Cum. May 7th, 2021
onlisans kpss ile hangi kurumlara memur olarak atanilir 5fc00a60b1f17

Önlisans KPSS ile Hangi Kurumlara Devlet Memuru Olarak Atanılır?

Ölçme, Seçme ve Yerleşirme Merkezi ÖSYM aracılığı ile geçtiğimiz ay ön lisans mezunu ve öğrencilerine Kamu Mensubu Seçme Imtihanı KPSS düzenlendi. Sonuçlar 26 Kasım zamanı itibari ile açıklanırken adaylar sonuçlarına resmi olarak ulaştı ve hangi kurumlara yerleşebileceğini araştırmaya başladı. Peki KPSS ön lisans puanları ile hangi kurumlara yerleşilebilir, hangi kurumlara atanılır, hangi kurumlar ön lisans KPSS ile işyar, kamu mensubu, kamu işçisi alımı yapmaktadır?

Önlisans KPSS ile Nerelere Girilir?

Önlisans KPSS puanınız ile Sıhhat Bakanlığından, Ziraat Bakanlığına, Spor Bakanlığından, Aile Bakanlığına aklınıza gelen her kuruma ve bakanlığa girebilirsiniz. Bilhassa Sıhhat Bakanlığı ve devlet yararına çalışmakta olan KİT kurumları şu demek oluyor ki Türk Şeker, Çaykur, MKE, TCDD benzer biçimde firmalar alım yapmakta olup bu kurumlara da yerleşme şansınız bulunmaktadır. Peki ön lisans KPSS’den kaç puan almak gerekiyor?

Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Polis ya da asker olabilmek için adayların averaj 70 ile üstünde puan alması, KİT kurumlarına girmek için baraj puan alan 60 puanı alması (kura ile atama yapılıyor) bakanlıklara girebilmek için ise pozisyonlara nazaran değişen puan gerekiyor. Mesela ecza teknikeri 65 puana kadar atanırken, röntgen mensupları 85 civarı puan ile atanmaktadır. Bu puanlar senelik olarak verilen kadrolar ile değişim göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir