Bilgisayar - İnternet

Sitenizin Sıralamasını (SEO) İyileştirmenin Beş Yolu

Sitenizin Sıralamasını (SEO) İyileştirmenin Beş Yolu
Arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) geliştirmek için bu önerileri izleyin ve web sitenizin arama motoru sonuçlarının en üzerine çıkmasını izleyin.

1. İlgili, Yetkili İçeriği Yayınlayın
Kaliteli, güvenilir içerik, arama motoru sıralamalarınızın bir numaralı sürücüsüdür ve mükemmel içeriğin yerini hiçbir şey tutamaz – bu bilhassa SEO pazarlaması yaparken geçerlidir. Hedeflenen kullanıcı için hususi olarak oluşturulan kaliteli içerik, site trafiğini artırır, bu da sitenizin otoritesini ve ilgi düzeyini artırır. Web yazma becerilerinizde ince ayar yapın ve hakkında yazdığınız mevzuda kendinizi bir otorite olarak sunun.

anahtar kelimeler
Web sitenizdeki her yetkili içerik sayfası için belirli bir anahtar kelime öbeği belirleyin ve hedefleyin. Okuyucunuzun bu belirli sayfayı aşağıdaki şeklinde arama terimleriyle {nasıl} arayabileceğini düşünün:

mühendislik yönetiminde çevrimiçi ustalar
biyomedikal mühendisliği nedir?
başlık IX eğitim kaynakları
şimal ışıklarını fotoğraflamak
burs başvurusu {nasıl} yapılır?
FAFSA’nın son zamanı ne süre?
mühendislik ve mühendislik teknolojisi arasındaki fark nedir?
Birden Fazla Anahtar Kelime Cümlesi
Bir web sayfasının birden fazla anahtar kelime öbeği için arama motoru sıralamasına erişmesi fazlaca zor olsa gerek – bu ifadeler fazlaca benzer olmadıkça. Tek bir sayfa hem “biyomedikal mühendisliği işleri” hem de “biyomedikal mühendisliği kariyerleri” için sıralama yapabilir. “Talebe işleri” ve “talebe dekanlığı” yada “cinsiyet ayrımcılığı” ve “sertlik raporlama prosedürleri” için tek sayfadan sıralama yapılması pek ihtimaller içinde değildir.

Web sitenizle birden fazlaca anahtar kelime öbeği için sıralama yapmak istiyorsanız, hedeflediğiniz her bir anahtar kelime öbeği için ayrı bir web sayfası yapmanız gerekecektir.

Anahtar Kelimeleri Yerleştirme
Belirli bir sayfa için anahtar kelime öbeğiniz seçildikten sonrasında şu soruları göz önünde bulundurun:

Sayfa URL’sinde anahtar kelime öbeğinin bir kısmını yada tamamını kullanabilir miyim (klasörlerdeki anahtar kelimeleri kullanarak)?
Sayfa başlığında anahtar kelime öbeğinin bir kısmını yada tamamını kullanabilir miyim?
Sayfa başlıklarında ve alt başlıklarda anahtar kelime öbeğinin bir kısmını yada tamamını kullanabilir miyim?
Bu sorulara evet yanıtı vermek, arama motoru sıralamanızı iyileştirebilir. Gene de naturel ve kullanıcı dostu olun. Mesela, “mühendislik” kelimesinin URL’de üç yada daha çok kez görünmesini yada sayfa başlığında ve ek olarak her başlıkta Şimal Işıkları ifadesinin tekrarlanmasını istemiyorsunuz. Okunabilirlik ve kullanılabilirlik hala arama motoru optimizasyonunu geride bırakıyor.

İçerik
Sayfa URL’si, başlık ve başlıkların ötesinde içerik, arama motoru sıralamalarında en etkilidir. Anahtar kelime öbeğini sayfa süresince birkaç kez tekrarlayın – açılış ve kapanış paragraflarında bir yada iki kez ve kalan içerik süresince iki ila dört kez daha. Yetkili olun. İlgili kaynaklara ve ek bilgilere stratejik olarak bağlantı verin – hem kuruluşunuzun geniş internet sayfasında hem de yararlı olan öteki web sitelerinde.

Bu anahtar kelime öbeklerini vurgulamak için kalınca, italik, başlık etiketleri (bilhassa H1) ve öteki vurgu etiketlerini kullanmayı ihmal etmeyin, sadece aşırıya kaçmayın. Hala dilinizin ve yazı stilinizin naturel bir halde okumasını istiyorsunuz. SEO için asla iyi yazılardan taviz vermeyin. En iyi sayfalar arama motoru için değil, kullanıcı için yazılır. Yeni içerik fırsatları bulmanıza destek olmak için SEO pazarlaması hakkında daha çok data edinin.

2. İçeriğinizi Tertipli Olarak Güncelleyin
İçerik mevzusunda oldukça kuvvetli hissettiğimizi fark etmişsinizdir. Arama motorları da öyleki. Tertipli olarak güncellenen içerik, bir sitenin ilgi düzeyinin en iyi göstergelerinden biri olarak görülür, bu yüzden onu güncel tuttuğunuzdan güvenli olun. İçeriğinizi belirli bir programda (mesela yarıyılda) denetleyin ve gerektiğinde güncellemeler yapın.

Bloglama
Bölüm haber blogunuza anahtar kelime öbekleriyle varlıklı ek içerik yazmak, arama motoru sıralamalarınızı da artırabilir. Blog gönderileri, hedeflediğiniz belirli mevzular hakkında daha kısa güncellemeler bile olabilir. Okuyucuya mevzu hakkında daha iyi bir fotoğraf yada ek data sağlamaya destek olduğunda, ilgili CMS web sayfalarınızı ve blog gönderilerinizi birbirine bağlayın.

3. Meta veriler
Web sitenizi tasarlarken, her sayfada meta veri yada sayfanızın içinde ne olduğu hakkında data eklemek için <head> etiketleri içinde bir boşluk bulunur. Orijinal olarak UMC web ekibi tarafınca üretilmiş bir CMS siteniz var ise, bu verileri sizin için öncesinden doldurmuş olacaktır. Sadece, siteniz süre içinde değiştikçe meta verileri gözden geçirmeniz ve güncellemeniz önemlidir.

Başlık Meta Verileri
Başlık meta verileri, bir tarayıcı penceresinin üst kısmında görüntülenen sayfa başlıklarından ve arama motoru sonuçlarında başlık olarak mesuldür. Sayfanızdaki en mühim meta veridir.

CMS internet sayfasına haiz olanlar için web ekibi, sayfa başlığınıza bakılırsa her web sayfası için meta başlık oluşturmak için otomatik bir sistem geliştirmiştir. Bu, anahtar kelime öbekleriyle varlıklı, iyi düşünülmüş sayfa başlıkları kullanmanın önemini artırır.

Izahat Meta Verileri
Izahat meta verileri, bir tarayıcının sayfa arama dönüşünüzde kullanabileceği metinsel açıklamadır. Bunu, sitenizin vitrini olarak düşünün; insanları siteye girmeye teşvik etmek amacıyla, içeriğin kısa ve çekici bir açıklaması. İyi bir meta izahat çoğu zaman iki tam cümle ihtiva eder. Arama motorları devamlı meta açıklamanızı kullanmayabilir, sadece onlara seçenek sunmak önemlidir.

Anahtar Kelime Meta Verileri
Anahtar kelime meta verileri, arama motoru sıralamalarını tablo haline getirmek için nadiren kullanılır. Sadece, anahtar kelime öbeklerinizi aslına bakarsan biliyor olmalısınız, bu yüzden bu tarz şeyleri anahtar kelime meta verilerinize eklemekten zarar gelmez. Çeşitli ifadeler eklemek isteyeceksiniz. Genel bir kaide olarak, her bir ifade 1-4 kelimeden oluşan ortalama 3-7 kelime öbeği içinde tutmaya çalışın. Mükemmel bir örnek “bilgisayar bilimi derecesi” olabilir.

4. Bağlantıya kıymet bir siteye haiz olun
Varlıklı içerikli, güvenilir, yansız ve ziyaretçilerin ilgilendikleri şeyler hakkında daha çok data edinmelerine destek olan bir web sayfası, büyük olasılıkla öteki web sitelerinden bağlantılar çekecek ve bu da arama motoru optimizasyonunuzu iyileştirecektir.

Metin içine ilgili bağlantılar ilave ederek otoritenizi ve güvenilirliğinizi artırın. “Buraya tıklayın” bağlantılarına haiz olmak yerine, hedefin adını yazmayı deneyin. “Buraya tıklayın” ifadesinin ekteki URL’nin ötesinde bir arama motoru kıymeti yoktur, oysa “Michigan Tech Enterprise Programı” anahtar kelimeler açısından zengindir ve bağlantı verdiğiniz sayfanın yanı sıra arama motoru sıralamalarınızı da iyileştirecektir. Anahtar kelimeleri bağlayarak devamlı açıklayıcı bağlantılar kullanın; bu yalnızca arama motoru optimizasyonunu iyileştirmekle kalmaz, hem de engelli yada ekran okuyucu kullananlar da dahil olmak suretiyle okuyucularınıza kıymet katar.

5. Alt etiketleri kullanın
Fotoğraf ve video medyanızı devamlı alt etiketleri yada alternatif metin açıklamalarını kullanarak tanımlayın. Arama motorlarının sayfanızı bulmasına izin verirler; bu, bilhassa salt metin tarayıcıları yada ekran okuyucuları kullananlar için fazlaca önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
jigolokayitci jigoloilansitesi jigolosahibinden jigoloajansimiz jigolodiyarı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün