Şimdi yükleniyor

Sigortası Olan SSK’lı Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Sigortası Olan SSK’lı Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Sigortası Olan SSK’lı Öğrenciler Kredi Alabilir mi?

Sigortalı öğrencilere kredi hizmeti nakit gereksinim duyan ve eğitimi devam eden öğrencilerin yararlandığı bir hizmet türüdür. Düzgüsel şartlarda geliri olmayan öğrencilere kredi imkânı sağlanamazken, sigorta girişi başlamış ve devam eden öğrencilere bankalar kredi verebilmektedirler. Sigortası olan öğrenciye kredi fırsatı öteki kredilerden değişik olmaktadır. Bundan değişik olarak öğrencilere eğitim sürecinde destek olmak için kredi veren bazı kurumlar da bulunur.

Sigorta girişi olan öğrencilere KYK kredisi bursu çıkma ihtimali oldukça düşük seyreder. Öğrencinin sigorta girişinin mevcut olması tertipli bir gelire haiz bulunduğunu anlamına gelmez ve eğitim hayatında karşılaşmış olduğu harcamaları gidermek amaçlı KYK kredisinden de yararlanmak isteyebilir. KYK bursu kısıtlanmış olsa da KYK kredisi her halükarda geri ödemeli olarak öğrencilere sağlandığından sigortalı öğrenciler KYK kredisinden faydalanabilirler. Sigortası olan ve bunun üzerine çalışan öğrenciler bile Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi çekebilirler.

Öğrencilere Hangi Durumlarda KYK Kredisi Verilmez?

Öğrencilerin KYK kredisinden yararlanamama durumu da vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigorta girişi mevcut olan öğrenciler kredi alabilirler, fakat söz mevzusu öğrencinin aylık geliri asgari ücretin üstünde olduğu takdirde ya da oldukça daha yüksek maaşlı bir geliri olduğunda KYK tarafınca kredi verilememe ihtimali yüksek olacaktır.
 • Kredi imkânından yararlanmaya devam etmek için kesinlikle eğitim sürecinin etken olarak devam etmesi gereklidir. Okulu aksatmak, ara vermek ya da tamamen bırakmak kredinin iptal olacağı anlamına gelir.
 • Eğitim yaşamı başarısız olan öğrencilerin de kredisi kesilebilir.
 • Herhangi bir sebepte dolayı okuldan disiplin kanalıyla uzaklaştırılmak ya da atılmak da krediyi iptal edecektir.

KYK Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi ve burs alma şartı olarak ilk olarak ülkenin herhangi bir üniversitesinde eğitim alıyor olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak lüzumlu kılınmıştır. Üniversitede lisans öğrencileri, ön lisans öğrencileri ve yüksek lisans icra eden öğrenciler bu kredi ve burslardan yararlanabileceklerdir.

Üniversite talebesi burs alıyorsa aynı anda kredi alamayacaktır. Ek olarak eğitimi devam eden öğrencinin birden fazla kurum tarafınca burs desteği alması da mümkün değildir. Kredi ve burslar eğitim süresi devam ettikçe öğrenciye geri ödemesiz olarak verilecektir. Doğrusu talebe okul yaşamı devam ederken ödeme yapmaz. Sadece okul bittikten sonrasında öğrenciye tanınacak süre içinde geri ödeme yapılması şarttır.

Geri ödemleri peşin olarak yapmanın yanında aylık olarak taksitler şeklinde de ödemek mümkündür. Ek olarak sigortası olan öğrenciye kredi verilmesinde de herhangi bir sakınca yoktur.

Sigortası Olan Öğrencilere Öteki Kredi Önerileri Nedir?

Sigorta girişi olan ve çalışan öğrencilere kredi veren bankalar da bulunur. Bankaların gelir belgesi istemesi durumunda öğrencinin sigortasının olması bir avantaj sayılır. Geliri olmayan öğrencilerin bankalar tarafınca kredi alması oldukça düşük bir ihtimalken sigorta belgeleriyle bankalara müracaat edilip kredi çekilebilir. Sigortası olan öğrencilere kredi fırsatı sunan bankalar sıralaması şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Denizbank
 • Etken Bank
 • com
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Türkiye İş Bankası

Sigortalı Öğrencilerin Bankalardan Kredi Alması İçin Müracaat Koşulları Nedir?

Sigortalı öğrencilerin bankalardan kredi alabilmesi için bankaların talep etmiş olduğu koşulları yerine getirmeleri beklenir. Genel olarak her bankanın istediği belgeler şu şekilde olmalıdır:

 • Bankaya kredi başvurusu meydana getirecek öğrencinin ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
 • Öğrencinin sigorta belgelerini ve çalışıyorsa gelir belgesini bankaya teslim etmeleri gerekir.
 • Eğitime ilişkin belgelerin ve faturaların da bankaya teslim edilmesi gereklidir.

Yukarıda belirtilen sigortası olan öğrenciye kredi veren bankalara istenilen belge ve evraklarla gidildiği takdirde öğrencilerin kredi kullanabilmesi mümkün kılınmıştır.

Share this content:

Yorum gönder