşı taraf ya da gruplardaki diğeri kişiler, hiçbir şekilde kullanıcının telefon numarası bilgisine ulaşamıyor.
Telegram Özellikleri
Telegram’ın en temel özelliklerini özetlemek gerekirse aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz:

Pek oldukça uygulamadan değişik olarak Telegram kullanıcıları, mesajlaşma esnasında ekran görüntüsü aldıklarında karşı taraf, bu durumla ilgili olarak bilgilendiriliyor. Özetlemek gerekirse karşınızdaki şahıs, ekran görüntüsü aldığında sizin haberiniz oluyor.
Telegram’daki tüm mesajlaşmalar, gizlilik çerçevesinde gerçekleştiğinden uygulamanın kendisi bile bildiri muhteviyatında ne bulunduğunu göremiyor. Özetlemek gerekirse size ilişik olan kişisel bilgilerinize dair data edinemiyor.
Telegram uygulamasında isterseniz son görülme hususi durumunu kapatabiliyorsunuz. Bu durumda diğeri kullanıcılar, Telegram uygulamasına son olarak ne süre girdiğinizi göremiyor.
Görüntülü ve sesli mesajlaşma özelliği yardımıyla diğeri kullanıcılarla istediğiniz şekilde iletişime geçebiliyorsunuz.
Telegram’daki tüm söyleşi geçmişinize birden fazla aygıt üstünden erişebileceğiniz şeklinde Telegram’ı birden oldukça aygıt üstünden de kullanabiliyorsunuz.

Telegram Hesap Açma
Telegram uygulamasını akıllı telefonlarınıza Google Play Store ya da Apple Store üstünden indirebiliyorsunuz.
Uygulamayı indirdikten sonrasında ‘Start Messaging’ butonuna basıp, hesap açma işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor.
Bu aşamada üyelik esnasında telefon numaranız, sizden talep ediliyor.

Telefon numaranızı da girdikten sonrasında sizin numaranıza tek kullanımlık bir gizyazı gönderiliyor.
Size gönderilen bu şifreyi ekrandaki kod kısmına girmeniz gerekiyor.
Kodu girdiğinizde Telegram, rehberinize erişim izni istiyor. Bu izni verdiğinizde rehberinizdeki diğeri Telegram kullanıcılarını uygulamada görebiliyor ve onlarla mesajlaşabiliyorsunuz.
Son olarak da Telegram, fotoğraf, medya ve diğeri dosyalarınıza dair erişim izni istiyor.
Bu izni verdiğinizde Telegram üstünden diğeri kullanıcılara fotoğraf ve video gönderebiliyorsunuz.

Yukarıdaki işlemleri adım adım takip ettiğiniz takdirde birkaç dakika bile sürmeden Telegram kullanmaya başlayabiliyorsunuz.
Akıllı telefonlarınızın yanı sıra dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarınıza da bu uygulamayı indirebilme şansınız bulunuyor.
Windows için Telegram indirmeyi düşünüyorsanız; https://desktop.telegram.org/ linkini, Telegram özelliklerine dair detaylı data için https://telegram.org/ linkini tıklayabilirsiniz.
Telegram Hesap Silme
Telegram hesap silme işlemi, ne yazık ki uygulama üstünden direk olarak yapılamıyor.
Hesap silme işlemini iyi mi gerçekleştirebileceğinizi adım adım aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

İlk olarak hesap silme linki olan https://my.telegram.org/auth?to=deactivate linkini tıklayın.
Arkasından ‘Your Phone Number’ yazılı olan kutucuğa telefon numaranızı yazın.
Sonrasında Next butonuna basın.
Sonraki aşamada size Telegram tarafınca bir kod gönderiliyor(Kod, size sms olarak gönderilmiyor. Kodu alabilmeniz için Telegram hesabınızın herhangi bir işletim sistemine haiz cihazda açık halde olması gerekiyor. Özetlemek gerekirse kod, size uygulama içinden gönderiliyor)
Size gönderilen kodu ekrandaki ‘Confirmation Code’ kısmına yazmanız gerekiyor.
Delete Your Account sayfası açıldığında sizden telefon numaranız talep ediliyor. Bununla beraber niçin uygulamadan ayrılmak istediğinizi anlatmanız planlanıyor.
Why are you leaving? yazan yere kısa bir izahat yazarak ve Done butonuna basarak, işleme devam etmelisiniz.
Karşınıza çıkan ‘Are You Sure(Güvenilir misin)?’ sorusuna, ‘Yes, delete my account’ butonuna basarak, yanıt verdiğinizde silme işleminizi tamamlamış oluyorsunuz.

Telegram Hesap Silme Linki
Telegram hesabını silmek için telegram hesap silme linki olan https://my.telegram.org/auth?to=deactivate linkini tıklatarak bu adrese gitmeniz gereklidir. Bu bağlantı üstünden hesabınızı silebilirsiniz.
Telegram Hesap Silindikten Sonrasında Gene Açılır Mı
Telegram hesabı silindikten sonrasında size ilişik tüm veriler otomatikman silinir. Telegram hesabı silindikten sonrasında tekrardan açılır mı ve tekrardan kullanır mı sorusu yanıt vermek gerekirse Telegram uygulamasını sildikten sonrasında uygulamayı tekrardan telefonunuza yükleyerek sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.
Bu yazımızda özetlemek gerekirse Telegram nedir? Iyi mi kullanılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.
Sizler de mevzuya dair her türlü sual ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi kıymetli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yayınlanan ccv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir