Ana Sayfa > Yatırım > Satın Alma Dürtüsü!

Satın Alma Dürtüsü!

satin alma durtusu 5ffde99c54578

Dürtü dediğimiz şey ani bir satın alma davranışı ve planlamadığınız bir şeyi satın aldığımız zamanlarda yaşadığımız durumdur.
Alışveriş listenizde olmayan bir çikolatayı sırada beklerken sepete eklemek kadar minik yada yalnız göz atmak için bir otomobil bayisine girip yepyeni bir otomobil ile çıkmak kadar büyük olabilir. 
Peki satın alma kararlarımızı etkileyen faktörler neler?
İnsanların satın alma kararını etkileyen üç ana niçin var. Onlar:

Duygularımız
Geçmiş Deneyimlerimiz
İyi Bir Alışveriş

Duygular Satın Alma Kararımızı Etkisinde bırakır
Duygularımız, satın almak kararımızda büyük rol oynar. Zor bigün geçirirken, kısa bir alışveriş turu yapmak, terapi benzer biçimde geliyor değil mi? Bir ihtimal oldukça aşırıya kaçmıyorsunuz. Kim bilir kendinize bunun mühim bir alışveriş olmadığını söylüyorsunuz. Sizi daha iyi hissettirecek güzel bir şey almak istiyorsunuz.
”İNDİRİM İÇİN GEÇ KALMAK!”
Burada kaçırmaktan korkma duygusu devreye girer. İndirimden alınan bir ürün size gore bir zafer olur. O an indirimde olan ürünü kaçırdığınızda, yitirmiş benzer biçimde hissedersiniz. Duygulara dayalı kararlar vermek, dürtüsel satın almanın kontrolü ele geçirmesine izin verir. 
Geçmişimiz Satın Alma Kararımızı EtkilerDürtüsel satın alma ve aşırı harcama sizin için bir sorunsa, parayı iyi mi iyi yönetim edeceğiniz size asla öğretilmemiş olabilir. ‘’Ağaç Yaşken Eğilir’’ sözü boşuna söylenmemiştir. Para ile olan ilişkilerimiz de doğduğumuz evde adım atar. Kimden ne görüyorsak, ona gore şekillenir.
Büyüdüğünüz evde paranın iyi mi kullanıldığını düşünmek, parayla ilgili inançlarınızın temelini anlamanıza destek sağlar. Eğer evliyseniz, bu sizin ve eşinizin haiz olabileceği para tartışmalarının köküne inmenize de destek olabilir. 
İyi Bir Alışveriş Yaptığımızı Düşünmemiz, Satın Alma Kararımızı Etkisinde bırakır
İyi bir alışveriş demek hakkaten gereksinim duyduğunuz şeyleri uygun fiyata alabilmektir. Fakat kimi zaman o şekilde durumlar oluyor ki gereksinim duymadığınız ürünleri sırf kargo tutarı ödememek ya da indirimde diye alırsınız. Netice olarak; iyi bir alışveriş olarak düşüğünüz durum kazanç olmaktan çıkar, finansal açıdan zarara kadar gidebilir.

1 yıl asla alışveriş yapmadan iyi mi yaşadı?10 yıl ekonomist olarak çalışan Michelle McGagh, asla birikim yapmadığını fark edince köktencilik bir karar aldı.
 

 
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir