Ana Sayfa > Genel > Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır?

Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır?

Bazen masraflar değişir, bazen aldığınız maaş yeni şartlar nedeniyle sizi zorlar ancak geliri doğru yöneterek, ödenemeyecek borcun altına girmekten kurtulabilirsiniz.
Gelir ve giderlerinizi dengeleyecek kişisel bir finans planı yapmak, para kontrolünü elinize almanıza yardımcı olacaktır. Böylece harcamalarınızı kontrol altına alabileceğiniz gibi birikim yapmaya da başlayabilirsiniz. Peki kişisel finans planı nasıl yapılır?
Gelir ve Gider Tablonuzu Oluşturun
Kişisel finans planının ilk adımı gelir ve gider tablonuzu oluşturmaktır. Aylık düzenli geliriniz ne kadar ise bir kenara yazın. Diğer tarafa ise aylık düzenli olarak yaptığınız harcamaları yazın.
Borcunuzu, kiranızı, faturalarınızı ayrı ayrı yazarak net bir tablo elde edebilirsiniz. Böylelikle gelir giderinizi yavaş yavaş düzene oturtmaya başlayabilirsiniz.
Harcamalarınızı Gözden Geçirin
Size çok basit bir örnek vereceğiz. Kimi zaman evde yemek yerine dışarıda yemek isteyebilirsiniz. Fakat bunu sürekli hale getirmek, sizi zorlamaya başlayabilir. Yemek nasılsa temel ihtiyaç düşüncesiyle farkında olmadan yaptığınız bu harcamalar, zamanla bütçenizi zorlar. Bu noktada önemli olan, harcamalarda farkındalık kazanmaktır. Neyi, neden harcıyorsunuz? Gerçekten ihtiyacınız var mı? Bu soruyu harcama yapmadan önce her defasında kendinize sorarak ipleri elinize alabilirsiniz.
Günlük, haftalık ve aylık harcamalarınızı ara ara yeniden gözden geçirmenizde fayda var. Böylece gereksiz harcamalarınızı tespit edip ona göre yeniden bir plan yapabilirsiniz.
Tasarruf Yapmaya Çalışın
En ufak tasarruf bile sizin kişisel finans planınıza destek olacaktır. Faturalardan tutun da, aboneliklere kadar her harcamada tasarrufa gitmek önemli. İsterseniz, faturaları düşürmek için 20 yöntem başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. 
 Aylık en çok neye para harcıyorsanız onun üzerine gidip tasarruf yollarını araştırmaya başlamanız bütçenize iyi gelecektir.
Maaşınızı Hemen Bitirmeyin
 Maaş günü çılgınlar gibi harcama yaparak geçirmek isteyebilirsiniz. Durun! Bunu yapmak yerine maaşınızı almadan bir gün önceden gelir-gider tablonuzu yapın, maaşınızı aldığınız anda da bir kısmını birikime ayırın.
 Zorunlu giderlerinizi ödedikten sonra elinizde ne kadar para kaldığına bakın. Kalan parayla ay sonunu getirmeye gayret edin yani gelirinizin içinde kalmaya çalışın. Olmuyorsa ek gelir şart.
Gelir ve gider dengesini sağladıktan sonra kişisel finans planınızı başarıyla gerçekleştirmiş olursunuz. 
Paramı Yönetebiliyorum websitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Yorumlar

Kalan Karakter 800
GÖNDER

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin?
Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play

App Store

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir