Maaş Yazısı Örneği Word ve Pdf – Maaş Yazısı Nedir ve Nerden Alınır?

Maaş yazısı örneği, genel anlamı ile bankaya kredi başvurusu yapılmak istenildiği süre bankanın talep edeceği evraklar içinde yer almıştır. Bu belge, çalışan kişilere iş yeri tarafınca verilmektedir. Bu belge sunulacağı kuruma, sizin bir yerde çalıştığınızı ve belli bir ücret altında iş yaptığınızı ifade etmektedir. Bu belge üstünde, aldığınız maaş ve yaptığınız iş yazdığı için kıymetli bir evrak niteliğindedir. Peki maaş yazısı nedir.

Mevzu BaşlıklarıMaaş Yazısı ÖrneğiNeden Maaş Yazısı İstenir?Maaş Yazısı Nereden Alınmalıdır?Maaş Yazısında Hangi Bilgiler Yer Alır?Maaş Yazısı Örneği Word ve PdfBankaların İstediği Maaş Bildirim Yazısı Örneği
Maaş Yazısı Örneği

Maaş yazılarının yazılması işlemi iş yeri tarafınca gerçekleştirilir. İş yeri ister el ile kaşeli ve imzalı bir halde hazırlar, isterse de dijital ortamda hazırlar ve işçisine sunar. Maaş yazısı üstünde yer edinen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir halde yazılması gerekmektedir. Kullanılacak dil anlaşılabilir olmalı ve tüm bilgiler verileceği kurum tarafınca teyit edileceğinden dolayı yanlış beyandan kaçınılmalıdır. Bankaya verilen maaş yazısı belli başlı şartlar taşımaktadır. Bu şartlar yerine getirilmiş olduğu takdirde banka tarafınca kredi değerlendirmesine alınabilirsiniz. 

Niçin Maaş Yazısı İstenir?

Kredi çekmek istediğiniz bankalar tarafınca bilhassa kamu kurumlarında çalışıyorsanız, maaş yazısı talep edilecektir. Maaş yazısının diğeri bir adı ise maaş bordrosudur. Bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinin kredi limitini belirlemek ve maaşında herhangi bir kesinti vb. olup olmadığını saptamak amacı ile bu belgeyi talep etmektedir. Kredi çekmek için maaş yazısı almak isteyen müşteriler işverene başvurmaktadır.  

Maaş yazısının yanında bazı bankalar tarafınca kişilerden, çalışıyor belgesi de talep edilebilmektedir. Bu belge de işverenlerden talep edilmektedir. Eğer çalışıyor belgesi de talep edildiyse, işe giriş tarihleriniz ve ne kadar süredir o işte çalıştığınız banka tarafınca merak ediliyor anlama gelir. Bu bilgilerin çalışıyor belgenizde yazdığından güvenli olmanız gerekmektedir. İşyeri maaş yazısı istenildiği takdirde işverenin bu belgeyi kısa bir sürede hazırlayarak işçisine vermesi önemlidir.

Maaş Yazısı ÖrneğiMaaş Yazısı İsteme Sebepleri

Bankaya maaş yazısıElden maaş ödeme yazısı örneğiKredi çekmek için maaş yazısıÇalışana yüksek maaş yazısı vermekİşyeri maaş yazısıMaaş bordrosu yazısıAnestezi Teknikeri Maaşı Astsubay Maaşlarıİlgili Yazı :   Kalıtım İlamı Dilekçesi Örneği Word – nasıl Yazılır?Maaş Yazısı Nereden Alınmalıdır?

Bu yazı bir oldukca süre çalışmakta olduğunuz işyerinde bulunan personel daire başkanlığından, yönetimsel ve mali işler daire başkanlığından ya da insan kaynakları biriminden temin edilebilmektedir. Her kurum birbirinden değişik olduğundan kimi yerlerde maaş yazısı örneği sözlü bir halde istenildiğinde verilirken kimi bölgeler bu yazı için dilekçe talep etmektedir. Alınan gerçekleşme birimlerinin adları değişik olacağından dolayı İnsan Kaynakları Birimine/ Personel Daire Başkanlığına ya da İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığına şeklinde hitap edilmelidir. 

Maaş Yazısında Hangi Bilgiler Yer Alır?

Kredi talebinde bulunabilmek için maaş yazısı hazırlamak istiyorsanız, istenilen tüm bilgilerin doğruluğunu denetim etmenizde yarar vardır. Belgede herhangi bir eksiklik durumu verilen tüm detayları geçersiz kılacağı için dikkat edilmesi gerekir. Bankaya maaş yazısı alınırken talep edilen bilgiler şunlardır;

Adı SoyadıT.C Kimlik NumarasıAna AdıBaba AdıSSK Sicil NumarasıDoğum TarihiDoğum YeriSGK İş Yeri Numarası Nüfusa Kayıtlı Olduğu İlçe/ İl Bu bilgilerin herhangi birinin yokluğu halinde alınmış olan maaş yazısı geçersiz kabul edilecektir ve kredi başvurusu sonuçsuz kalacaktır ya da negatif neticelenecektir.

Maaş Yazısı Örneği Word ve Pdf

Maaş yazısı örneği değişik sebeplerden dolayı bazı kurumlar tarafınca istenmektedir. Sizler için istenilen belgelerin örneklerini yayınladık. Tüm örnekleri aşağıdan bilgisayarınıza indirerek kendinize gore düzenleyebilirsiniz.

Maaş Yazısı ÖrneğiBankaların İstediği Maaş Bildirim Yazısı Örneği

Bankaların istediği maaş bildirim yazısı örneği word ve pdf formatında indirmek için altaki bağlantılara tıklayınız.

Bankaların İstediği Maaş Bildirim Yazısı Örneğiİndir

Bankaların İstediği Maaş Bildirim Yazısı Örneğiİndir
Evraklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.