indir İyi İş Fikirleri Iyi mi Üretilir?

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!
(Parasız VİOP Tecrübe etme Hesabı Açmak için Tıklayın!)

Her yeni girişim bir iş fikri ile adım atar. Fakat birçok düşünce, hatta büyük iş fikirleri bile asla bir girişime dönüşmeyebilir.
Girişimcilik sürecinin en keyifli parçası “düşünce üretme” aşamasıdır. Sadece birçok insan düşünce aşamasından daha ileriye gidemiyor. Bu aşamada mühim olan, düşünce oluşturmanın hayal kurma ya da mucize yaratma ile karıştırılmamasıdır.

 
İş fikirleri hakkında yanlış bilinenler

* Mucizevidir. – Büyük iş fikirleri olağanüstü fikirler değildir. Eğer bunların bazı mucizeler bulunduğunu düşünüyorsanız düşünce yaratmanız fazlaca mümkün olmayabilir.
* Radikaldir. – Tanınmış markalara bakacak olursanız birçoğunun hâlihazırda mevcud fikirlerin geliştirilmiş halleri bulunduğunu anlarsınız. Zira, köktencilik fikirler yalnızca pazarlamacıların terminolojisindedir. Köktencilik olmaya çalışmak yerine, rakiplerinizden değişik olun yeter. Fikirler üstünde minik geliştirmeler halletmeye çalışın.
* Pazardaki ilk düşünce olmalıdır. – İş fikrinizin işe yarar bir düşünce olması için pazardaki ilk düşünce olması gerekmiyor. Mühim olan çoktan düşünülmüş bir fikri geliştirip geliştiremeyeceğiniz.
* Bir esin anında yaratılır. – Başarıya ulaşmış girişimciler, bir fikirle ulaşmadan önce devamlı birçok fikri değerlendirmiş olurlar.
* Bir tek tek bir fikriniz olmalı. – Başarıya ulaşmış girişimcilere sormuş olacaktır olursanız size birçok iş fikrine haiz olduklarını söyleyeceklerdir. İş fikri yaratmak, üstünde çalışabileceğiniz bir kabiliyet ve bu kabiliyet yardımıyla birçok düşünce geliştirebilirsiniz.
* Düşünce yaratmak için ne olursa olsun iyi bir yönetme yetkinliğine haiz olmalısınız. – Mükemmel fikirlerin üstüne kurulmuş birçok girişim hala başarısız olmaya devam ediyor. Oysa, iş fikirleri tek başına masrafsızdır. Bir fikre haiz olmak kendi başına önemliyken yönetme yetkinliği bu fikri girişime dönüştürmek için gereklidir.
* Fikirlerinizi gizli saklı tutun. – Çömez girişimciler fikirlerini kendilerine saklamaya bayılırlar. Her insanın bir data gizliliği anlaşması imzalamasını beklerler. Oysa, aslolan kıymet fikrin kendisinde değil, bu fikirle yaratabileceğiniz şeylerde, onu hayata geçirme gücünüzde saklıdır.
 
İş fikirleri ile ilgili bilmenizde fayda olan 5  şey

* Köktencilik hamleleri değil, gelişmenin kendisini önemseyin. – Birçok iş fikri temelde köktencilik bir düşünce değildir. Pazara bir bakın. Tanınmış bir ürünün üstünde geliştirmeler yapabiliyor musunuz, aslolan mühim olan bu. Bir düşünün, Starbucks’ın yapmış olduğu şey kahveyi tekrardan keşfetmek değildi, yalnız kahve tüketme deneyimini geliştirdiler. Benzer olarak arama motorunu buluş eden Google değildi, Google yapmış olduğu şey mevcut arama motoru teknolojisinin üstünde daha tutarlı arama neticeleri yaratabilmek için geliştirmeler yapmaktı.
* Bekleyen bir ihtiyacı karşılayın. – Ürününüz ile mevcud ürünler ya da ürün gruplarının arasındaki alan kişi ihtiyaçlarının giderilemediği boşlukları doldurmaya çalışın.
* Tavsiye isteyin. – Deneyimli girişimcilerle temas kurun ve fikirlerinizi onlarla paylaşın. Onlardan geribildirim alın. Tavsiyelerini öğrenin. Muhtemelen, size daha ilkin üstüne düşünmediğiniz birçok sual yönelteceklerdir.
* Objektif olun. – İş fikrinize aşık olmayın. “Mükemmel bir iş fikrine” haiz olduğunuzu düşündüğünüzü biliyorum fakat bunu kişisel bir sorun haline getirmeyin. Şu şekilde düşünün, başka biri sizin düşündüğünüz fikri düşünmüş olsaydı ona hangi soruları sorardınız?
* Daima başka iş fikirleri de vardır. – İş fikrinizin başarısızlığa uğramasının altında birçok niçin yatabilir. Telaşlanmayın. Doğru adımları attıysanız başka uygulanabilir fikirleri de ne olursa olsun yaratabilirsiniz.
 
İş fikrinizi iyi mi üretirsiniz?

Yeteneklerinizi sıralayın. Bir alanda yetenekli olmak için o işin uzmanı olmanız koşul değil. Sizin de uzman biri kadar kıymet yaratabileceğiniz benzeri olmayan yetenekleriniz olabilir. Kendi kabiliyet listenizi oluştururken aşağıdaki adımları takip edin.

Karşılığında para almasanız bile yapmaktan zevk duyacağınız iş ne olurdu?
Hem işteyken hem de boş zamanınızda yapmayı sevdiğiniz şey nedir?
Neyi yapabiliyor olmayı isterdiniz?
Hangi işleri sevmiyorsunuz? Sevmeme nedenleriniz neler?
Hakkında bir şeyler öğrenmekten mutluluk duyacağınız mevzular neler?
İnsanların sizden tavsiye istediği mevzular var mı?

Girişiminizde size destek olabilecek bazı mühim kabiliyetler ise şunlardır:
* Planlama – İşe yüzlerce sayfalık bir iş planı oluşturarak başlamanıza gerek yok. Fakat, plan halletmeye istekli ve yetenekli biri olmalısınız.
* Finans bilgisi – Girişimcilikle ilgili birazcık da olsa bir şeyler biliyor olmalısınız. Eğer nakit akışı yönetimi mevzusunda hiçbir fikriniz yoksa, hızlıca bir düşünce edinin.
* Teknoloji –Teknoloji kurdu olmanıza gerek yok fakat bazı temel bilgisayar, yazılım ve toplumsal medya yetenekleriniz olmadan da iş yapmanız mümkün değil.
* Pazarlama – Markanız hakkında tanınırlık yaratmak girişiminizin başarıya ulaşmasında karlı bir gerekliliktir.
* Satış – Bir satışçının haiz olduğu kabiliyetlere haiz olmasanız bile başarı göstermiş bir girişim yaratma yolunda satış kabiliyetleri geliştirmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
* Yönetme kabiliyeti – Girişiminizde tek başınıza olsanız bile yönetme kabiliyetine ihtiyacınız olacaktır. Zira, zamanı, parayı, tedarikçilerinizi, freelance çalışanları ve girişimizin hayatta kalabilmesi için lüzumlu olan öteki her şeyi yönetmek durumundasınız.
* İletişim – Girişiminiz için kontakt hem içeride hem de dışarıda, müşterileriniz ve iş birliğine gittiğiniz kişiler ile kurduğunuz ilişkilerde oldukça mühim bir role haiz.
* Görüşme gücü – Eğer iyi bir müzakereciyseniz bu kabiliyetinizi rekabet pozitif yanları olarak kullanabilirsiniz. Mesela, rakiplerinize kıyasla daha düşük bir ofis kirası için görüşme edebilirsiniz. Böylelikle girişiminizi daha karlı şekilde işletme şansına erişebilirsiniz.
Uzman olmanız gerekmese bile uzman birinin yetkinliklerine haiz olmak için talep duyuyor olmanız gerek.
 
Düşünce geliştirebiliyor musunuz?
Hususi ya da ustalaşmış yaşantınızda sizi rahatsız eden bir şeyler var mı? Hayal kırıklığına uğradığınız ürün ya da hizmetler hangileri? Bu sorular size yeni fikirlerin anahtarını sunabilir.
İşte size bu mevzu ile ilgili bazı ergonomik örnekler:
* Kullandığınız muhteşem sayılamayacak bir ürünü düşünün. Bunu daha iyi bir ürün haline getirebilir misiniz?
* Yaşadığınız yerde gereksinim duyulan fakat hemen hemen hiçbir şirket ya da kurum tarafınca sağlanmamış olan ürün ya da hizmetler bulunuyor mu?
* Kendiniz için para vererek alabileceğinizi düşündüğünüz fakat kimse tarafınca satılmayan bir ürün ya da hizmeti aradığınız oldu mu?
* Arkadaşlarınız, aile üyeleri ya da iş arkadaşlarınız hangi ürünlerden şikâyet ediyor? Bu ürünle ilgili şikâyetleri siz giderebilir miydiniz?
 
Çevrenizdekileri dinliyor musunuz?
İnsanların söylediklerini hakikaten dinliyor musunuz? Öyleyse, geliştirilmeye uygun ürün ya da hizmetlerin bir listesini yapabiliyor olmanız gerek. Çevrenizdeki şeyler hakkında kendi farkındalığınızı yaratın. İnsanların onları nelerin hayal kırıklığına uğrattığına ilişkin anlattıklarına kulak verin.
 
Fikriniz üstünde çalışmaktan zevk alıyor musunuz?
Kendinize karşı dürüst olun. Mükemmel bir iş fikrine haiz olmanız devamlı bu fikrin sizin için uygun olduğu anlamına gelmeyebilir. Mesela, muhteşem bir yazılım geliştirme uzmanı olabilirsiniz fakat tüm gün bilgisayar ekranına bakarak oturmak yerine sık sık insanlarla buluşmak ilginizi daha çok çekebilir.
Kendi işinize haiz olmanın en mühim tarafı sevdiğiniz şeyi yapmaktır. Bir girişimci, sadece bu şekilde pek fazlaca girişimcinin arzuladığı özgürlük hissine ulaşabilir. Siz de yapmaktan tam anlamıyla zevk alacağınızı bildiğiniz bir iş fikri seçin.
 
Fikriniz etik kurallara uygun mu?
Geceleri yatağınızda rahat uyumak istemeniz son aşama düzgüsel. Etik olmayan bir iş fikrine sahipseniz bu düşünce her ne kadar yasal sınırları ihlal etmiyor olsa da onu hayata geçirmekten vazgeçmelisiniz. Fikrinizle gurur duymuyorsanız onu terk etmeniz en hayırlı şey olacaktır.
 
Bu fikre pazarda hakikaten gereksinim var mı?
Bunu öğrenmenin tek yolu sormaktan geçiyor. Başarısızlığa uğrayan birçok girişimci hem de fazlaca fazla varsayımda da bulunur. Oysa ki, bir girişimci olarak her şeyi varsaymak zorunda değilsiniz, zira lüzumlu cevapları müşterilerinizden edinebilirsiniz. Ürününüzü kullanabileceğini düşündüğünüz müşterilerle konuşun. Onlara ürünü kullanıp kullanmayacaklarını mesele, kullanacaklarını söylüyorlarsa nedenlerini öğrenin. Eğer ürününüzü sevmedilerse ya da anlamakta güçlük yaşıyorlarsa bu durum fikriniz üstünde yapmanız ihtiyaç duyulan bir değişikliğin işareti olabilir.
 
İş fikriniz üstünden para kazanan başka girişimler bulunuyor mu?

Girişimci olmak isteyen kişilerin içine düşmüş olduğu en büyük hatalardan biri de iş fikirlerinin karlılığı mevzusunda kafi bir değerlendirme yapmamaları. Bir problemin çözümüne yönelik benzeri olmayan bir fikre haiz olduğunuzu düşünebilirsiniz fakat eğer insanoğlu bu çözümü satın almaya yanaşmıyorsa fikriniz herhangi bir kıymet yaratamayacaktır. Bu yüzden, pazarda benzer ürünler sunan aktörlerin olup olmadığını öğrenin. Eğer sizin ürün fikrinize benzer herhangi bir ürün bulunmuyorsa pazarın iş fikrinize ne şekilde cevap vereceğini kontrol edin. Zira, ürününüzün yalnız arkadaşlarınız tarafınca seviliyor olması kafi olmayacaktır.
Bu aşamada, sorulması ihtiyaç duyulan “İnsanlar fikrinizi satın almak istiyor mu?” sorusudur. Bu soruya cevap bulmanın en iyi yolu ise “ön satış” yapmaktan geçiyor.
Satış halletmeye çalışmaktan korkmayın. Başarısız birçok girişimci genel anlamda satış işini yapılacaklar sıralamasında en sona bırakıyor. Bu son aşama tehlikeli bir davranış. Erken satış yapmalısınız zira insanların size ürününüzü sevdiğini söylemesi kafi değil. Ürününüzden para kazanıp kazanmadığınızı da görmeniz gerekiyor.
İşte ürünlerinizi en etkili şekilde ön satışa çıkarmanın yolları:
* Hedef alan kişi kitlenizle iletişime geçin. Ürünlerinizi satın alacak olan müşterilerle konuşun.
* Birer potansiyel alan kişi olarak ürününüzü satın almaya ne kadar istekli olduklarını anlamaya çalışın.
* Potansiyel müşterilerinize sınırı olan sayıda insana ürününüzü erken satın alma olanağı sunduğunuzu açıklayın. Ürününüze herkesten ilkin ulaşıyor olma fikri ürünü tecrübe etmek suretiyle sabırsızlık duyan insanoğlu için coşku verici olabilir.
* Ürünü erken satın almak isteyen insanlara indirim uygulayın. Mesela, erken alım için istekli olanlara %30-50 oranında indirim fırsatı sunabilirsiniz.
* Ürününüzün kıymetli olduğuna ilişkin toplumsal idrak yaratmaya çalışın. Öteki insanların ürününüz hakkında paylaşmış olduğu pozitif görüşleri öteki müşterilerinize aktarın.
 
Rakipleriniz karşısında avantaj sağlayabiliyor musunuz?

Rakipleriniz karşısında rekabet pozitif yanları sağlayabilmenin tek yolu onları fazlaca iyi tanımaktır. Rekabet edeceğiniz firmalar hakkında kapsamlı bir araştırma yapın. Çalışmalarından dersler çıkarın. Bu şirketlerin iyi mi işlediğini anlayın. Onları ötekilerden farklılaştıran özellikleri keşfedin.
Rakipleriniz hakkında yaptığınız araştırma yardımıyla fazlaca mühim bilgiler edinebilirsiniz.
* Rakip şirketlerin sayısı nedir? – Her sektörde rekabet vardır. İş fikrinize karar vermeden ilkin, etkinlik göstereceğiniz alanda kaç tane rakiple karşılacağınızı bilmeniz gerekiyor.
* Bu şirketlerin ölçekleri neler? – Eğer fazlaca fazla büyük ölçekli rakibiniz var ise bu durum rekabet etmeyi zorlaştırabilir. Büyük firmalar sizi saf dışı bırakabilir ve sizin yapabileceğinizden daha uzun bir süre zararına etkinlik göstermeyi göze alabilirler. Peki bu, büyük şirketlerle rekabet edemeyeceğiniz anlamına mı geliyor? Doğal ki hayır. Fakat, bu durumu göz ardı da edemezsiniz.
Ne olursa olsun okuyun: Minik işletmelerin dev şirketlerle rekabet etme yolları
* Müşterileri bu firmalar hakkında ne düşünüyor? – Rakiplerinizin müşterilerini araştırın. Bunun için alan kişi yorumlarını okuyabilir, toplumsal medya üstünden alan kişi reaksiyonlarını takip edebilir ya da forum sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu kişilerin şikâyetleri kadar, rakipleriniz hakkında paylaştıkları pozitif görüşleri de bilmeniz gerekiyor.
* Reklam faaliyetleri için hangi mecraları kullanıyorlar? – Rakiplerinizin reklam faaliyetlerini hangi mecralarda gerçekleştirdiği mevzusunda data sahibi olun.
* Rakiplerinizin kendi blog sayfalarında hakkında yazdıkları mevzular neler? – Bloglarına üye olun ve burada yayınladıkları yazıları tertipli olarak okuyun.
* Elektronik postayı pazarlama aracı olarak iyi mi kullanıyorlar? – Mail gruplarına dahil olun ve pazarlama faaliyetlerini mail ile iyi mi yürüttüklerini anlamaya çalışın.
* Toplumsal medya üstünde ne şekilde etkinlik gösteriyorlar? – Feysbuk sayfalarını beğenin, Twitter hesaplarını takip edin ve buralarda hangi mevzularda paylaşım yaptıklarını öğrenin.
* Websiteleri iyi mi tasarlanmış? – Websitelerini deneyin, işinize yarayabilecek bazı mühim bilgiler öğrenebilirsiniz.
Ne olursa olsun okuyun: Sektörünüzde Rekabet Üstünlüğü Sağlamanın Yolları
 
Konfor alanınızın dışına çıkın.
Alışık bulunmadığınız bölgeleri ziyaret edin. Normalde okumadığınız mevzular hakkında yazılmış yazıları okuyun. Beyninizi alışkanlıklarının dışına çıkarmaya çalışın. Eve giderken alternatif bir güzergâh kullanın. Tatile çıkın. Değişik ilgi alanları bulunan insanlarla tanışmak için çeşitli etkinliklere katılın. Değişik görüşleri olan insanlarla konuşmak için uygun ortamlar yaratmaya çalışın.
 
Fikriniz ile ilgili risk taşıyan faktörler neler?

Fikriniz için yatırımcıya mı gereksinim duyuyorsunuz? Başka insanların parası ile kendi işinizi kurma fikri kulağa yapılması kolay bir şeymiş benzer biçimde geliyor olabilir fakat bu durum katlanmanız ihtiyaç duyulan fazlaca ağır baskılar yaratabilir. İş fikrinizi hayata geçirmeniz ne kadar süre alacak? Paranız tükenirse ne olur? Hayalinizden caymak zorunda mı kalacaksınız? Ailenize ne olacak? Her girişim kendi içinde sayısız riski de bununla beraber getiriyor. Yapmanız ihtiyaç duyulan şey ise bu riskleri olabildiğince minimize etmektir.
Ne olursa olsun okuyun: Düşük Riskle İş Kurmanın 6 Yolu
 
Bu fikri hayata geçirmek size yeterince gerçekçi geliyor mu?
Yeteneklerinizi gözden geçirin. İş fikrinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlayacak kabiliyetlere haiz misiniz? Eğer lüzumlu kabiliyetlere haiz değilseniz bu tarz şeyleri sonradan edinebilmeniz mümkün mü? Değilse bu kabiliyetlere haiz kişilerle işbirliğine gidebilir misiniz? İşinizi kurarken lüzumlu yerlerde dışarıdan destek alabilir misiniz?
 
Uzmanlar fikriniz ile ilgili ne düşünüyor?

İş fikrinizin ilişkili olduğu etkinlik alanında uzman olan kişilerle konuşun. Bu alanda uzmanlaşmış biriyle konuşana kadar, o şekilde olmasa bile bir sorun için en uygun çözümü yarattığınızı düşünebilirsiniz. Normal olarak uzmanların her şeyi bilmesi mümkün değil, fakat onların fikirlerini almaya yanaşmamak da akılsızca bir davranış olur.
Ne olursa olsun okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere
 
İş fikriniz bir trend ile ilişkili mi?
Trendler gelip geçici olduğundan çoğunlukla tehlikelidir. Mesela, glüten içermeyen yiyecekler bugünlerde moda bir mevzu. Buradaki anahtar ifade “bugünlerde” kelimesi. Peki ya, yeni bir trend iş fikrinizin yerini alırsa? Pazarda glüten içermeyen yiyecekler ile ilgili başka birçok fırsatın da bulunduğunu düşünerek içinizi rahatlatmaya çalışmak anlam ifade etmeyen. Zira ihmal etmeyin ki, iş fikriniz gelişen trendlere ayak uydurabilir özellikte olmalı.
Oksijen barlar, bir zamanlar tüm dünyada fazlaca popüler oldu sadece şu an yerinde yeller esiyor.
 
Fikriniz ölçeklenebilir mi?
En başarı göstermiş girişimler hem de başarı göstermiş şekilde ölçeklenebilen girişimlerdir de. Hemen hemen buna hazır olmasanız bile, en başından beri iş fikrinizin sistemli bir girişim yapısına dönüşüp dönüşemeyeceğini değerlendirmeye çalışın. İş süreçlerinizdeki darboğazları ne şekilde elimine edebileceğinizi düşünün. Eğer işinizi hem para hem de süre yönünden etkili bir halde ölçeklendirebiliyorsanız başarı göstermiş olmanız kaçınılmazdır.
 
İş fikrinize bağlı kalabilecek misiniz?
Birinci, ikinci, üçüncü hatta on beşinci fikriniz bile doğru düşünce olmayabilir. Bu aşamada, başarı göstermiş bir girişimcinin en mühim özelliği lüzumlu yerlerde iş fikri üstünde değişim yapabilme kabiliyetidir. Fikrinizin “doğru iş fikri” olmaması sizin için caymak anlamına gelmemeli. Şu şekilde düşünmeye çalışın: Size başarı getirecek iş fikrine ulaşmak için geride birçok fikri bırakmanız gerekebilir.
 
Kendinize süre verin.

Fikirler, birden beliren esin anlarının değil, sistemli şekilde yürütülen düşünme sürecinin birer sonucudur. Acil etmeye gerek yok zira düşünce üretmek süre alan bir uğraştır.
 
İş fikrinizi karlı bir girişime dönüştürebilir misiniz?
Para kazanmak mühim, karlı bir iş yürütmek ise bütünüyle değişik bir mevzu. İş fikrinizin karlı bir girişime dönüştürebileceğinizi kanıtlayamazsanız bu durum, başarısızlığa uğrayacağınıza ilişkin mühim bir işarettir, bilhassa de yatırımcıların iş fikrinizle ilgilenmesini istiyorsanız.
Yapmanız ihtiyaç duyulan şey, ürününüzün üretim, pazarlama ve satış maliyetine ilişkin gerçekçi bir fotoğraf ortaya koymak. İş fikriniz karlı bir girişime dönüşmüyorsa başka bir fikirle yolunuza devam etmeli ya da mevcut fikri daha karlı bir hale getirmelisiniz.
 
Netice olarak

Pazarda çözülmeyi bekleyen bir probleme çözüm üretebiliyor musunuz?
İnsanlar iş fikrinizi satın almak için talep duyuyor mu?
İş fikrinizi karlı bir girişime dönüştürebiliyor musunuz?
Rakipleriniz karşısında farklılaşabiliyor musunuz?
İş fikriniz başkaları tarafınca kolaylıkla yansılamak edilebilir mi?
Girişiminiz ölçeklenebilir mi?
İş fikrinizi girişime dönüştürebilmek için lüzumlu yetkinliklere haiz misiniz?
Stratejik ortaklıklar oluşturmak için lüzumlu fırsatları yaratabiliyor musunuz?

Elinizdekileri yine değerlendirin. Yukarıda sözü edilenleri tekrardan değerlendirdiğiniz de, en azından bir kısmı için kendinizi hazır hissediyor olmanız gerek. Öyleyse artık, iş fikrinizi girişime dönüştürmek için harekete geçme vakti.

Evde Çevirmenlik Meydana getirecek Dostlar Arıyoruz!

100.000 TL Paranız Olsa Iyi mi Yatırım Yapardınız? Derhal Deneyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir