Konut Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?

konut kredisi icin gerekli evraklar nelerdir 618ed5fc16cc8 Konut Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar Nedir?

Konut kredisi için lüzumlu evraklar konut sahibi olmak isteyen birçok yurttaş tarafınca dört gözle beklenen bir mevzudur.  Ev ya da otomobil almak isteyen, belli bir birikimi olan vatandaşlar birikimlerinin noksan kalan kısımlarını bankalardan kredi çekmek suretiyle tamamlayabilir. 

Bankalardan kredi çekerek ev, otomobil sahibi olmak isteyen kişiler bankalara başvurduğu süre istenilen evraklar hakkında data sahibi olmak ister. Ilk olarak bir ev almak istiyorsanız ve birikiminizin belli bölümünü kredi çekerek tamamlayacaksanız konut kredisi çekmek için lüzumlu evraklar merak ettiğiniz konuların başlangıcında gelecektir. Konut kredileri istenilen her bankadan belli kriterlere bağlı olmak suretiyle alınabilen bir kredi türüdür. Konut kredisine müracaat yapmak için ilk olarak bankalara giderek konut kredisi için müracaat formu doldurmanız gerekir. 

Konut Kredisi Müracaat Şartları

Kişilerin konut kredisi çekebilmesi için bazı şartları taşıyor olması gerekir. Bankalar kredi verecekleri vatandaşların ilk olarak 18 yaşını doldurmuş olmasını şart koşar. Diğeri bir şart ise kişinin herhangi bir yerde çalıştığını, gelir durumunu belgeleyebilecek vasıfta olmasıdır.  Bu şartların sağlanması halinde konut kredisi almak için lüzumlu evraklar hazırlanmış olur ve bankaya teslim edilir.  Konut kredisi için her banka kendine özgü evraklar isteyebilir, yalnız genel olarak şu evraklar istenir;

Konut kredisi için lüzumlu evraklar:

Konut kredisi için müracaat formuKredi çekmek isteyen kişinin ikametgâh belgesi,Nüfus cüzdanı, geçişlik, sürücü belgesi,Gelir durumunu kanıtlama etmeye kafi belgeler,Satın alınmak isteyen konuta dair tapu fotokopisi,Şube tarafınca talep edilebilecek diğeri evrakların tamamlanması halinde konut kredisi için müracaat yapabilirsiniz. Konut Kredisi İçin Lüzumlu Evraklar NelerdirGelir Durumunu İspatlar Özellikte Belgeler

Kişilerin gelir durumunu ispatlayabilmesi için bazı belgeler gerekir. Konut kredisi için lüzumlu evraklar gelir durumuna nazaran belgelendirmek gerekmektedir.

Konut kredisi çekerken gelir durumuna nazaran gösterilmesi gereksinim duyulan belgeler şu şekildedir;

Kamu çalışanları: İkamet belgesi, maaş bordrosu, tapu fotokopisi var ise ek gelir belgesi gerekir.{{Özel sektör}} çalışanları: SGK dökümü, ikamet belgesi, maaş bordrosu, tapu fotokopisi, iş yeri imza sirküsü, var ise ek gelir belgesi gerekir.İş yeri sahipleri: İmza sirküleri, güncel vergi levhası, gelir tablosu ve bilanço, oda kayıt belgesi, tapu fotokopisi, tecim sicil gazetesi gerekir. Emekliler: Tapu fotokopisi, ikamet belgesi, emekli aylık dökümü var ise ek gelir belgesi gerekir.  İlgili Yazı :   Banka Hesap İşletim Tutarı İadesi Iyi mi Alınır?Yapımına neredeyse başlanmamış proje halindeki bir yapıdan ev almak isteyen kişilerin bankaya kat irtifakı ya da inşaat ruhsatı ile birlikte başvurması gerekir.  Bunun yanında yapımına başlanmış yalnız neredeyse tamamlanmamış yapılar için de kat irtifakı kredi için gereksinim duyulan evraklar içinde sayılır. 

Yapımı tamamlanmış bir binadan ev almayı düşünüyorsanız eğer, kat mülkiyeti ile bankaya başvurabilirisiniz. Bununla birlikte ev alırken evin kıymetini çeşitli faktörleri hesaba katarak hesaplayacak bir bilirkişi ile anlaşılması gerekir.

Lüzumlu evraklar yazıları;

Doğalgaz Aboneliği İçin Lüzumlu EvraklarKiracı Su Aboneliği İçin Lüzumlu EvraklarSigorta İçin Lüzumlu EvraklarResmi Nikah İçin Lüzumlu EvraklarBoşanmak İçin Lüzumlu EvraklarKonut kredisi için lüzumlu evraklar görüldüğü suretiyle yapı türüne ve kredinin çekileceği bankaya nazaran farklılık gösteriyor.  Genel olarak konut kredilerinde, kat mülkiyeti, kat irtifakı, inşaat ruhsatı vb. şeklinde belgeler istenir. 
Evraklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir