cocuklara finansal sorumlulugu asilamanin 5 yolu 5fecc5c79cf9e Küçüklere Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu

Finansal disiplin, bir ebeveynin çocuklarına verebileceği en mühim derslerden biridir. Hiçbir okul para yönetimi becerilerini öğretmez, bu yüzden evlatlarının finansal geleceğini şekillendirme mevzusundaki tüm mesuliyet direkt ebeveynlere düşer.  Finansal olarak sağduyulu olmayı yaşamının erken dönemlerinde öğrenen bir çocuk, gerçek dünyadaki zorluklara, parayla ilgisiz olan birinden daha iyi hazırlanmış olacaktır.
İşte çocuklarınıza finansal disiplin aşılamanın birkaç yolu:
Onlara Örnek OlunÇocuklar hayatlarının erken dönemlerinde para alışkanlıkları edinmeye başlarlar, bu yüzden çocuklarınıza hangi mesajı verdiğinize dikkat edin. Oldukca sık bütçenizi aşma eğiliminde olan ebeveynlerseniz, çocuklar bunu kesinlikle fark edecek ve içselleştireceklerdir. Siz bu şekilde yaparken onlardan paralarına karşı önlemli olmalarını bekleyemezsiniz.
Ihmal etmeyin, bugün finansal durumunuzla iyi mi başa çıktığınız, çocuklarınızın paralarını gelecekte iyi mi yöneteceklerini belirleyecektir.
Mesuliyet VerinAylık ödenek, bütçelemeyi öğretmenin iyi bir yoludur. Çocuğunuza durağan(durgun) bir miktar verin ve giderleri için kullanmasına izin verin. Gençlerin kendi bütçelerini yönetmelerine izin verirseniz, paranın kıymetini daha etkili bir halde anlayacaklardır. Amaç, çocuğun kendi bütçesini belirlemesine ve parayı herhangi bir engelleme olmaksızın istediği benzer biçimde kullanmasına izin vermektir.
Elbet, bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun istenmeyen toplumsal alışkanlıklar edinmesini önlemek için, bu paranın iyi mi harcandığını takip etmeniz de gerekir. Çoğunlukla mesuliyet alan çocuklar daha dikkatli harcamalar yapar.
Hesap AçınÇocuğunuzun adına bir banka hesabı açıp ona bir banka kartı vermek iyi bir fikirdir. Hatta kendi kartınıza bağlı bir ek kredi kartı bile verebilirsiniz. Birincil kart sahibi olarak çocuğunuza verilen karta limit koyabilirsiniz. Başlangıçta, çocuğunuzun kartla aylık minik alışverişler yapmasına izin verin.
En önemlisi, çocuğunuza kart bilgilerinin gizliliğini korumanın önemini öğretin. Çocuğunuzla aylık beyanları gözden geçirin ve tartışın. Bu hem de çocuğunuzun harcama şeklini izlemenize destek olacaktır. 
Hedefler BelirleyinÇocuğunuzun finansal hedeflerine ulaşabilmesi için bir yol haritası çizmesine destek olabilirsiniz. Evladınız pahalı bir şey istiyorsa, onun için para biriktirmeye başlamasını açıklayın ve her ay buna uygun bir katkı oranı koymayı teklif edin. Tertipli olarak katkıda bulunursa birikimlerinin artacağını anlayacak ve hedefi için para biriktirme alışkanlığını edindikten sonrasında, parasını daha iyi yönetebilecek.     
Memnuniyeti ÖğretinSabır, finansal başarının mühim bir faktörüdür ve ebeveynlerin bunu çocuklarına erken yaşta aşılaması gerekir. Çocuklarınıza yatırım ve tutum kavramlarını öğretin. Daha büyük çocuklar ana para yatırımı ve yatırım fonlarıyla tanıştırılabilir.  Bir ebeveyn olarak göreviniz, onları kafi data ile güçlendirmek ve riskler mevzusunda onları uyarmaktır. Elbet hata yapacaklar fakat bu süreçte oldukça şey öğreneceklerdir.
 
Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/342331

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir