TC Kimlik No ile Banka Hesabı Sorgulama Rehberi

tc kimlik no ile banka hesabi sorgulama rehberi 614a48212e412 TC Kimlik No ile Banka Hesabı Sorgulama Rehberi

TC kimlik no ile banka hesabı sorgulama yapmak için neler yapılacağını bu yazımızda sizlere aktaracağız. Bir fazlaca yurttaş açmış olduğu hesapları unutmakta ve içinde para olup olmadığını merak etmektedir. Bu sorgulama işlemiyle birlikte banka hesabında unutulan paranız olup olmadığını öğrenebilirsininiz. Bu işlemden sonrasında hangi bankada hesabınınız bulunduğunu öğrenerek, banka şubesinden giderek hesaplarınızı rahatça kapabileceksiniz. Hesap kapatma işlemi yapılırken borç durumunuz öğrenmeniz gerekmektedir, bununla birlikte hesaptaki bakiyenin sıfır olması gerekmektedir.

Mevzu BaşlıklarıTC Kimlik No ile Banka Hesabı ÖğrenmeE-Devletten Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?Satın alan Hizmetleri ile Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?Banka Şubeleri Gezerek Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?TC ile Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?Banka Hesabı Süre Aşımına Uğrar mı?
TC Kimlik No ile Banka Hesabı Öğrenme

TC kimlik numarası ile banka hesabı öğrenmek için sırasıyla yapılması gerekenleri sıraladık. Çoğumuz tarafınca sürekli olarak sorulan soruların başlangıcında gelen bu mevzuyu değişik seçeneklerle yapabilirsiniz. Bunu iki nedenle açıklayabiliriz. Birincisi geçmişte açtığınız fakat unuttuğunuz banka hesaplarının olup olmadığını merak etmek ikincisi ile adınıza habersiz bir hesap açılımı oldu mu olmadı mı öğrenmek. Bizde fazlaca sorulan bu soruya yanıt vererek sizlere destek olacağız.

Banka hesabınızın olup olmadığını aşağıdaki yöntemler ile öğrenebilirsiniz.

Bankanın satın alan hizmetlerini arayarakBankaların şubelerine giderekE-Devlet üstünden online sorgulama yaparakE-Devletten Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Resmi devlet sitesi e-devletten banka hesabı öğrenmek için ilk olarak adınıza kayıtlı E-devlet hesabınıza giriş yapınız. (PTT gitmeden E-devlet şifresi almak için bu yazımızı ziyaret edebilirsiniz.) E-devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonrasında SGK Hizmet sayfasına tıklayınız. Direkt olarak SGK hizmet sayfasına gitmek için tıklayınız. Peşinden “Şahıs Ödemeleri” yazısına tıklayın. Oluşturulan ekranda yer edinen şahıs ödemeleri kısmından banka hesabı kısmını seçin. Alt bölümde adınıza kayıtlı banka hesaplarını görebilirsiniz.

Sizin bildiğiniz 2 bankada hesabınız olmasına rağmen o listede 4 banka çıktıysa bilmediğiniz bankaları arayarak hesap durumunu sorgulayabilir ve hesabınızı kapatabilirsiniz. (Hesap kapatmak için bankaya borcunuzun olmaması gerekmektedir. Ek olarak hesabınızda 1 kuruş bile olsa para bulunmamalıdır aksi taktirde hesabınız kapatılmaz.)

E-Devletten TC kimlik numarası ile banka hesabı sorgulama yöntemi her banka için geçerli değildir. Şu an için sistemde yer edinen bankalar aşağıdaki gibidir.

İlgili Yazı :   Banka ve Adres Değişikliği Sorgulama Iyi mi Yapılır ?

Türkiye İş BankasıYapı Kredi BankasıAkbankGaranti BankasıING BankTEBŞekerbankZiraat BankasıAlbaraka Türk BankasıAnadolubankQNB FinansbankTC Kimlik No ile Banka Hesabı SorgulamaE-Devletten banka hesabı sorgulama işlemini özetlemek gerekirse özet geçmek gerekirse:

E-Devlet giriş yapın.Giriş sonrası SGK Hizmet sayfasına tıklayın.Oradan Şahıs Ödemeleri kısmına girin.Şahıs ödemeleri sayfasından banka hesaplarını seçin ve adınıza kayıtlı banka hesaplarını görün.Satın alan Hizmetleri ile Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

E-devlet üstünden sorgulama yapmanın haricinde bankaların satın alan hizmetleri ile banka hesabı sorgulaması yapabilirsiniz. Bankaların satın alan hizmetlerini arayarak hesap bilginiz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bankanın satın alan hizmetlerini aradığınız süre sizi tanımak için TC kimlik numaranızı istiyor olacak. Bilginizi girin eğer hesap bilginiz yok ise bu şekilde kayıtlı müşterimiz bulunmamaktadır uyarısı alıyor olacaksınız. O süre rahat edebilirsiniz fakat hesap bilginiz çıkarsa ve sizden habersiz oluşturulan ise hızla iptal işlemini başlatmanızı tavsiye ederiz.

Banka Şubeleri Gezerek Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

Banka şubeleri gezerek banka sorgulama yapılır mı? Bu yöntem en zor yöntemlerin başlangıcında gelmektedir. Vatanımızda etken hizmet veren tüm bankaların size yakın şubelerini ziyaret ederek kimlik kartınız ile sorgulama işlemi yaptırabilirsiniz.

TC Kimlik No ile Banka Hesabı SorgulamaTC ile Banka Hesabı Sorgulama Iyi mi Yapılır?

TC ile banka hesabı sorgulama yapmak için ilk olarak bankalara gidilerek sorgulama yapabilirsiniz. Banka şubesi sizden belli belgeler isteyecektir, bu belgeleri sıralayacak olursak; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız belirgin olarak yazılı yeterlik, geçişlik ve TC kimlik kartınız sizden isteyecektir. Banka şubesinden bizzat meydana getirilen sorgulama işlemleri diğeri yöntemlerden daha kolay bulunduğunu belirtmek isteriz.

Banka hesaplarına konulmuş olan bloke iyi mi kaldırılır mevzusunda ilgili makalemize bakabilirsiniz. Bloke konulmuş olan hesap iyi mi açtırılır yapılması gerekenleri sizler için araştırdı.

Banka Hesabı Süre Aşımına Uğrar mı?

Banka hesabı süre aşımına uğrar mı? 10 yıl hiçbir işlem yapılmayan banka hesapları 10. yıl dolunca direkt olarak kapatılıyor. Hesap içinde para bulunuyorsa bu para da TMSF’ye devrediliyor. Doğrusu 10 yıl 1 gün sonrasında bankada paranız olduğu aklınıza vardığında iş işten geçmiş oluyor. Hesabın kapatılıp TMSF’ye paraların devri sonrası hiçbir hakkınız bulunmuyor.

TC kimlik no ile banka hesabı sorgulama sorusuna yanıt verdiğimiz yazımız ile ilgili olarak bizlere alt bölümde yer edinen yorum alanından ulaşabilirsiniz.
Evraklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir