Kulaklıktan Ses Gelmiyor Çözümü ve Çözümü

Windows işletim sistemine ses cihazlarını oluşturmak oldukça karmaşık bir hal alabilmektedir. Bazı durumlarda sürücüler birbirleriyle çakışabilir. Bu durumun sonucunda birçok kişinin dile getirmiş olduğu “kulaklıktan ses gelmiyor” çözümü yaşanabilir. Sadece kullanmış olduğunuz bilgisayara takılı olan kulaklıktan sesin gelmiyor olmasının birçok sebebi bulunmaktadır.
Bazı kullanıcılarsa aynı çözümü “bilgisayar kulaklığı görmüyor” şeklinde dile getirmektedir. Aslına bakarsak sıkça bahsedilen bu iki problem bire bir aynıdır. Sadece çözümleri değişik yollardan geçiyor olabilir. Yaşanmış olan bir öteki sorunda bilgisayarın kulaklığı hoparlör olarak görmesi şeklinde ifade ediliyor. Bilgisayar, kulaklığı hoparlör olarak görüyorsa bununda başlıca sebebi büyük olasılıkla işletim sistemi kaynaklı bir sorundur. Doğal olarak eğer kulaklığınız fizyolojik bir sebeple arızalanmadıysa…
Windows 10 işletim sistemine haiz bilgisayarlarda kulaklıktan sesin gelmemesi çözümü en oldukca fizyolojik bağlantı noktasından meydana gelmektedir. Bu durumda probleminin neyden kaynaklandığını bilmemiz gerekmektedir. Probleminin sebebi kulaklığın bağlantı noktasındaki bir problem yüzünden mi ? Yoksa işletim sistemi kaynaklı bir problem yüzünden mi ? diye ayırt edebiliyor olmamız gerekmektedir.
 
Kulaklıktan Ses Gelmiyor Çözümü
📌 “Kulaklıktan ses gelmiyor” sorununu yaşıyorsanız ilk olarak bu probleminin neyden kaynaklandığını tespit edelim. Problem yaşadığınız kulaklığı başka bir müzik çalar cihaza taktığınızda da problem yaşıyor musunuz ? Mesela problem yaşadığınız kulaklığı telefonunuzda kullanabiliyor musunuz ? Eğer kulaklık, telefonda yada başka cihazlarda da problem yaşatıyor ve ses çıkışı gerçekleşmiyorsa problem kulaklığınızdan meydana gelmektedir. Bu yüzden bu içerik size yararlı olamayacaktır.

Eğer kulaklık başka cihazlarda son aşama sıhhatli bir halde çalışıyor sadece bilgisayarda ses çıkışı vermiyorsa problem bilgisayarınızdan şu demek oluyor ki işletim sisteminizden kaynaklanıyor olabilir.
Şimdi kulaklığınızı bilgisayarınıza takının. Sağ alttaki ses butonuna sağ tıklayarak “Ses problemlerine gider” seçeneğine tıklayın. Biliyorum bu problem gidericiler bir çok süre hiçbir işe yaramaz sadece kulaklıktan sesin gelmemesisin sebebi rahat bir ayar olabilir. Bu problem gidericisi hakkaten de çözümü giderebilir. Gene de işe yaramadıysa bir sorundaki problem/çözüm metoduna geçin.
 
Hangi Ses Çıkışı Seçili Durumda?
📌 Bilgisayarınızdaki varsayılan ses çıkışını deneyin. Bunu yapmak için ilk olarak Windows 10 işletim sisteminizde Ayarlar penceresini açın. Ayarlar penceresini ister arama kutusundan yazarak açabilir isterseniz sol alttaki Windows logosuna sağ tıklayarak açabilirsiniz.
Ayarlar penceresini açtıktan sonrasında Sistem‘e tıklayın. Sonrasında aşağıdaki görselde gözüktüğü benzer biçimde sol kısımdaki menüden Ses seçeneğine tıklayın. Kulaklığı bilgisayarınıza taktığınızda çıkış aleti aşağıdaki görselde de gözüktüğü benzer biçimde kulaklık seçeneğinde olmalıdır. Eğer o şekilde değilse bunu kendiniz düzeltin.

Eğer bu sorununuzu düzeltmediyse bir sonraki aşamaya geçin.
 
Ses Sürücüsü Ne Durumda?
📌 Ses sürücüsünün güncel olmaması ses aletinin çalışmamasına sebep olabilir. Arama kutusuna “aygıt yöneticisi” yazarak yada Bu Bilgisayar‘a sağ tıklayıp Özellikler sekmesine giderek Aygıt Yöneticisi penceresine ulaşın. Peşinden aşağıdaki görselde de gözüktüğü benzer biçimde ses aygıtı sürücüsüne sağ tıklayın. Peşinden Sürücüyü güncelleştir seçeneğine tıklayın. İnternet üstünden sürücüyü güncelleştirmeyi deneyin.
Eğer herhangi bir güncelleştirme yapılırsa bilgisayarınızı tekrardan başlatın ve kulaklığınızı yine deneyin.

Eğer güncelleme başarısız olursa yada herhangi bir güncelleme eğer olmazsa kulaklığa ilişik sürücüye iki kez tıklayarak karşınıza çıkan pencerenin üst kısmından Sürücü sekmesine gidin. Sonrasında Sürücüye geri dön seçeneğine tıklayın.
Bu çözüm gene probleminin üstesinden gelemediyse bir sonraki çözüm yolunu deneyin.
 
Varsayılan Biçimi Değiştirdiniz Mi?
📌 Bilgisayarınızdaki ses konsolu penceresini gidin. Buna örnek olarak ben kendi bilgisayarımda ses konsolu penceresine gitmek için arama kutusuna “realtek” yazdım. Aşağıdaki görselde bunu görebilirsiniz.

Peşinden aşağıdaki benzer biçimde sol kısımdan Headphone şu demek oluyor ki Kulaklık kısmına gittim. Sonrasında varsayılan biçimi Sıfırla butonuna tıklayarak sıfırladım.

Post Views:
9.272

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.