Outlook Mail Kurulumu – Outlook Hesap Ekleme ve Ayarları

Outlook mail kurulumu, Doğru adımları takip ettiğiniz sürece Microsoft Outlook, yalnızca Microsoft hesaplarına değil, herhangi bir e-posta hesabına bağlayabilirsiniz. POP3 yada IMAP kullanarak e-posta hesabınızı Outlook’a {nasıl} bağlayacağınız aşağıda açıkladık.
POP3 ve IMAP nedir?
POP3 ve IMAP, e-postaya erişim için en yaygın iki protokoldür. Son 25 yılda bilgisayarınızda bulunan her e-posta programı Outlook, Apple Mail, Thunderbird, Eudora, Pegasus yada herhangi bir uygulama POP 3 ve IMAP’i destekledi. Her e-posta sağlayıcısı, e-posta hesabınıza POP3 yada IMAP kullanarak erişmenize izin verir.
POP3 protokolü, e-postanızı sunucudan bilgisayarınızdaki istemciye indirir. Ondan sonra sunucudaki e-postayı siler, böylece e-postalarınızın tek kopyası bilgisayarınızda olur.
IMAP protokolü , e-postanızın bir kopyasını sunucudan bilgisayarınızdaki istemciye indirir. E-posta istemcinizde yaptığınız tüm değişimler sunucu ile senkronize edilir. Bu yüzden, bilgisayarınızda bir mail içeriğini silerseniz, e-posta sunucusunda da silinir ve bunun tersi de geçerlidir.
IMAP, aynı e-posta hesabına telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız ve tabletiniz şeklinde birden oldukca cihazdan eriştiğimiz çağıl protokoldür. IMAP kullanıyorsanız, e-postanızla yaptığınız her şey eşit olur: mesela telefonunuzdan bir e-posta gönderirseniz, tabletinizi kullanarak Gönderilmiş Öğeler klasörüne bakmış olduğunuzda bu mail anlık gözükür… Bu yüzden, POP3’ü kullanmak için iyi bir nedeniniz yoksa IMAP’i kullanmanızı tavsiye ederiz.
Outlook Mail Kurulumu
Outlook mail kurulumu yaparak kurumsal, okul, yandex mail, şirket mail şeklinde e-posta adreslerinizi kolayca yönetebilirsiniz.

İlk olarak Outlook ayarları yapmak için Outlook programını çalıştırın.
Sol üst taraftan Dosya > Hesap Ayarları yerinden yine Hesap Ayarlarını seçin.
Hesap Ayarları penceresinden E-posta kısmında bulunan Yeni… bağlantısına tıklayın. Kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve derhal aşağıda Gelişmiş seçenekler kısmında Hesabımı kendim ayarlamak isterim kutucuğunu işaretleyin, Bağlan butonuna tıklayın.

POP bölümünü seçin ve E-posta parolanızı girin. Bağlan butonuna tıklayın.

Mesele oluştu yada Hata mesajı çıkabilir. Burada Hesap Ayarlarını Değiştir‘e tıklayın.
POP Hesap ayarları penceresinden bazı detayları değiştirmemiz gerekiyor. Siz aşağıdaki resimdeki şeklinde yapabilirsiniz. Bilgilerinizi yazdıktan sonrasında İleri‘ye tıklayın.

Oluşturulan ekran Bağlan butonuna tıklayın. Son ayarlar yapılıyor… Burada birazcık beklemeniz gerekebilir.

Buraya kadar outlook mail kurulumu resimli adımları takip edip, bir hata yada yanlış informasyon girmediyseniz outlook hesap ekleme tamamlanmış olacaktır.
Outlook Email
Hotmail, Microsoft’un yeni e-posta hizmeti olan Outlook.com ile birleşmeden ilkin hesabınızda oturum açtığınızda, Windows Live giriş sayfası görünüyordu. Ana sayfadan gelen kutunuza kolayca giriş yapılıyordu. Outlook.com’un ortaya çıkmasıyla, gelen kutusuna erişim basitleştirildi ve artık direkt mail hesabınıza erişebiliyorsunuz.
outlook.live.com/owa/ yada → Outlook email ← bağlantısına tıklayarak, giriş sayfasına girin, peşinden hesap bilgilerinizi girin ve Oturum Aç’a tıklayın. Gelen Kutusu, Gereksiz E-posta, Taslaklar… Klasörler sayfası saniyeler içinde açılacaktır.
Telefona Outlook Kurma
Telefona outlook kurma özetlemek gerekirse, Bu kılavuz, iOS yada Android’deki Outlook uygulamasında yeni bir e-posta hesabı kurma sürecinde size adım adım yol gösterir.
Adım 1: Outlook uygulamasını açın.
Adım 2: Ayarlar > Hesap Ekle’yi seçin
Adım 3: E-posta Hesabı Ekle ekranında IMAP’i seçin

Adım 4: E-posta adresinizi yazın peşinden Hesap Ekle’ye tıklayın.

Adım 5: E-posta parolanızı ve Görünmesini istediğiniz Adınızı yazın peşinden Gelişmiş Ayarları Göster’i tıklayın.

Adım 6: Lüzumlu alanları kendinize nazaran doldurun.

IMAP Gelen Posta Sunucusu: mail.sizinsiteniz.com
IMAP Kullanıcı Adı: E-posta adresiniz.
IMAP Şifresi: E-posta şifreniz.
SMTP Giden Posta Sunucusu: smtp.sizinsiteniz.com
SMTP Kullanıcı Adı: E-posta adresiniz.
SMTP Parolası: E-posta şifreniz.

Adım 7 Son: Bilgilerinizi yazdıktan sonrasında sağ üst taraftan Onayla simgesine tıklayın. Outlook hesabını telefona kurma işlemi bu kadardır. Bu adımları doğru yaptığınız takdirde sorunsuz şekilde, şirket mailini, okul, hususi e-posta hesabınızı Andorid, IOS cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Yazı İçeriği

POP3 ve IMAP nedir?Outlook Mail KurulumuOutlook EmailTelefona Outlook Kurma

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top