LED LCD ile OLED Arasındaki Farklar Nedir?

Ağırlıklı olarak cep telefonları üstünden tanınan OLED ekranlar şimdilerde televizyonlarda da kullanılmaya başlandı. Bu şekilde olunca da pek fazlaca şahıs bu biçim televizyonların öteki televizyonlar ile arasındaki farkları öğrenmek istiyorlar. Organik Işık Yayıcı Diyot’un kısaltılmış adı olan OLED, LED ekranlara oranla fazlaca daha büyük farklılıkları bünyesinde barındırmaktadır. OLED panellerin en büyük özelliği, elektrik akımının geçmesi sonrasında kendi ışıklarını yaymalarıdır. LED LCD ekranlarındaki hücrelerde ise iletici özellikler bulunmaktadır. Bundan dolayı da dış kaynaktan gelecek bir ışığa gereksinim duyacaktır. Bilhassa de beyaz perde ve oyun tutkunları, ilerleyen dönemlerde ekran tercihlerini OLED’den yana kullanacaklar. Şu sebeple bu ekranlar yüksek tepki süresi ile öteki vizyonun önüne geçmeyi başarıyor.

Genel olarak OLED ekranlar, LCD panellerden neredeyse 1.000 kat daha hızlılar. Bu ekranlarda fazlaca hızla hareket eden görüntüler dahi tüm bilgileri ile gösterilebiliyor. Birkaç milimetre derinliği olan OLED ekranlar, öteki ekranlara bakılırsa fazlaca daha hafifçe olmaları ile ön plana çıkıyorlar. Bunun en büyük sebebi ise ekranda mevcud alt piksellerin kendini aydınlatması sonrasında arka ışığa gerek duyulmamasıdır. Dolayısıyla fazlaca daha verimli güç tüketimi de sağlanmış olacaktır. Yeni dönem akıllı cep telefonlarında bulunan OLED ekran sistemi, keskin görüntüsü, parlak ve canlı görüntüye haiz olması ve maksimum netliği ile insanları kendine fanatik bırakmayı da başarıyor. Pek fazlaca şahıs bu özelliklere karşın LED LCD televizyonların fazlaca daha iyi bir görüntü ortaya koyduğunu belirtiyor.

Doğal olarak ki OLED vizyonun LED LCD televizyonlara oranla bazı dezavantajları bulunuyor. Hemen hemen yeni bir ürün olduğundan fiyatı markasına bağlı olarak yükselebiliyor. Ek olarak bu ekranlar ile ilgili insanların en fazla yakınma etmiş olduğu konulardan bir diğeri de kırmızı renk problemi. Bu televizyonların panelinde bulunacak kırmızı ışık üretilirken kullanılan malzemenin ömrü, öteki renklere bakılırsa fazlaca daha süratli bir halde sonlanıyor. Bu şekilde olunca da kırmız renk bir süre sonrasında istenildiği şeklinde canlı bir halde olamayabiliyor. Dolayısıyla kişilerin kendilerine ve isteklerine en uygun olacağına inandıkları OLED ya da LED LCD ekranlar arasından seçimlerini yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.