kolay para biriktirmek icin ne yapmali 60912ea09708b Kolay Para Biriktirmek İçin Ne Yapmalı?

Para biriktirme alışkanlığınız yoksa bu size başlangıçta oldukça zor gibi görünebilir ama elbette bunun da kolay yöntemleri var.
En zoru ilk adımı atmak… Bir başlayın, göreceksiniz ki devamı kolayca gelecek. Bu sizde bir alışkanlık halini alacak ve sürekli kenara para koymak isteyeceksiniz.
Haydi şimdi birikim yapmanın kolay yöntemlerine bir bakalım.
 1 – Hedef Koyun
Para biriktirmenin olmazsa olmazı ve en kolay yolu hedef koymak. Örneğin yurt dışı seyahatim için para biriktiriyorum ya da 3 ay sonra o çok istediğim akıllı telefonu alacağım ya da acil durumlar için kenara para koyacağım diyerek kendinize hedef belirlemekle başlayabilirsiniz. İstediğiniz bir şey uğruna para biriktirmek, birikim yapmayı kolaylaştıracaktır.
2 -Plan Yapın
Hayalle hedef arasındaki tek fark plan yapmaktır. Para biriktirmeye karar verdiğiniz zaman plan yapın. Ayda kaç para biriktirebilirsiniz, nelerden tasarruf ederek bu parayı biriktireceksiniz, hedefinize ulaşmanız ne kadar sürecek gibi detayları planlayın.
3 – Harcamalarınızdan Tasarruf Edin
Para biriktirmenin en temel kuralı aylık geliriniz elinize geçer geçmez ilk olarak birikimi bir kenara ayırmanız. Eğer çok para harcıyorsanız, ihtiyaçlarınız dışında paranın nelere gittiğini gözden geçirmenizde fayda var.
4 – Ek Gelir Elde Etmeye Çalışın
Kendi yeteneğinize göre ek gelir elde etmeye çalışın. Ekstradan kazandığınız her kuruşu birikiminize ayırabilirsiniz. 
5 – Alışkanlıklarınızı Değiştirin
Hedefiniz için alışkanlıklarınızda da ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Bir önceki ayı ele alın. Nelerden kısabilirsiniz. Örneğin haftada 2 gün arkadaşlarınızla dışarıda yemek yiyorsanız, bunlardan birini yemek, diğerini kahve olarak planlayabilirsiniz.
6 – Ne Kadar Harcama Yaptığınıza Bakın
Aylık gelirinize göre gider tablonuzu çıkarın. Eğer aylık harcamanız gelirinizden fazlaysa para biriktirmeniz zor. Bunun için aylık gider tablosu oluşturun. Yaptığınız fazla harcamalardan tasarruf edin. Gereksiz abonelikler var mı, faturaları azaltabilir misiniz, olmasa da olur dediğiniz giderler neler… Bunları sıralayın.
7 – Birikim Hesabı Açın
Eğer para biriktirmekte zorlanıyorsanız işi güvendiğiniz bir bankaya emanet edebilirsiniz. Paranız kolay ulaşılabilir olursa, harcama ihtimaliniz de artar.
8 – Borçlarınızı Kapatın 
Eğer borcunuz varsa, öncelikle borcunuzu kapatmak isteyebilirsiniz. Kartopu dediğimiz taktikle borçlarınızı azaltmanız ve sonucunda kapatmanız mümkün. En azından en büyüğüne doğru giderek borçlarınızı ödeyin. Sonra birikiminize odaklanabilirsiniz. 
9 – Sabredin
Para biriktirmenin gelirden sonraki en büyük ihtiyacı sabır. Bir anda büyük sonuçlar beklemek yerine sabırlı olun.
Paramı Yönetebiliyorum websitesini ziyaret etmek için tıklayınız. 

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin?
Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play

App Store

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir