Online sınava Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Oxygen Consultancy’nin kıdemli danışmanı Neslişah Şahman mülakatlarda işinize yarayacak bilgiler paylaştı.
Koronavirüs ile beraber hayatımızda birçok değişim yaşanırken, iş dünyası da kuşkusuz büyük bir değişimin içinden geçiyor. Birçok departmanda olduğu benzer şekilde İnsan Kaynakları departmanlarının da birkaç yıl ilkin yoğunlaşmaya başladığı dijitalleşme süreci; yaşadığımız bu zamanda firmaların odak noktası oldu.
Yeni emek verme disiplininde verimliliğin sağlanması, bir sonraki dönem için kademeli emek verme modellerinin oluşturulması, üretime devam eden yapılarda çalışanların virüsten korunması için meydana getirilen düzenlemeler, online eğitimler, performans süreçleri ve organizasyon şemalarının incelenip işe alım tarafındaki ihtiyaçların gene gözden geçirilmesi benzer şekilde mevzular gündemde.
Salgın sonrası karantina döneminde virüsün pozitif ya da negatif etkilediği sektörlere baktığımızda ise işe alım süreçlerinde 3 değişik yaklaşım bulunduğunu görüyoruz.
• İşe alım süreçlerini durduran ve mevcut organizasyonu korumaya çalışan sektörler, • Küçülmek durumunda kaldıkları için işten çıkarmaların yaşandığı sektörler, • İşleri bu süreçte ciddi bir halde yoğunlaşan ve kısa sürede yüksek hacimli işe alım oluşturan sektörler.
Dünya geneline baktığımızda bu zamanda kurumların yüzde 36’sı işe alım hayata geçirmeye devam ediyor. Adayların ise yüzde 47’lik bir kısmı belirsizlik döneminde iş başvurusu yapmayı tercih etmezken, firmanın finansal durumu sebebiyle işi olmayan kalan ya da ileriye dönük işsizlik kaygısı olan adayların başvuruları yüzde 53 oranında. İşveren tarafındaysa kabiliyetleri çekmek için, bu periyodu fırsata çevirenler mevcut.
Peki, bu zamanda işe alım süreçleri nasıl aşama kaydediyor? Senelerdir işe alımın ilk aşaması olan aday havuzu oluşturma sürecini, belirli platformlar üstünden gerçekleştiriyoruz. Pandemi öncesi bilhassa kent haricinde ikamet eden adaylarla video mülakat ile işe alım sürecinin belirli aşamalarını tamamlıyorken, bu süreçte tüm adaylarla yaptığımız görüşmeleri online platformlara taşıdık. Diğeri taraftan organizasyonların acil gereksinimleri için işe alım sürecinde sanal değerlendirme merkezleri ve işe alım sonrası online eğitimler ve oryantasyon programları oluşturuldu.
Alışkanlıklarımızdan uzaklaşıp yeni emek verme modeline adapte olmaya başladığımız bu günlerde online mülakatlar üç katına çıkmışken, İK profesyonelleri ve adaylar mülakatlara nasıl hazırlanmalı?
• Mülakat saati ulaşmadan ilkin iletişimi rahat sürdürebilmek için ne olursa olsun bilgisayarınızı deneyin. Ses ve kamerada bir sorun olmadığından güvenli olun.• Eğer mümkünse yalın bir arka planda görüşmenizi gerçekleştirin ve odağın sizde olmasını sağlayın.• Görünüşünüze itina gösterin, hatta bir tek mülakatınız olduğu günlerde değil, evden çalıştığınız her gün bunu yapmayı alışkanlık haline getirin.• Adaylar her mülakatta olduğu benzer şekilde görüştükleri firmayı ve pozisyonu araştırmalı. İK profesyonelleri ise görüşecekleri adayın özgeçmişine ve proje detaylarına egemen olmalı.• Mülakat deneyimi olmayan ya da kendisini ifade etmekte güçlük çeken adaylar, online mülakatları fırsata çevirebilir. Özgeçmişlerinde bilhassa vurgulamak istedikleri noktaları ya da pozisyonla ilgili soruları not almaları mülakat süresini en doğru şekilde değerlendirmiş olmalarını sağlar.• Karşı karşıya mülakatlarda gövde dilimizi kullanabiliyorken online mülakatlarda bu pek mümkün olamıyor. Ilk olarak mülakat öncesinde enerjinizin yükseltin ve güler yüzlü olun. Görüşme sürecinde ise mümkün olduğunca kameraya bakın, doğru kontakt için ses tonunuza ve vurgularınıza dikkat edin. • Hem İK profesyonelleri hem de adayların birbirine ayırdığı süreyi en verimli şekilde kullanabilmeleri için tehlikeli netice olan nokta etkin kontakt. Mülakat esnasında iyi bir dinleyici, etkili bir anlatıcı olun ve zamanı en doğru şekilde kullanmaya çaba edin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top