Şimdi yükleniyor

Konut Hesabı Nedir? Hangi Bankada Açılır?

Konut Hesabı Nedir? Hangi Bankada Açılır?

Konut Hesabı Nedir? Hangi Bankada Açılır?

Son dönemlede adını sıkça duymaya başladığımız konut hesabı uygulaması, kişilerin tasarruf yapabilecekleri bir hizmettir. Daha geniş bir şekilde konut hesabını inceleyecek olursak; kişilerin tasarruf edebilecekleri miktarlara bağlı olarak uzun vadede birikim yapmalarının sağlanması, belirli şartlara göre banka hesaplarında bu paranın saklanması ve birikim yapılan zaman boyunca da devlet desteğinden faydalanılmasını sağlayan bir hizmet olarak açıklayabiliriz. Söz konusu avantajlar için bir konut hesabı açtırmaya karar veren kişilerin ise, doğrudan devlet tarafından anlaşma sağlanan bankalara başvurması gerekmektedir. Şuan en çok başvuru alan ve devletin ilk anlaştığı bankalardan birisi olan Ziraat Bankası, sunduğu konut hesabında asgari vade süresini 3 yıl olarak belirlemiştir. Ziraat konut hesabı açtıracak olan kişilerin seçeceği bu vade süresinde ise, aylık ne kadar ödeme yapabilecekler, hesap açılışı sırasında kesinlikle belirlenmesi gerekmektedir.

Konut Hesabı Devlet Katkısı Nedir? Kimler Alabilir?

Ziraat konut hesabı açtıran kişilere az önce de belirttiğimiz gibi vade süresi boyunca yapılan birikimler için devlet katkısı verilmektedir. Bu katkı, ev almak isteyenlere destek olmak amacı ile devletin belirlediği oranlarda, toplam birikim miktarına yansıtılmaktadır. Konut hesabı açtıran kişiler için uygulanacak olan devle katkısındaki şartlar da şu şekildedir.

 • Konut hesabı açtıracak kişilerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.ü
 • Konut hesabı yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için açtırılmaktadır.
 • Açtırılacak olan konut hesabı belirli vade süresi ile açtırılmaktadır. En az 3 yıl boyunca açtırılacak bu vade süresi boyunca düzenli ödeme yapılmış olması gerekmektedir.
 • Konut hesabı açtıracak kişilerin ilk evlerini alıyor olmaları gerekmektedir. Adına herhangi bir konut kayıtlı olan kişiler için bu hesap açtırılmayacaktır.
 • Konut edinilen tarihten altı ay içerisinde, açtırmış olduğunuz konut hesabı hangi bankaya aitse başvuru yaparak hem tasarruf ettiğiniz birikimleri hem de devlet katkısını alabilirsiniz.

Bu şartlar ışığında kişiler Ziraat konut hesabı açtırabilecektir. Hesap açılışlarında her kişi adına tek bir hesap açtırabilmektedir. Ayrıca, açtırmış olduğunuz konut hesabını farklı bir bankaya ya da kişinin adına taşıma işlemi yapılmayacaktır. Eğer konut hesabı açtırmak isteyen kişilerin yaşı 18’in altındaysa, bu durumda kendilerine atanan vasi ya da velileri ile birlikte banka şubelerine başvurmaları gerekmektedir. Tüm bu şartları tamamlayan kişiler bankaya hesap açılışı için başvurduğunda, hesabınız açılmadan önce Tapı ve Kadastro üzerinden kontrolünüz yapıldıktan sonra hesabınıza onay verilecektir.

Ziraat Konut Hesabı Ödeme Miktarları

Ziraat konut hesabı açtıracak kişiler, kendi tercihlerine göre hesap açılışı sırasında toplu ödeme yapabilecektirler. Mevcut birikimlerini de bu şekilde değerlendirecek olan bireyler, ilk etapta kendi tercihlerine göre yatıracakları bu tutarları en fazla 30 bin lira olarak bankaya sunabilecektir. Bunun dışında Ziraat konut hesabı için yatırılması gereken tutarlar ve diğer ödeme miktarlarını da şu şekilde sıralamamız mümkündür.

 • Ziraat Bankası’ndan açtıracağınız konut hesabına, her ay yapacağınız ödemenin alt sınırı 250 Türk Lirası’dır.
 • Konut hesabı için aylık yatırılacak en üst miktar ise 2.500 Türk Lirası’dır.
 • Konut hesabına alt sınırdan az ve üst sınırdan çok olmak üzere ödeme yapılması mümkün olmayacaktır.
 • Aylık ödeme yapmak isteyen kişiler, üçer aylık olmak koşuluyla da ödeme yapabilmektedirler. Üçer aylık ödeme planı seçen kişilerin ödeyecekleri tutarın her üç ay için alt sınırı 750 Türk Lirası, üst sınırı ise 7.500 Türk Lirası’dır.

Yukarıdaki tutarlar ile ödeme yapan kişiler, kat mülkiyeti, kat irtifakı ve konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil veya daireler için devlet katkısı alabilmektedirler.

Konut Hesabı Açtırılacak Bankalar Hangileridir?

Ziraat konut hesabı açtıracak kişilerin karşısına çıkacak şartlar ve ödeme planları yukarıda belirttiğimiz gibidir. Buna ek olarak Ziraat Bankası dışında bir banka seçimi yaparak birikim yapmak isteyenler için de banka alternatifleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda konut hesabı açtırabileceğiniz bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ziraat Bankası – Konut Birikim Hesabı
 • Halkbank – Devlet Destekli Konut Hesabı
 • Türkiye İş Bankası – Konut Hesabı
 • Denizbank – Devlet Konut Hesabı
 • QNB Finansbank – Konut Birikim Hesabı

Bahsetmiş olduğumuz beş banka üzerinden, aylık tasarruflarınızı değerlendireceğiniz, bunun için devletten katkı alabileceğiniz ve ilk evinizi alabileceğiniz hesabınızı kolaylıkla açtırabilir, en kısa sürede de ödemelerinize başlayabilirsiniz.

Share this content:

Yorum gönder