KOSGEB 2018 Hibe ve Faizsiz Kredi Destekleri

KOSGEB

KOSGEB her yıl girişimcilere ve kobilere verdiği desteğini artırıyor. Kadın, erkek, engelli veya gazi fark etmeksizin verile bu destekler her kesimden vatandaşı kapsıyor. KOSGEB’iin bu yılda vereceği desteği artıracağı düşünülüyor. Bu konuda gerekli sinyalleri ise Çankaya Köşkü’nde düzenlenen bir resepsiyonda konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım verdi. Binali Yıldırım ayrıca bu yılın girişimcilik için önemli bir yıl olacağını da konuşmalarına ekledi.

Destek Almak İstiyorsanız Eğitim Şart!

Eğitiminiz veya statünüz fark etmez. Eğer devletin girişimcilere sunduğu hibe ve faizsiz kredi imkanından faydalanmak istiyorsanız bu konuda gerekli olan eğitimleri almak zorundasınız. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi denilen bu eğitimlere katılmanız için tek şart ise 18 yaşını doldurmuş olmak ve eğitimden önce yapılan yeterlilik sınavından geçmiş olmaktır. Eğitimler ülkemizde her ilde ve ilçede ücretsiz olarak belediyeler, üniversiteler ve İŞ-KUR tarafından verilmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Kursu yeterli adayın sağlanmasıyla açılır. Eğer bulunduğunuz ilçede eğitim açılmadıysa yakın ilçelerinizde boş kontenjanın olması durumunda buralardaki eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitimler 32 saat sürmektedir ve eğitim boyunca girişimcilerin yüzde 80 devam zorunluluğunu yerine getirmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanamazlar.

Devlet Desteğiyle İş Yeri Nasıl Kurarım?

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla tamamladığınız takdirde ortalama olarak 1 ay sonra yapılan ufak bir törenle girişimcilik sertifikanız site takdim edilir. Girişimcilik belgenizi aldığınız zaman artık planladığınız iş fikrini hayata sokmaya başlayabilirsiniz.

İş fikrinizi hayata geçirmek istiyorsanız ilk olarak iş yerinizi kuracağınız ofisi veya dükkanı bulmanız gerekmektedir. Bu konuda katıldığınız eğitimlerde nasıl dükkan seçmeniz gerektiği hakkında detaylı bilgi verilir.
İkinci adım olarak işletmenizin gelirlerini ve giderlerini düzenli tutmak için faturalandırma yapmanız gerekir. Bunlardan sonra bir diğer adım ise KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız gerekir. veri tabanına kayıt olduktan sonraysa kobi beyannamesini doldurmalısınız.

Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra hazırladığınız veya KOSGEB danışmanlık ofislerine hazırlattığınız iş planı projesini heyete sunmanız gerekir. Bu evre oldukça önemlidir. Çünkü heyet projenizi onaylamazsa ne yazık ki devlet destekli KOSGEB hibe veya faizsiz kredilerinden faydalanamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Kobi Kredileri Nelerdir? başlıklı makalemizde esnaf kredileri, işyeri kredileri ve kobi kredileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*