Şimdi yükleniyor

Senet Örneği Senet Nasıl Doldurulur Ve Düzenlenir ?

Senet Örneği Senet Nasıl Doldurulur Ve Düzenlenir ?

Senet Örneği Senet Nasıl Doldurulur Ve Düzenlenir ?

Senet iyi mi doldurulur? Senet doldurma amacıyla ilgi edilmesi lüzumlu olanlar nedir? Senetle prosedürler son günlerde devletimizde son aşama tanınmış olmaktadır. Çoğu zaman banka kredisi alamayanlar senetle alış veriş halletmeye fazlaca sıcak bakıyorlar. Bazı ev hanımları da ev eşyalarını alırken senetle alış veriş icra eden mağazalara müracaat yapmaktadırlar. O zaman senet kullanmayı, senet doldurma işlerini iyi bilmemiz gerekiyor. Şundan dolayı hatalı bir doldurma yapmış olursanız bu size ziyanı olur. Bu makalemızda sizlere senet iyi mi doldurulur, örnek senet doldurma ile ilgili bulgular vereceğiz. Eğer senetle prosedür gerçeklştirmeyi bilmiyorsanız kesinlikle yanınızda senet doldurmasını bilen birisini götürmenizi tavsiye ediyoruz. Senet imzaladığınız takdirde bu evrakın resmi bir evrak bulunduğunu ve bu evrakla size dava açılacağını da unutmayınız.

Senet Ne İşe  Yarar Ve Nedir?

Senet para yerine koyabileceğiniz bir evraktır. Eğer birisine borç veriyorsanız ya da bir ürün veriyorsanız bu prosedürü senet imzalatarak yapabilirsiniz. Senet doldurma prosedürlerini muntazam yapamazsanız verdiğiniz ürünün arkasında duramazsınız. Senet boş durumu ile kullanılmaz. Üzerini doldurmanız gerekiyor. Fakat boş yılda imza atarsanız da bu sizin amacıyla iyi olmaz. Bu yüzden senet deyip önemsememe gerçeklştirmeyinız.

Senet iki kişi doğrultusundan oluşturulan ve ilaveten kefil olması durumunda 3 kişi doğrultusundan imza atılan dşayetli bir evraktır. Alacağınız bir hizmeti senet karşılığında yapmış olursanız bu prosedürlerde senet doldurmasına ilgi etmeniz gerekiyor. Örneğin bir senet doldurduğunuzda taksitli alış veriş yapıyorsanız taksitleriniz kadar senet yapmanız gereklidir. Bir ev kiralamasında, senetle kredi verildiğinde, senetle telefon verildiğinde ve senetle altın verildiğinde genel anlamda bu evrak imzalatılır.

Seneti Nasıl Doldururuz?

Senet doldurulurken alacaklı ve borçlu olan bireylerin isimlerinin nereye makalelacağı mühimdir. Senet doldururken borçlu olan kişinin TC numarası ve adres verileri makalelıp 2 tane imza atması gerekmektedir. Senet üst evresinde tarih olan yere ödeme günü makalelır. Borçlu olan kişi ne zaman ödeyecekse o günün zamanı makalelmaktadır. Hem de rakamla ne kadar ödeme uygulanacağı da makalelacaktır. Örneğin 5.000 TL ödeme yapılacak ise #5000# makalelmasına ilgi ediniz. Hemen sonra arka alanına ya da önüne sayı eklenmediğinden güvenilir olunuz.

Senet orta evresinde ise gene senet ödeme zamanı makalelır. Bu senedi icra eden kişinin ve alacaklının da verileri makalelıp borçlu olan tutarı makaleyla da yazdıktan sonrasında orta alanı da bitirebilirsiniz. En alt kısma borçlu olan kişinin adı soyadı ve TC numarası ile eş güdümlü yan yönüne 2 imza atması gerekmektedir. Bu imzalar kişinin kendi imzası olması gerekiyor. Kolay imza kesinlikle atmayınız ya da attırmayınız.

Senet Ödenmesi Yapılmazsa Ne Olur?

Senet eğer muntazam doldurup imzalatıldıysa resmi bir evrak olarak prosedür yapılacaktır. Muntazam şekilde doldurulan senetler ödenmediği hallerde resmi kurumlardan söze girmek edilebilir. O zaman protesto çekilebilir, ihtarname gönderilebilir, avukata verilip icraya verilebilirsiniz. Eğer siz senet ödemesi yapmadıysanız kişi sizi icraya sunar ve senet üstünde yazan rakamı icra yolu ile sizden almaya çalışır. O zaman bir avukata verecek ve senet harcamaları ile avukat harcamaları birleşecektir.

Senet ödemesi yapmayanlar icraya verildikten sonrasında eğer üzerine olan mal zenginliği var ise anında icra ile satılır ve borcu ödenir. Hem de bir iş yerinde çalışıyorlarsa borcu hesaplandıktan sonrasında o iş yerindeki maaşının 4’de 1’ini firmanız avukatınıza öder. Siz tamamlanmamış maaş alırsınız. O zaman senet evrakının ne kadar resmi bir evrak bulunduğunu anlamaktayız.

Senet Nerede Satılır?

Senet alabilmek istiyorsanız kırtasiyelerden alabilirsiniz. Senetler boş olduklarında bir şeye yaramadıkları amacıyla web üstünden ve kırtasiye benzer biçimde yerlerden almanız mümkündür. Ofis malzemesi satan bölgeler, dilekçe yazan yerlerden kolaylıkla senet alabilirsiniz. Oldukca düşük ücret dahilinde alınan bu senetleri yanınızda da boş olarak bulundurabilirsiniz.

Tüm bulgular kusursuz ve el makalesı ile doldurun.
Borç sayısını bildiren alanların sonradan doldurulamayacak şekilde parafladığınıza güvenilir olun.
Senet yapmadan evvelce anlaşmazlığa namacıyla olacak hiçbir şeyin kalmadığına güvenilir olun.
Borcunuza karşılık tek bir senet yerine, taksitli ansızın fazlaca senet doldurmayı tercih edin.
Senet ödeme günü: Senet son ödeme zamanı diyebiliriz. Genel olarak halk içinde vade olarak bilinmektedir. Ödeme zamanı boş olan senetlerle karşılaşmak mümkündür. Bu benzer biçimde hallerde tarih olarak senedin ibraz edilmiş olduğu tarih geçerli kabul edilir.

Senet tutarı: Borçlunun ödemesi ihtiyaç duyulan tutardır. Senedin ne kadar ödeme üzerine düzenlendiğini gösterir.

Seneti Nakite Çeviren Yerler Nerede Bulunur?

Ödeme gününün makaleyla makalelması: Senet tarihinde karışıklığı ve problemleri önlemek amacıyla kesinlikle doldurulması ihtiyaç duyulan alandır. Ödeme günü olarak atılan tarih ile karışması durumunda yazı ile makalelmış olan tarih geçerli kabul edilir.

Hamil: Senedin bulunacağı şahısdir. Şu demek oluyor ki alacaklı tarafın adı soyadı makalelır. Borçlunun borcu ödemesi ihtiyaç duyulan şahısdir.

Senet tutarının yazı ile makalelması: Üstte iki numaralı bildirimde bulunmuş olduğu benzer biçimde amaç sapmaları önlemektir. Yazı ile senet tutarının makalelması gerekir.

Malen / Naklen: Borç sebebinin makaleldığı alandır. Buraya nakit para gereksinimi amacıyla planlama yapıldıysa naklen makalelır. Mal ya da hizmet satın aldıysanız onun karşılığıysa malen makalelmalıdır. İsteğe bağlı olarak boş bırakabilirsiniz. Fakat yazmanız kanıt manası taşıyan bir evrak bulunmuş olduğu amacıyla daha doğru olacaktır.

Borçlu: Borcu ödemekle hükümlü kişinin adı ve soyadı makalelır.

Senet Düzenleme yeri ve zamanı: Doldurulması önemli olan kısımlardan biridir. Eğer yer olarak adres beyan etmezseniz, borçlunun adresi geçerli sayılacaktır. Eğer borçlu adresinde planlama yeri bulunmuyorsa senet standardını kaybeder.

İmza: Senedin geçerli olabilmesi amacıyla imza bölümünde kesinlikle borçlunun imzası olmalıdır. Genel anlamda iki imza atma mecburi benzer biçimde görünse de tek imza kafi olacaktır. Resmi kuruluşlarda atılan çift imza namacıylaiyle şirket yetkilisine sorumluluk doğabilir.

Share this content:

Yorum gönder