kamu personel alimi hakkinda bilmeniz gereken her sey 60293747dc1fd Kamu Personel Alımı Hakkında Bilmeniz Ihtiyaç duyulan Her Şey

Kamu Mensubu Nedir?
Bir kamu kurum ve kuruluşunda belli bir ücretle, belirlenmiş bir kadro ya da pozisyonda çalıştırılan kişilerin tümüne kamu çalışanı denir. 
Kamu Mensubu Kimlerdir?
657 sayılı yasanın 4. maddesine nazaran aşağıdakilerin tümü kamu çalışanı olarak adlandırılmaktadır.

Işgören
Sözleşmeli personel
Geçici personel
İşçi

Peki, Kimdir Bu Kamu Mensupları?
Işgören
Devlet ve öteki kamu tüzel kişiliklerince genel yönetim esaslarına nazaran yürütülen asli ve devamlı kamu hizmetlerini yerine getirmek için görevlendirilenlere işgören denir. 4-A olarak adlandırılırlar.
Sözleşmeli Personel 
Hususi bir mesleki bilgiye gerekseme duyulduğunda ya da senelik program içinde geçici işlerde görevlendirilmek suretiyle ilgili kurumun teklifiyle Maliye ve Gümrük Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı’nın da görüşleri alınarak ve sözleşme yapılarak geçici olarak çalıştırılmasına karar verilen kamu hizmetlisine sözleşmeli personel denir. 4-B olarak adlandırılırlar.
Sözleşmeli Personel ile ilgili daha detaylı data için burayı tıklayın. 
Geçici Personel 
Bir yıldan azca ya da mevsimlik hizmet gerektiğinde Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulu’nca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan fakat işçi sayılmayan kişileridir. 4-C olarak adlandırılırlar.
İşçi 
İş kanunu tarafınca, hizmet akdine dayanarak herhangi bir işte ücret karşılığında çalışan kişidir.
Kamu Mensubu Alımı Iyi mi Yapılır?
Kamu çalışanı olabilmek için mezuniyet seviyenize nazaran iki yılda bir oluşturulan KPSS sınavına girmeniz gerekir. A, B ve C denilen kadrolar vardır. A ve B ekibi lisans mezunlarının oluşturduğu, C grubu ise lise mezunlarının girebildiği kadrolardır.   
KPSS Nedir?
Kamu Mensubu Seçme Imtihanı, ÖSYM tarafınca meydana getirilen ve kamu kurumlarında vazife alacak çalışanı belirlemek amacıyla meydana getirilen sınavların genel adıdır.
Bu sınava lise, önlisans ve lisans mezunları girebilir.
Lise mezunu olan işgören adayları eğer Meslek Lisesi ya da İmam Hatip Lisesi mezunu değilse her mezunun tercih edeceği 2001 kodundan yaralanır. Fakat bu koda oldukca azca kadro alınmaktadır.
Lisans ve ön lisans mezunları KPSS-A, KPSS-B ve KPSS- Eğitim Birimleri bölümlerine ayrılmaktadır.
KPSS-A sınavına İktisadi ve İdari Bilimler Fakülleri ile Hukuk Fakültesi mezunları katılır. KPSS-B sınavına ise tüm lisan öğrencileri katılabilir. KPSS – Eğitim Birimlerineyse de öğretmenlik kısmı mezunları katılabilmektedir.
Sınavların sonucunda Kamu Personel alımı gerçekleştirilir. Imtihan sonucu 2 yıl süre ile geçerlidir. Yalnız öğretmenlik adaylarının imtihanı 1 yıl geçerlidir.
KPSS sonucunda verilen puana nazaran en yüksek puanı alanlar Kamu Mensubu olarak atanır. Fakat ilkin aday memurluk yapmaları gerekir. Peki, nedir aday memurluk?
Aday Memurluk nedir?
Işgören olmaya hak kazanmış olan kişiler ataması meydana getirilen bölüme 1 ya da 2 yıl aday işgören olarak vazife yapmalılar. Bu süre içinde memurluğa uymayan yanlış bir hareket bulunurlarsa memurlukları iptal edilir. Bu süre aşıldıktan sonrasında işgören olmaya hak kazanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir