Kara Liste Nedir? Ne Anlama Gelir?

Kara liste nedir?

Kara Liste Nedir? Ne Anlama Gelir?

Sıkça duyduğumuz, günlük hayatımızda karşımıza çıkan kara liste birden çok kelimeyi anlamında barındırmaktadır. Kötü, uğursuz, sıkıntılı anlamlarının yanında yüz kızartıcı durum, leke anlamlarına da gelmektedir. Daha genel bir tanım yaparsak eğer; bir kişiyi, bir grubu veya bir ülkeyi sakıncalı görmek, zarar geleceğine inanmak, duyulan güvenin tehlikeye girmesi de diyebiliriz. Kara liste uygulaması yaşantımızda, sosyal medyada da olsun uygulanmaktadır.

Telefon da kara listeye alma, sosyal medya da engelleme olarak bilinen kara liste uygulaması vardır. Biz bankaların, kendi müşterilerine uyguladığı kara listenden söz edeceğiz.

Hangi Şartlar Altında Kara Listeye Alınırım?

Kara liste tüketicilerin kredi borcu ve kredi kartı borcu ödeme trafiğinin bir dökümünü içermektedir. Tüketicilerin kredi borcunu ve kredi kartı borcunun ödeme programına verdiği söze sadık kalıp kalmamasına, ödemeleri eksik olup olmadığına gelecekte ki benzer kredi gibi başvurularda referans olmaktadır. Eğer ödeme programına sadık kalmaz iseniz en fazla 90 gün içerisinde yasal takip kaydı açılmaktadır.

Bu süre bankalara göre değişim göstermektedir. Bu süreçte borcunuzu ödemiş olsanız bile, tüm işlemeler kayıtlara yansımaktadır. Kredi siciliniz etkilenmektedir ve bu durum ileride bankaların size kredi vermemesine sebep olabilir. Bunun haricinde her kurumda ve işte olduğu gibi hatalı kayıtlarda bulunabilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Borç ödemesini yapmayan müşteriler ilk olarak borçlarını yasal düzenlemeler gereği tamamen kapatarak, yasal takip sürecini sona erdirmelidirler. Aldığınız kredilerle ilgili kayıtlar, 5 yıl sonra silinir.  Eğer borcun geri ödemesini yapmadıysanız veya eksik yaptıysanız hukuk yasaları gereği 10 yıl sonra zaman aşımına uğrayacaktır. Fakat bu zaman aşımını ne kadar geçerse geçsin bankalar kendi kayıtlarını kullanabilmektedir. Kredi şartlarına göre risk düzeyinizin yüksek olduğuna karar verebilirler.

Kara liste, KBB de bir hata olmadığı sürece asla tamamen silinmemektedir. Bunun yanında kara listeden dilekçe hakkı kullanılarak ta çıkabilme ihtimali vardır. Dilekçeyi Merkez Bankasına yazabiliriz ama unutulmamalı ki bankaların kendi kara listesinde görünebiliyorsun. Merkez Bankası bankaların kara listelerine müdahale edememektedir.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*