Şimdi yükleniyor

Kira Yardımı Desteği Başvurusu Devam Ediyor !!!

Kira Yardımı Desteği Başvurusu Devam Ediyor !!!

Kira Yardımı Desteği Başvurusu Devam Ediyor !!!

Salgınla savaşım kapsamında geçen zamanlarda vatanımızda kira yardım müracaatı sistemi başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm içine girmiş olan ve riskli bölge olarak tespit edilen alanlarda kira yardımının 48 aya çıkarılmış bulunduğunu deklare etti. Bu uygulamadan yararlanmak isteyen hepimiz T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreleri ile beraber yardımdan yararlanmak istiyor.

Peki, e-Devlet kira yardımı müracaatı amacıyla sağlanması ihtiyaç duyulan şartlar neler? 2020 senesinde kira yardımı iyi mi alınıyor? Kira yardımı müracaatı gerçekleştirmek amacıyla hangi belgeler gerekiyor ve yardım ne kadar sürede sağlanıyor? İşte corona virüs salgını sebebiyle başlatılan kira yardımı programı ve ile ilgili dört gözle beklenen detaylar.

KİRA YARDIMI UYGULAMASINDAN YARARLANMAK İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, corona virüs salgını sebebiyle kira yardımının gerçekleştirileceğinin haberini vermişti. Birçok şahıs, bu uygulamaya başvurmaya başladı. Başvurmak isteyip hala başvuramamış olan kişiler ise bu yardımdan iyi mi yararlanacaklarının yanıtını aramaya devam ediyor. Riskli bölge olarak kabul edilen ve kentsel dönüşüme girmiş olan bir yerde yaşam sürdürmek zorunda kalan kişiler asla zaman kaybetmeden bu yardımdan yararlanmak istiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kira yardım vakitsini 36 aydan 48 aya çıkarması sonucu, Resmi Gazetede de gösterildi.

Kira yardımı başvurusu pek oldukca mühim işlemin yapıldığı e-Devlet sitesi aracılığı ile yapılıyor. e-Devlet sitesinin Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması adlı kısmından müracaat yapılabiliyor.

Bunun suretiyle yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrenizle eş güdümlü sisteme giriş yapmanız oluyor.
Sonrasında ise karşınızda oluşturulan ilk pencereden Uygulamaya Git adlı butona tıklıyorsunuz.
Bu sayfaya tıkladığınızda ise giriş yapmak istediğiniz uygulamanın erişmek istediği bilgilerinizin bir listesini görüyorsunuz. Bu listede paylaşmak istemediğiniz herhangi bir data yer alıyorsa devam etmeyin.
Aksi halde devam ederek başvurunuzu başarı ile gerçekleştirebilirsiniz.

HANGİ KURULUŞLAR KİRA YARDIMI YAPIYOR?

Birçok kurum, parasal yönden sorun yaşam sürdüren ailelere kira yardımı yapıyor. Bu kurumlar:

STK’lar (Sivil Cemiyet Kuruluşları)
Belediyeler
Gönüllü kuruluşlar
Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (Bir tek kaymakamlıkların bünyesine bağlı olarak çalışanlar)
Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çalışan müdürlükler
Hususi vakıflar
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

KİRA YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Maddi hali iyi olmayan şahıslara Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı doğrultusundan oluşturulan kira yardımı, lüzumlu koşulları gerçekleştiren her aileye sağlanan bir destektir.

Müracaat meydana getiren ailenin yaşamış olduğu yerde araştırmalar yapılıyor. İnceleme yapılmasına izin verilmezse bu haktan yararlanılamıyor.
Başvurular e-Devlet düzeneğinin yanı sıra Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na da yapılabiliyor.
Bu yardımdan faydalanabilmek amacıyla başvuran bireylerin bireysel müracaat yapması koşulu aranıyor.
Bu yardımdan faydalanabilmek amacıyla bir başka şart ise müracaatnun aile büyüğü doğrultusundan yapılmış olmasıdır.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR?

Kira yardımı müracaatı amacıyla ihtiyaç duyulan evraklar her kişinin e-Devlet sistemi içinden kolaylıkla bulabileceği belgelerdir.

  • T.C. kimlik fotokopisi
  • Gelir belgesi
  • İkametgah belgesi
  • Yoksulluk kağıdı (muhtarlıktan alınabiliyor)
  • Bu evraklarla beraber Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek müracaat gerçekleştirmek mümkün. Müracaat hayata geçirmeye giderken yardım talebinizi aktaran bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Yardımı alabilmeniz amacıyla araştırma başlatılıyor ve bu araştırmada rastgele bir pürüz bulunmuyorsa yardımı almaya başlıyorsunuz.

Share this content:

Yorum gönder