Mavi Ekran Hataları ve çözüm şekilleri

İçindekiler1 İŞLETİM SİSTEMİ KURULURKEN VEYA BİLGİSAYAR İÇERİSİNDE YÜKLÜ OLAN YAZILIMLARDAN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN HATALARI VE ÇÖZÜM YOLLARI (YAZILIMSAL SEBEPLER)2 İŞLETİM SİSTEMİ YÜKLENİRKEN OLUŞAN HATADAN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN SORUNU3 BİLGİSAYARA BİR PROGRAM YÜKLEDİKTEN SONRA KARŞILAŞILAN MAVİ EKRAN HATALARI4 SİSTEM DOSYALARINA BULAŞAN VİRÜSLER VE ANTİ VİRÜSÜN SİSTEM DOSYASINI SİLMESİ5 ÇAKIŞAN ANTİ VİRÜS PROGRAMLARI6 BİLGİSAYAR KASASINDAKİ DONANIMLARIN ARIZASI SONUCU OLUŞAN MAVİ EKRAN HATALARI7 HARD DİSKTEN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN HATASI8 RAM KAYNAKLI YÜKSEK BELLEK KULLANIMI SEBEBİYLE OLUŞAN MAVİ EKRAN HATASI9 EKRAN KARTINDAN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN HATALARI10 ANA KART KAYNAKLI MAVİ EKRAN HATALARI

Bilgisayar kullanan nerede ise hepimiz kesinlikle bu hatayla bir kerede olsa tanışmıştır.Meydana getirilen bir hata yada oluşan arıza sonucu bilgisayar ekranında çıkan “Fizyolojik hafıza önbelleğe dökülüyor” ve benzeri bir yazı,mavi ekran içinde gözükmesi kesinlikle birçok bilgisayar kullanıcısının canını sıkmıştır.Mavi ekran hatası bilgisayarlarda sıkça karşılaşılan,birçok sebepten oluşan ve çözüm yolu olan sorunlardan biridir.

Bir soruna tam anlamıyla çözüm getirmek gerekirse probleminin ne işe yaradığını ve nereden kaynaklandığını bilmemiz gerekir.Sizin yaşadığınız mavi ekran probleminin ne işe yaradığını saptamak ve bu tespit sonucunda çözüm metodu uygulamanız gerekiyor.

Mavi ekran hatası oldukca geniş bir mevzu olduğundan bu gösterim oldukça uzun bir ifade içermektedir.İsterseniz yayının tamamını okuyarak mavi ekran hataları ile ilgili bilgilenebilir yada direkt aşağıdaki sebepler ve çözüm metodlarına bakabilir ya da yayının en altında bulunan Youtube videosunu seyredebilirsiniz.

Mavi ekran hatasının sebeplerini en başta iki temel unsurdan oluşur.Bunlardan ilki bilgisayarınıza ilişik donanımların arızasıdır.İkincisi ise bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılım sonucunda gerçekleşen mavi ekran hatasıdır.Sizin yaşadığınız mavi ekran hatasının sebebini ilkin bu iki başlık altında aramanız gerekmektedir.Doğrusu siz,mavi ekran hatası ile bilgisayarınızdaki donanım (ram,hard disk,ekran kartı,ana kart) arızasından dolayı mı karşılaşıyorsunuz ? ya da bilgisayarda bir farklılık yaptıktan sonrasında yada yüklediğiniz bir programdan sonrasında mı mavi ekran hatasıyla karşılaşıyorsunuz ? sorularının yanıtını verebilmelisiniz.

Yayının başlangıcında mavi ekran hatasına sebep oluşturabilecek birçok durumun söz mevzusu olabileceğinden bahsetmiştik.Sadece genel anlamda insanoğlu hep aynı sebeplerden dolayı mavi ekran hatası ile karşılaşırlar.Sizde aşağıda anlatılan bu hataların sebeplerini ve çözümlerini okuyarak hangi hatadan dolayı mavi ekran hatası ile karşılaştığınızı öğrenebilir ve çözümünü burada bulabilirsiniz.
 

İŞLETİM SİSTEMİ KURULURKEN VEYA BİLGİSAYAR İÇERİSİNDE YÜKLÜ OLAN YAZILIMLARDAN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN HATALARI VE ÇÖZÜM YOLLARI (YAZILIMSAL SEBEPLER)

Bilgisayarınızın işletim sistemi kurarken sistem dosyalarının noksan kurulması,bilgisayarınızda mevcud yazılımların işletim sistemi ile uyumsuz olması yada anti virüs programların (birden fazla olması durumunda) birbirleri ile çakışması sonucu mavi ekran hatası ile karşılaşabilirsiniz.

 

İŞLETİM SİSTEMİ YÜKLENİRKEN OLUŞAN HATADAN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN SORUNU

İşletim sistemi yükleme işlemi yapılırken bazı dosya yada dosyalarda hata raporu ile karşılaşırız.Bu hata raporunda “Atla” yada “Yoksay” seçeneklerine tıklayarak işletim sisteminin kurulumuna devam ederiz.Sadece bu şekilde yüklenen sistem noksan dosyalardan dolayı sizin karşınıza mavi ekran hatası çıkartabilir.Sadece sizin karşılaştığınız mavi ekran hatası sebebinin bu başlık olma ihtimali oldukca düşük.Zira bu hata daha oldukca eski işletim sistemlerinde görülmektedir ve yeni işletim sistemlerinde bu çeşit problemler yaşanmamaktadır.Bu problem daha oldukca Windows XP işletim sisteminde yaşanmaktadır.

Eğer sizdeki mavi ekran hatası buradaki sebepten kaynaklanıyorsa işletim sistemi CD,DVD yada USB kurulum aygıtını bilgisayarınızda açarak “Onar” işlemi yapmanız gerekmektedir.
 

BİLGİSAYARA BİR PROGRAM YÜKLEDİKTEN SONRA KARŞILAŞILAN MAVİ EKRAN HATALARI

Bazı programlar eskidir ve cihazınızın işletim sistemi ile ciddi uyumsuzluk çözümü yaşayabilir.Bu durum bilgisayarınızda mavi ekran hatasına sebep olur.

Bu probleminin çözümü için yapılması ihtiyaç duyulan,bilgisayar açılışında Windows işletim sistemi listesinden “Güvenli Mod” yada “Çalışan son olarak ayarlar” bölümünün açılıp bilgisayara son olarak kurduğunuz ve mavi ekrana sebep olan programı bulup kaldırmanız gerekmektedir.Bu hataya genel anlamda anti virüs benzer biçimde güvenlik yazılımları sebep olmaktadır.Mesela 2007 senesinde Zone Alarm güvenlik yazılımı Windows XP (Service Pack 2) işletim sisteminde mavi ekran hatasına sebep olmaktaydı.

Bilgisayarlarda genel anlamda bazı anti virüs programları yüklendikten sonrasında bu hata ile karşılaşılmaktadır.Eski güvenlik yazılımı olan Avast 4.8 programı bir kere kurulduktan sonrasında bilgisayardan kaldırılamaması ve “Zorla Kaldır” işleminin yapılmasının peşinden bu şekilde bir soruna sebep olmaktaydı.
 

SİSTEM DOSYALARINA BULAŞAN VİRÜSLER VE ANTİ VİRÜSÜN SİSTEM DOSYASINI SİLMESİ

Bilgisayarda bazı fena amaçlı yazılımlar doğrusu virüsler,direkt sistem dosyalarınıza bulaşır ve tabiri caizse sistem dosyalarınıza yapışır.Bu durum karşısında anti virüs programı virüs bulaşan sistem dosyasını silebilir ve böylece mavi ekran hatası oluşabilir.

Bu yüzden sistem dosyasına virüs bulaşmışsa bile anti virüs programlarında bu dosyayı silmek yerine kurtarma,onarma,iyileştirme benzer biçimde seçenekler kullanılmalıdır.Eğer sistem dosyasını sildiyseniz Güvenli Mod bölümünde geri getirebilir yada “Sistem Geri Yükleme” hususi durumunu kullanabilirsiniz.
 

ÇAKIŞAN ANTİ VİRÜS PROGRAMLARI

Eğer bilgisayarınızda birden fazla anti virüs programı var ise mavi ekran hatasını görme sebebi o programlar olabilir.Bilgisayarda birden fazla anti virüs programı bulundurulması sonucu bu iki program tarama yaparken,fena amaçlı yazılımı tespit ederken yada bu yazılıma müdahale ederken ve buna benzer yüzlerce noktada çakışabilir ve cihazda meydana getirilen işlemler içinde anlaşılması imkansız,karmaşık bir durum oluşturabilir,mavi ekran hatasına sebep olabilir.

Bu durumda yapılması ihtiyaç duyulan düzgüsel mod,güvenli mod yada son olarak çalışan ayarlar kısmı ile bilgisayarı çalıştırıp gereksiz yere yüklü olan fazla anti virüs programlarını kaldırmayı denemelisiniz.Güvenli Mod,son olarak çalışan ayarlar bölümünü bilgisayar açılışında bazı bilgisayarlarda F2,F8 tuşları bazı bilgisayarlarda ise değişik tuşa basarak görüntüleyebilirsiniz.
 

BİLGİSAYAR KASASINDAKİ DONANIMLARIN ARIZASI SONUCU OLUŞAN MAVİ EKRAN HATALARI

Bilgisayarın emek harcaması için ana kart,ekran kartı,işlemci,RAM,ROM benzer biçimde durağan(durgun) sürücüleri ve benzeri donanım devreleri kullanırsınız.Bu donanımların biri yada birden fazlasında oluşacak bir arıza mavi ekran hatası ile karşılaşmanıza sebep olabilir.Bilgisayarda donanımsal olarak mavi ekran hatasına en oldukca sırasıyla Harddisk,RAM,Ekran Kartı ve Ana Kart sebep olmaktadır.Eğer sizdeki mavi ekran kartı hatasının sebebi donanımsal bir sorundan dolayı ortaya çıkıyorsa bu donanımları ilk başta Hard Disk olmak şartı ile sırasıyla denetim etmeniz gerekmektedir.

 

HARD DİSKTEN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN HATASI

Hard Disk,bilgisayarınızın durağan(durgun) depolama birimidir.Özünde mekanik bir sistemde çalıştığını söyleyebiliriz.Hard Disk üstünde veriler dönen bir disk üstünden optik bir ışık vasıtasıyla okunması mümkün ve okuma/yazma işlemi bu sayede yapılır.Sadece Hard Disk biriminde dönen diskin herhangi bir yerinde bozukluk var ise okuma/yazma işlemi yapılırken hatalı bir işlem yapılmış olur ve bu durum bilgisayarınıza mavi ekran hatası olarak yansır.Eğer mavi ekran hatasıyla karşı karşıya gelme sebebiniz Hard Disk biriminden kaynaklanıyorsa bozuk noktanın düzeltilmesi lazım.
Bu onarımı yapmanız için HD Tune ve HDD Regeranator programlarını kullanabilirsiniz.Bu programlar yardımıyla Bad Sector taraması yapabilir ve Bypass işlemi uygulayabilirsiniz.Bypass işlemi sonucu Hard Disk biriminin hatalı olan kısmının üstü kapatılır ve okuma/yazma işlemi yapılırken mavi ekran hatasının önüne geçilmiş olur.

 

RAM KAYNAKLI YÜKSEK BELLEK KULLANIMI SEBEBİYLE OLUŞAN MAVİ EKRAN HATASI

Bilgisayarınızda tüm işlemlerin yapılması mevzusunda aslolan görevli olan donanımlardır.Mavi ekran hatasına en oldukca sebep olan donanımdır.Eğer mavi ekran hatasına RAM donanımının sebep bulunduğunu düşünüyorsanız Vazife Yöneticisi > Performans bölümünden Hafıza kullanım oranını inceleyin.Peşinden bilgisayarınızda birkaç uygulama çalıştırarak Hafıza Kullanımı oranını %100 e çıkartın.Hafıza Kullanım oranı %100 olduğunda mavi ekran hatası ile karşılaşıyorsanız RAM donanımının arızalı olma olasılığı oldukca yüksektir.

 

EKRAN KARTINDAN KAYNAKLANAN MAVİ EKRAN HATALARI

Monitörünüzde mevcud görüntünün oluşmasını elde eden temel donanımdır.Bilgisayarda eğer olmazsa olmaz performans donanımıdır.Eğer ekran kartınız devasa yükseklikte performans isteyen bir oyunu çalıştırması durumunda fazla zorlanmış ve bu durum vakit içinde ekran kartı devresindeki kondansatörlerin şişmesi,patlaması hatta devrenin kısmen yanması ile sonuçlanmış olabilir.Bu durumda size mavi ekran hatası olarak yansıtılabilir.

 

ANA KART KAYNAKLI MAVİ EKRAN HATALARI

Adından da belli olacağı suretiyle bilgisayarın ana kartıdır ve öteki donanımların bir tüm olarak çalışmasını sağlar.Ana kart üstündeki kondansatörlerin şişmesi yada patlaması gene siz mavi ekran hatası olarak yansıyacaktır.
Donanımlardan kaynaklı bir mavi ekran hatası ile karşılaşıyorsanız ve bu mevzular hakkında fazla bilginiz yoksa bilir kişiden yardım alarak çözümü çözmeniz sizin için daha iyi olacaktır.
Ek olarak aşağıdaki videoları izlemenizi tavsiye ediyoruz…
Bilgisayar alanında birçok mevzuda faydalandığım ve bilgilendiğim Youtube sitesinden Ayhan Tarakçı‘nın kanalından mavi ekran hatası ve hatanın giderilmesi için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.
Youtube sitesinde Arya42 kanalında ekran kartından kaynaklı mavi ekran hatası veren bilgisayarın onarılması hakkında aşağıdaki videoyu izleyebilir ve donanımlardan meydana gelen mavi ekran hatası ve çözümleri ile ilgili daha çok data sahibi olabilirsiniz.

 

Post Views:
772

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top