sozlesmeli personel alimi hakkinda bilmeniz gereken her sey 602937547a039 Sözleşmeli Personel Alımı Hakkında Bilmeniz Ihtiyaç duyulan Her Şey

Sözleşmeli Personel Nedir?
Hususi bir mesleki bilgiye gerekseme duyulduğunda ya da senelik program içinde geçici işlerde görevlendirilmek suretiyle ilgili kurumun teklifiyle Maliye ve Gümrük Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı’nın da görüşleri alınarak ve sözleşme yapılarak geçici olarak çalıştırılmasına karar verilen kamu hizmetlisine sözleşmeli personel denir.
Hangi Kurumlar Sözleşmeli Personel Alımı Yapar?
Her yıl sonu Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda meydana getirilen görüşmeler sonucunda çıkan karara gore kamu kuruluşları yıl içinde alacakları hem kamu memuru hem de sözleşmeli işyar sayısını belirler.
Görüşmeler sonucunda Bakanlar da milletvekillerine personel alımı ile bütçelerini bildirir. Bunun sonucunda her kamu kuruluşu ihtiyacına gore yıl içinde çeşitli zamanlarda duyuru açar ve başvuruları belirli tarihler içinde yapılmasını koşul koşar.
Sözleşmeli Personel Olmak İçin Müracaat Şartları Nedir?
Müracaat yapabilmek için her kurum için aşağıdaki şartları taşımak zorundasınız.
İşte sözleşmeli personel alımı için istenen şartlar;

Herhangi bir toplumsal güvenlik kurumundan yaşlı yada emekli aylığı almıyor olmak,
Kamu haklarından yoksun bulunmamak,
Herhangi bir kabahat hükümlülüğü bulunmamak,
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Adam adayların askerliğini yapmış olması yada askerlik ile ilişiği olmamak,
Aranıyorsa yaş, eğitim, KPSS ve YDS şartlarını taşımak,
Minimum lise mezunu olmak.

Başvurabilmek için yukarıdaki şartları taşımak zorundasınız fakat her kurumun bunların haricinde değişik şartlar da isteyebileceğini unutmamalısınız.

Müracaat Esnasında Yanınızda Bulundurmanız Gerekenler Nedir?

Kurumdan alınacak müracaat dilekçesi,
Özgeçmiş,
Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
Mezuniyet Belgesi,
Fotoğraf,
Adam adaylar için askerlik durum belgesi,
Sıhhat Raporu,
Adli Sicil Kaydı.

Müracaat Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nedir?

İlan müracaat sürelerini kesinlikle dikkate almalısınız.
Başvurunuzu kurumun belirlediği şekilde yapmalısınız. Başvurunuzu şahsen, e-posta ile, online ya da posta ile isteyebilirler. Kurumun istediği şekilde müracaat yapmazsanız başvurunuz hiçbir şekilde geçerli sayılmaz.
İlanlarda belirtilen müracaat yöntemi haricinde meydana getirilen hiçbir müracaat kabul edilmez, duyuru detaylarına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Sözleşmeli Personelin Sözleşme Süresi Iyi mi Belirlenir?
Sözleşmeli memurun sözleşme süresi mali yıla gore hesaplanır. Kısaca her yıl bitiminde tekrardan sözleşme süresi anlaşması yapılır. Eğer çalışılan yerde bir sonraki yıl için personel ihtiyacı yoksa sözleşme yenilenmeyebilir. İhtiyaç var ise ise her yıl tekrardan işe giriş çıkış yapılmasına gerek kalmamıştır.
Sözleşme Memurun Tutarı Iyi mi Belirlenir?
Sözleşmeli personele ödenecek ücret belirlenirken, çalıştırıldığı pozisyondaki unvanı, eğitim düzeyi ve hizmet süreleri dikkate alınarak hazırlanmış olur. Ek olarak her yıl Toplu Sözleşme hükümleri gereğince belirlenen ve Maliye Bakanlığı tarafınca duyurulan tutarı geçmeyecek şekilde de belirlenmesi gerekir. Doğal yurt dışı ve yurt içinde bu ücret tavanı değişmiş olur.
Sözleşmeli Personel ile Kadrolu Personel Arasındaki Farklar Nedir?
Sözleşmeli personel hakkında her şeyi öğrendik. Bir de sözleşmeli personel ile kadrolu personel arasındaki farkları öğrenelim.

Sözleşmeli personelin eşi doğum yaparsa en fazla 2 gün izin alırken, kadrolu işyar 10 gün izin alabilir.
1. dereceden yakının vefatında sözleşmeli personel 3 gün izin alırken, kadrolu memura 7 gün izin verilir.
Sözleşmeli personel evlilik iznine 3 gün, kamu çalışanı ise 7 gün izin alabilir.
Sözleşmeli personelin parasız doğum izni 1 yıl iken, kadrolu personelin doğum izni 2 senedir.
Sözleşmeli personelin süt izni için bebeği 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat izin kullanmaya hakkı varken, kadrolu personel ilk altı ay günde 3 saat, ikinci altı ay 1,5 saat izin kullanmaya hakkı vardır.
Sözleşmeli personeller yükselme imtihanlarına giremezler.
Sözleşmeli personelin senelik izni asla devretmez. Ne olursa olsun o yıl içinde izinlerini kullanımı gerekir. Kadrolu işyar için bu şekilde bir kaide yoktur, kullanmadığı tüm izinler bir sonraki yıllara devreder.
Sözleşmeli personeller ihtimaller içinde bir yurt dışı eğitimine ve görevlendirmesine  gidemez, kadrolu işyar gidebilir.
Sözleşmeli memura tayini için harcırah verilmez, kadrolu memura verilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir