nasil hizli tasarruf edilir 6001dde081ef8

Tam zamanlı işimi bırakıp, ek işlerle geçinmeye başladığım zamanlarda, dünyada denetim edemediğimiz oldukca şey olmasına karşın hala yapabileceğimiz oldukca şey bulunduğunu fark ettim. Finansal okuryazarlığımı geliştirmek, online kişisel finans eğitimlerine katılmak, bir bütçe uygulaması indirmek şeklinde… Böylece kendimi yalnız hissetmedim ve para biriktirmek ve işlerimi büyütmek için yeni, benzersiz yollar keşfettim.
 
2020’de geleceğimin kontrolünü daha çok elimde duymak için yaptığım buydu. Ve işe yaradı!
 
Peki sizin için, 2020 yılı finansal durumunuzu ciddiye aldığınız bir yıl mıydı? Para biriktirmeye, harcamadan daha öncelik verdiğiniz ve ondan sonra kendinize teşekkür edeceğiniz gerçek bir değişim halletmeye başladığınız yıl? Öyleyse mükemmel!  2021 yılı için de ümit ederim bu şekilde düşünüyorsunuzdur. İşte size paradan tutum etmeniz için uygulayabileceğiniz birkaç yol çıkardım:
 
1. Kendinize Yatırım Yapın
Daha ilkin kişisel bir finans kitabı aldıysanız, en önce kendinize yatırım yapmanızdan bahsedilme ihtimali yüksek. Niçin? Zira bu iyi bir tavsiye ve işe yarıyor.  İlk işiniz ilkin biriktirmeye, sonrasında harcamaya odaklanmaktır. İşte tam da bu yüzden bütçe halletmeye başladım. Böylece gelirimin bir kısmını harcamalardan ilkin tasarrufa ayırmam icap ettiğini anladım.
 
2. Harcamalarınızı Takip Edin
Harcamalarınızı gözden geçirmek ve geçmiş harcama seçeneklerinizle yüzleşmek kimi zaman zor olabilir. Sadece harcamalarınızı kovuşturmak kontrolünüz dışındaki vakaları görebilmenizi ve tedbir almanızı sağlar. Tertipli olarak yaptığınızda da aslına bakarsak kendinizi iyi hissedersiniz. Harcamalarınızı seyretmek, “Tüm param nereye gitti?” sorusunu yanıtlayarak paranız mevzusunda size oldukca gereksinim duyulan netliği sağlamaya destek olacak. Ek olarak, başka bir mühim suali net bir halde yanıtlayabilecektir: “Mevcut harcamalarım birikim hedeflerime ulaşmama destek oluyor mu yoksa engelliyor mu?”
 
Kişisel bir örnek olarak, uzun süredir harcamalarımı Moneye uygulaması ile takip ediyorum. Ondan ilkin, finansal durumumu iyi yönetim ettiğimi düşünürdüm. Sadece harcamalarımı takip edemediğim için, bunun doğru olup olmadığına yada kendime söylediğim doğru olup olmadığına dair hiçbir kanıtım yoktu.
 
3. Giderlerinizi Azaltın
Harcamalarınızı takip etme alışkanlığı kazandığınızda, tutum için daha çok para ayırmak için azaltmak istediğiniz alanları daha kolay tespit edebilirsiniz. Birikim hedeflerinize odaklanın ve mevcut harcamalarınızın kişisel değerlerinizle uyumlu olup olmadığını daha dikkatli bir halde düşünün.
 
4. Cüzdanınıza Not Koyun
Bu minik numarayı daha ilkin asla duymamış olabilirsiniz, sadece oldukca rahat ve etkilidir. Cüzdanınıza, normalde ehliyetinizi koyacağınız pencereli alana kart boyutunda bir kağıt koyun. O kağıt parçasına şunu yazın: ‘’ZAAFINI MI SEÇİYORSUN, HEDEFİNİ Mİ?’’
 
Bu cüzdanı kapatmanıza ve ödeme gişesinden uzaklaşmanıza yada online alışverişinizi iptal etmenize destek olacak bir tavsiye olabilir.
 
5. Geliriniz Artmıyormuş Benzer biçimde Davranın
Geliriniz arttıkça harcamalarınız da hep artar. Başka bir deyişle, işten zam aldığınızda, bu fazladan parayı biriktirmek yerine, bunu daha oldukca dışarı çıkmaya, giyeceklere yada yaşayacak daha pahalı bir yer bulmaya harcarsınız. Bu net değişmez.
 
İşte size takip etmeniz ihtiyaç duyulan stratejiyi söylüyorum; zam almadan ilkin haiz olduğunuz yaşam tarzını sürdürmek ve şimdi kazandığınız ek geliri birikimlerinize yada yatırım hesaplarınıza yönlendirmek. Bu şekilde, değişik birikim hedeflerinize yetişme sürecini etkili bir halde hızlandırırsınız.

Bütçeleme 101: Iyi mi Bütçe Yapılır?50/30/20 bütçesini kullanarak gelirinizi gereksinimler, istekler, tasarruflar ve borç ödemesi olarak bölün.
 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir