Şimdi yükleniyor

Kredi Kartı Aidatını E Devlet Üstünden Geri Alma 2020

Kredi Kartı Aidatını E Devlet Üstünden Geri Alma 2020

Kredi Kartı Aidatını E Devlet Üstünden Geri Alma 2020

Bankaların kredi kartı aidatları 12 ayda bir sistem tarafınca otomatikman kesilmektedir. Bu meblağ bankaya bakılırsa ve kartınızın cinsine bakılırsa 2020 senesi için 70 TL den başlayıp 180 TL kadar çıkmaktadır. Tüketicilerden kesilen kredi kartı aidatları kolay bir dilekçenin yanı sıra artık e-Devlet üstünden de rahatlık ile tüketici yargıcı heyetine gitmeye dahil gerek kalmadan geri alma yapılmaktadır.

Kredi Kartlarından Kesilen Aidatlar Geri Alınması Mümkündür

Bankalar müşterilerinden ne yazık ki para kazanmak için bir oldukca çeşitli yolları kullanmaktadır. Başvurdukları yollardan bir tanesi de günümüzde kullanmış olduğumuz kredi kartlarından aldıkları kesinti adı altındaki 12 ayda bir kesilen kart ücretleridir. Bu ücretler kartın cinsine bakılırsa 70 TL den başlayıp 180 TL kadar ne yazık ki çıkmaktadır. Eğer hesap özetinizi takip etmeyen biri iseniz bu kesinti sizden habersizce kesilir ve son ödeme zamanı ulaştığında de tahsis edilir. Fakat bilgili bir tüketici iseniz kesilen bu meblağ her ne kadar olursa olsun günümüzde 3 yol ile geri alabilirsiniz. Bu yollar;

  1. Bankaya müracaat yaparak kolay bir itiraz dilekçesi ile geri alma
  2. Tüketici yargıcı heyetine hesap ekstranız ile müracaat yaparak geri iade alma
  3. Son olarak ise e-Devlet üstünden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

Bankaya Dilekçe İle Müracaat Yaprak Kart Aidatının Geri Alınması

Eğer bir kart aidatı olmayan kredi kartı sahibiyseniz kesinlikle banka sizden 1 yılda bir kere kart kullanım ücretsi adı altında bir kesinti yapmış olacaktır. Bu meblağ bankalara bakılırsa değişlik izah edebilir. Benden 2020 senesinde Türkiye İş Bankası 60 TL bir kesintiyi yapmıştı. Bu yalnız banka şubesine gidere 2 dakika içinde bir dilekçe ile geri aldım. Sizlerin de ilk olarak benim tavsiyem kartınıza ilişik banka şubesine giderek aşağıdaki dilekçe örneğinde olduğu benzer biçimde bir iade başvurunu yapmanızdır.

Kredi kartı aidatı iadesi dilekçe örneği;

Türkiye İş Bankası Müdürlüğü’ne

4558 9874 5668 8778 4112 numaralı bankanıza ilişik kredi kartımdan 03.04.2018 tarihinde kesilen kredi kartı aidatı altındaki 60 TL tutarın kartımın hesabına iadesini arz ederim.

İsim / Soyisim

İmza

Şeklinde bir dilekçe yazarak kesilen aidatı geri alabilirsiniz. Geri alma işleminde en oldukca dikkat edilen ise;

  1. Aylık olarak tertipli harcama miktarınız (minimum 700 TL ile 1500 TL içinde olması gerekir)
  2. Bankaya vermiş olduğunuz otomatik ödeme (minimum 2 satmaca)

Bu şartların ikisinden bir tanesini yerine getirmeniz durumunda maaş müşterisi olmasanız dahil sizden tahsis edilen kredi kartının aidatını oldukca büyük olasılık ile geri alabilirsiniz.

Tüketici Yargıcı Heyeti Üstünden Kredi Kart Aidatının Geri Alınması

Genellik ile hükumet konakları, kaymakamlık binalarında genellik ile bulunan tüketici hakem heyetleri üstünden de sizden kesilen kredi kartı aidatlarını geri almanız mümkündür. Resmi gazetede piyasaya çıkan Yargıtay kararı ile bunu her vatandaşımız benzer biçimde sizlerde gene kolay bir dilekçe ile geri alabilirsiniz. Bu ister devlet bankası Vakıfbank olsun isterse de Akbank yada Güvence bankası benzer biçimde hususi bir banka olsun asla fark etmeksizin sağlanabilmektedir. Bunun iadesinin gerçekleştirilmesi için ise tüketici yargıcı heyetine gitmeden kesinlikle kesilen kart aidatını gösteren bir dekontun elinizde olması gerekir. Elinizde bulunana dekont için tüketici yargıcı heyetinde hazır bulunan bir dilekçede ki ilgili bölgeleri doldurup elinizdeki kesinti dekontunu ilave ederek müracaat işleminizi sağlaya bilirsiniz. Sürecin için bankaya yargıcı heyeti için bir iade talebi yapılır. Bu süre averaj 15 günü bulur. Aynı şekilde bankada 15 iş günü içinde yargıcı heyetine geri dönüş sağlayarak kart aidatınızı geri öder.

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-devlet üstünden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

e-Devlet Üstünden Kesilen Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

Son olarak yol ise yerinizden kalkmadan e-devlet üstünden kart aidatının geri alınmasıdır. Bu yolda işlem yapabilmeniz için size bir kaç şey lazım olacak, bunlar;

  1. PTT üstünden 2 TL alınmış olan bir e-devlet şifresi. Yada e-devlet şifresini İnternet üstünden parasız alma için müracaat işlemini yapmanız.
  2. Etken bir mail adresi
  3. Banka tarafınca kartınızdan kesilen kart aidatını gösteren dekont

şimdi bu 3 şeye de sahipseniz e-devlet üstünden kart aidatımızı geri almak için işlemleri hayata geçirmeye başlaya biliriz. Öncelik ile ilgili bankanın mail İLETİŞİM adresine kart aidatı iadesi için bir yazı yazalım. Bu yazı,  yukarıda belirtmiş olduğum dilekçe örneğindeki benzer biçimde olabilir. Banka tarafınca size pozitif bir dönüş olursa herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmamıştır. Eğer netice negatif ile gelen maili lütfen silmeyerek e-devlet üstünden kart aidatını geri almak için aşağıdaki adımlara devam ediniz.

İşlemlerin devamı için https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine girelim. Burada ” kimliği doğrula ” alanında T.C. ve şifremiz ile giriş yapalım. Sağ tarafta yer edinen   butonuna tıklayarak müracaat işlemini başlatalım. Karşımıza çıkan onayları onaylayarak devam edelim. Son olarak https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 adresinde yer edinen bankaların bulunmuş olduğu sıralama çıkacaktır. Burada kartınızı ilişik bankayı seçiniz ve ilgili alanları doğru bir halde doldurunuz ve müracaat işlemini sonuçlandırınız. Size averaj 30 iş günü içinde bir mail gelecektir. Gelen maili yine bankanıza iletmeniz durumunda kesilen kart aidatını geri alabilirsiniz.

Share this content:

Yorum gönder